Bezpieczniejszy Windows i więcej przeglądarek w Microsoft Store. To był tydzień z Microsoft 199

Bezpieczniejszy Windows i więcej przeglądarek w Microsoft Store. To był tydzień z Microsoft 199

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 12/24/2021, 7:50 PM

Liczba odsłon: 2616

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W przedostatnim w tym roku odcinku To był tydzień z Microsoft zajmiemy się nowościami ze świata Windows 11, Windows 10, Cortany, SharePointa, Microsoft Store, Xbox Series X i Xbox Game Pass. Zapraszamy do sprawdzenia naszego podsumowania!

Microsoft najlepszą firmą 2021 roku według Yahoo Finance

Każdego roku w grudniu Yahoo! Finance wybiera najlepszą firmę roku ("Company of the Year"), biorąc pod uwagę wyniki rynkowe i inne osiągnięcia. Jednocześnie czytelnicy portalu wybierają poprzez ankietę najgorszą firmę roku ("Worst Company of the Year").

Naprawdę imponujące jest to, że pod kierownictwem CEO Satyi Nadelli 46-letnia firma rozwija nowe gałęzie i doprowadza do rozkwitu nowych biznesów, w tym przetwarzania w chmurze, aplikacji do komunikacji, takich jak Teams, i aplikacji społecznościowych, takich jak LinkedIn.

Równie godne uwagi jest to, że Microsoft rozkwitł, unikając publicznego sprzeciwu lub kontroli antymonopolowej, z którą zmierzyli się jego koledzy z sektora Big Tech, tacy jak Amazon, Facebook (FB) i Apple. To z tych i innych powodów Yahoo Finance ogłosiło Microsoft Firmą Roku 2021.

— Daniel Howley, Technology Editor w Yahoo Finance

Microsoft został wybrany z uwagi na parametry, takie jak kapitalizacja rynkowa, wzrost cen akcji, wzrost przychodów rok do roku i sposób zarządzania Satyi Nadelli. Jednocześnie czytelnicy portalu głosujący w ankiecie jako najgorszą firmę roku wskazali Facebook/Meta.

Bingo zamiast Cortany? Steve Ballmer nie miał nosa do produktów

W czasach, gdy najwięksi giganci technologiczni uruchamiali swoich cyfrowych asystentów, naturalnie trzeba było wybrać dla nich nazwę lub imię. Wiemy już, że w Microsoft padło na Cortanę, ale nie była to oczywista opcja. Po latach dowiadujemy się, że Steve Ballmer, ówczesny CEO, miał inny pomysł, bardziej związany z wyszukiwarką Bing niż z franczyzą Halo...

Cortana

Losy asystentki ważyły się w okresie, gdy Steve Ballmer przekazywał stanowisko CEO Satyi Nadelli. Ballmer miał kiepski smak, jeśli chodzi o produkt. Chciał, żeby całość była sygnowana marką Microsoft. A potem jego pożegnalnym prezentem była próba nazwania go Bingo. Ale przeczekaliśmy to — powiedział były Product Manager z Microsoft. Na szczęście Satya miał inne pomysły i był wielkim zwolennikiem projektu Cortana, ponieważ wierzył w moc sztucznej inteligencji. Pod jego kierownictwem asystentka zachowała swoje imię.

Microsoft pomaga lepiej zabezpieczyć Windows 11 i Windows 10 21H2

Microsoft wypuścił pakiet bezpieczeństwa dla Windows 10 21H2 (November 2021 Update) w formie zestawu narzędzi Microsoft Security Configuration Toolkit 1.0. Dostarcza on "security baseline", czyli zestaw rekomendowanych przez Microsoft ustawień konfiguracji, który pomoże administratorom lepiej zarządzać różnymi obiektami GPO (Group Policy Objects), edytować je, przechowywać w formacie pliku kopii zapasowej i stosować za pośrednictwem kontrolera domeny lub wstrzykiwać bezpośrednio do hostów testowych w celu sprawdzenia ich efektów.

Cortana

Zestaw wprowadza kilka nowych ustawień zasad, takich jak ograniczenia instalacji sterowników drukarki, aby zapobiec scenariuszom, takim jak niesławny PrintNightmare. Zapewnia też ochronę przed naruszeniem ("Tamper Protection"), która zabezpiecza przed atakami ransomware "obsługiwanymi przez człowieka". Ostatnim punktem jest usunięcie Microsoft Edge Legacy, czyli starszej wersji przeglądarki sprzed zmiany silnika na Chromium, jeśli jeszcze tego nie zrobiono.

Omawiana tu "linia bazowa bezpieczeństwa" została już wcześniej wydana dla Windows 11, gdy ten został publicznie wydany w październiku. Jedenastka dodaje do tego również opcję zezwalania na skanowanie skryptów.

Redaktor Microsoft zintegrowany z programem SharePoint

Microsoft Editor - inteligentny asystent pisania w Word, Outlook, Edge, Chrome i nie tylko — otrzymał aktualizację dla programu SharePoint. Redaktor Microsoft pomaga użytkownikom zyskać większą pewność siebie w pisaniu i komunikacji. Jeśli mieliście już do czynienia z podkreśleniami na czerwono (pisownia), na niebiesko (gramatyka) albo na fioletowo (stylistyka), to znaczy, że otrzymaliście pomoc Redaktora!

Microsoft Editor

Microsoft wprowadził usługę Redaktora do witryn i wiadomości programu SharePoint, a także uruchomił możliwości sprawdzania pisowni i gramatyki. Umożliwi to przeprowadzenie korekty w SharePoint bez polegania na rozszerzeniu dla przeglądarki "Redaktor Microsoft: sprawdzanie pisowni i gramatyki". Funkcja ta zmienia kolory sugestii na monochromatyczne, gdy są one wyświetlane na tematycznym tle, aby zwiększyć widoczność.

Opera GX trafiła do Microsoft Store

Opera uruchomiła swoją przeglądarkę gamingową Opera GX na targach E3 w 2019 roku. Szybko okazała się ona sukcesem. Wyjątkowy interfejs, integracje z komunikatorami i apkami społecznościowymi czy funkcje pokroju Hot Tabs Killer sprawiły, że przeglądarka stała się popularna nie tylko wśród graczy. Teraz tę gamingową wersję Opery można pobrać z nowego Microsoft Store.

Opera GX

Wprowadzenie Opery GX do Microsoft Store oznacza, że użytkownicy Windows mają łatwiejszy dostęp i większy wybór w kwestii preferowanej przeglądarki. Wprowadzenie najpierw Opery (we wrześniu), a teraz Opery GX do Sklepu Microsoft stało się możliwe dzięki jego nowym, bardziej otwartym zasadom. Microsoft Store otworzył się na więcej rodzajów aplikacji, wliczając w to przeglądarki oparte na własnych silnikach. Skorzystali z tego już m.in. wydawcy Firefoksa i Yandex Browser.

Problemy ze zdobyciem konsol Xbox Series X dotknęły... samego Xboksa

Podczas ostatnich Halo Championship Series 2021 producent gry, 343 Industries, znalazł się w trudnej sytuacji. Z powodu braków magazynowych gracze musieli korzystać z deweloperskiej edycji Xbox Series X. Jak jednak zaznaczył organizator, funkcjonalność tych konsol jest "identyczna" jak modelu konsumenckiego (kiedy działają w trybie konsumenckim), a jedynie wyglądają inaczej. Nie ma zatem obaw o korzyści czy deficyty dla graczy. Sytuacja jest jednak na swój sposób symboliczna. 343 Industries należy bowiem do Xbox Game Studios, oddziału należącego bezpośrednio do Microsoftu, który z kolei jest producentem Xbox Series X.

Xbox Series X/S

Mimo szczerych chęci Microsoft nie może zaopatrzyć w konsole wszystkich chętnych. Przez wiele ostatnich dziesięcioleci taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia. W końcu podaż przekraczała popyt i to sprzedawcy musieli walczyć o klientów, a nie na odwrót. Konsole co prawda są, ale jest ich ciągły niedostatek — do tego stopnia, że w niektórych regionach klienci musieli rejestrować się na listach oczekujących. Poniekąd ofiarą tego padł sam Xbox, który nie mógł zapewnić odpowiedniej ilości sprzętu swoim deweloperom. Powód? Ten sam, co wcześniej: "globalny niedobór łańcucha dostaw".

Gry wydane w Xbox Game Pass w 2021 r. warte ponad 25 tys. złotych!

Jak wynika z obliczeń, wartość wszystkich gier i dodatków wprowadzonych do Xbox Game Pass w 2021 r. wynosi 6317,35 dolarów, czyli około 25800 zł. Wartość poszczególnych gier opiera się na ich cenie podstawowej w Microsoft Store. Co ciekawe, miesiącem, który dołożył do puli największą wartość, był marzec. Wówczas świeżo po przejęciu Bethesdy przez Microsoft do programu trafiło 20 gier tego producenta. Całkowita wartość marcowych dodatków wyniosła 964,67 USD (czyli około 3940 zł).

W sumie w tym roku do biblioteki Game Pass trafiło 30 gier Bethesdy o łącznej wartości 604,71 USD (ok. 2469 zł, prawie 10% całej wartości tytułów z 2021 roku). Po marcowej petardzie nadszedł spokojny kwiecień 2021 r., który do rocznej puli dołożył najmniejszą wartość - 330,91 USD (ok. 1351 zł). Jednak nawet i najtańszy miesiąc dalece przekraczał cenę miesięcznego abonamentu.

Game Pass Ultimate

W zależności od subskrypcji Xbox Game Pass kosztuje polskich graczy 54,99 zł miesięcznie (Ultimate), 39,99 zł (PC) lub 40 zł (Konsola). Nie licząc nawet tego, że pierwsze 3 miesiące kosztują tylko 4 zł, nietrudno wyliczyć, ile można dzięki temu zaoszczędzić. Roczna subskrypcja edycji Ultimate to koszt 659,88 zł, czyli gdybyśmy zagrali tylko w tytuły z tego roku (a w bibliotece są też gry dodane wcześniej), zaoszczędzilibyśmy 25140 zł! Obrazując to inaczej, roczny abonament Ultimate wyniósł tylko 2,56% wartości dodanych w tym roku gier.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia