Bezpłatny Windows dla urządzeń poniżej 9 cali

Bezpłatny Windows dla urządzeń poniżej 9 cali

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/3/2014, 1:19 PM

Liczba odsłon: 4344

Gdy wcześniejsze doniesienia sugerowały obniżenie cen licencji Windowsa na tablety i smartfony nawet o 75%, Microsoft postanowił pójść dalej. Tego się raczej nikt nie spodziewał!

Oświadczenie padło podczas wczorajszego, trzygodzinnego wykładu na konferencji BUILD w San Francisco. Producenci smartfonów i tabletów, których wymiary nie przekraczają 9 cali, będą mogli zainstalować Windows Phone 8.1 lub Windows 8.1 za darmo. Oznacza to, że producenci OEM praktycznie wszystkich smartfonów oraz tabletów pokroju Dell Venue Pro 8 nie zapłacą za licencje ani centa.

Dell Venue Pro 8

Ruch ten ma zwiększyć udziały systemu Windows na rynku urządzeń przenośnych. To także ostre zagranie wobec konkurencji. Google od dawna udostępnia Androida za darmo dla zewnętrznych producentów OEM. Wygląda też na to, że nie będzie żadnych dodatkowych warunków tego typu licencjonowania. Niektóre systemy wymagają na przykład dołączenia preinstalowanych natywnych aplikacji producenta - w tym przypadku mógłby to być Skype czy pakiet Bing. Microsoft wydaje się podawać rękę producentom z nastawieniem na obopólne korzyści.

Ostatnio strategia Microsoftu ma prawo zaskakiwać. Dotychczas polityka Microsoftu była mocno nastawiona na zamknięte licencje i klasyczne systemy monetyzacji. Zmiany idą po kolei - zestaw narzędzi WinJS zyskuje charakter open source, a zapowiadane obniżki cen dla rodziny Windows okazały się - w przypadku niewielkich urządzeń mobilnych - całkowite. Ciekawi jesteśmy, co wyniknie z eksperymentalnego projektu Windows 8.1 with Bing, który może okazać się kolejną rewolucją w monetyzacji produktów Microsoftu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia