Bezpośrednia aktualizacja Windows 7 do Windows 11 nie będzie możliwa

Bezpośrednia aktualizacja Windows 7 do Windows 11 nie będzie możliwa

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/6/2021, 8:06 PM

Liczba odsłon: 10289

Windows 7, choć nie jest już wspierany przez Microsoft od prawie półtora roku, to nadal ma dość znaczący udział na rynku systemów. Część jego użytkowników może zechcieć przeskoczyć aż dwie generacje systemu (Windows 8/8.1 i Windows 10) i przejść bezpośrednio do Windows 11. Wczesne doniesienia na temat Jedenastki sugerowały, iż taki upgrade będzie możliwy (skoro do Windows 10 nadal jest). Microsoft jednak temu zaprzecza.

Windows 7 jest szczególnie popularny w firmach, które z różnych przyczyn nie aktualizują oprogramowania nawet długo po tym, jak utraci ono wsparcie techniczne. Część z nich poświęca naprawdę duże fundusze na przedłużone wsparcie (czyli aktualizacje zabezpieczeń) i oprogramowanie chroniące, co często kosztuje więcej niż zakup nowego systemu. Mimo że wiele tych komputerów ma dodatkowe zabezpieczenia, to nadal są narażone na ataki w stopniu coraz większym. Czy przejście na Windows 11 rozwiąże wszystkie ich problemy? Wszystkie pewnie nie, ale dla wielu klientów nadszedł po prostu ostateczny czas, by iść do przodu. Tylko że to nie będzie aż takie proste.

Niestety, nawet jeśli dany komputer z Windows 7 spełnia minimalne wymagania Windows 11, to nie będzie mógł przejść bezpośrednio do nowego systemu. Jedynym wyjściem — przynajmniej oficjalnie — pozostaje czysta instalacja. Wyjaśnienie tego jest takie, że Windows 7 nie jest wyposażony w bezpośrednią metodę aktualizacji do Windows 11, dlatego jedynym sposobem na uzyskanie nowego systemu operacyjnego jest rozpoczęcie od zera. Jak wyjaśnia to Microsoft:

Większość urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży będzie można uaktualnić do Windows 11. Będziecie mieli opcje upgrade'u, czystej instalacji lub reimage'u na urządzeniach z Windows 10, by przejść do Windows 11. W przypadku urządzeń z Windows 11, które spełniają wymagania sprzętowe, będziecie potrzebowali czystej instalacji lub reimage'u, by przejść bezpośrednio do Windows 11.

Oczywiście to ostatnie "bezpośrednio" opisane przez Microsoft dotyczy braku konieczności instalowania poprzednich systemów po drodze, nie zaś bezpośredniej aktualizacji bez usuwania danych na systemowej partycji.

Dobre wieści są takie, że Microsoft nadal zobowiązuje się do zapewnienia kompatybilności starszych aplikacji z nowym systemem. Aplikacje, które działały na Windows 7/8.1/10 będą działać na Windows 11. Jeśli masz App Assure, Microsoft pomoże Ci naprawić je bez dodatkowych opłat — wyjaśnia firma.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia