Bariery przełamane. Pełny Windows 10 z aplikacjami x86 na ARM od Qualcomm

Bariery przełamane. Pełny Windows 10 z aplikacjami x86 na ARM od Qualcomm

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/8/2016, 4:35 PM

Liczba odsłon: 3863

Długo czekaliśmy na taką prezentację. Microsoft we współpracy z Qualcomm zatarł granicę między "mobilnymi" urządzeniami a PC. Chodzi o wniesienie pełnego Windows 10 na układy ARM - w tym przypadku na SoC Snapdragon 820 - i uruchamianie na nich prawdziwych aplikacji x86. Nie chodzi jedynie o podstawowe aplikacje desktop pokroju Kalendarza. Dla przykładu użyto więc... Photoshopa.

Architektura ARM rządzi się swoimi prawami, dlatego wsparcie dla klasycznych aplikacji x86 wydawało się dotąd prawie niemożliwe. Okazuje się jednak, że na 64-bitowych układach ARM udało się uruchomić pełną desktopową wersję Windows 10 Enterprise (bez dopisku Mobile), zapewniającą urządzeniom mobilnym doświadczenie systemu operacyjnego, nie różniące się od urządzeń klasy PC czy laptop. Do uruchamiania desktopowych aplikacji posłuży zintegrowany emulator wspierajacy oprogramowanie 32-bitowe zaprojektowane dla urządzeń x86. By nie być gołosłownym, Microsoft przedstawił nie tylko własny pakiet Office, ale też pełną desktopową wersję Adobe Photoshop:

"Dzięki pełnej kompatybilności z ekosystemem Windows 10 platforma Qualcomm Snapdragon ma wspierać mobilność w chmurze obliczeniowej, co odmieni sposób, w jaki ludzie postrzegają urządzenia komputerowe. Procesory Qualcomm Snapdragon oferują jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie zestawów możliwości obliczeniowych, wliczając w to gigabitową łączność LTE, zaawansowane wsparcie dla multimediów, maszynowe uczenie i ponadprzeciętne funkcje bezpieczeństwa sprzętowego, wspierając przy tym cienkie, pozbawione wentylatorów designy i długą żywotność baterii" - dodaje Cristiano Amon, EVP w Qualcomm. Microsoft ogłosił z kolei, że "partnerzy sprzętowi będą mogli budować nowy wachlarz napędzanych przez Qualcomm Snapdragon urządzeń z Windows 10, które uruchamiają aplikacje x86 Win32 i Uniwersalne aplikacje Windows, wliczając w to Adobe Photoshop, Microsoft Office i popularne gry na Windows".

Czy to już koniec podziału PC/Mobile? Microsoft odnosi się do "Windows 10 na komórkowych PC", co miałoby jednoznacznie wskazywać na plany względem Surface Phone - przełomowego urządzenia, które ma wprowadzić kategorię smartfonów poziom wyżej - "Po raz pierwszy w historii nasi klienci będą mogli doświadczać Windowsa takiego, jaki znają, z aplikacjami, peryferiami i możliwościami biznesowymi, których wymagają, na prawdziwie mobilnym, energooszczędnym i zawsze połączonym komórkowym PC".

Pierwszych urządzeń działających pod dyktando pełnej, pulpitowej "Dziesiątki" na układach ARM możemy się spodziewać w drugiej połowie 2017 roku, najprawdopodobniej w okolicach aktualizacji Redstone 3, rozwijanej pod nazwą roboczą Cobalt.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia