Badanie: PS4 wygra z Xbox One

Badanie: PS4 wygra z Xbox One

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 7/26/2013, 1:45 PM

Liczba odsłon: 2537

Na konsolowym polu walki robi się coraz goręcej. Badania przedstawione przez jedną z firm analitycznych mówią, że PlayStation 4 będzie mieć sporą przewagę nad Xbox One, przynajmniej zaraz po premierze w listopadzie. Co prawda badania zostały przeprowadzone w czerwcu, ale pokazują, jak dużo Microsoft stracił w oczach graczy podczas targów E3.

Tygodnie po pierwszym oficjalnym pokazie konsoli Xbox One, a następnie czerwcowe targi E3 były dla Microsoftu bardzo trudnym czasem. Firma z Redmond zdecydowała się na wprowadzenie nowej polityki - polityki restrykcyjnej. I tak na przykład Microsoft podawał, że Xbox One będzie wymagał synchronizacji z Internetem, ograniczona będzie wymiana używanych gier, ograniczone pole manewru mieli mieć też niezależni twórcy gier dla platformy Xbox Live. To tylko nieliczne przykłady, ale już to wystarczyło, aby gracze zwrócili się w kierunku PlayStation 4, które zapewniało użytkownikowi praktycznie pełną swobodę działania. Microsoft niedługo po targach E3 zrezygnował ze wszystkich nałożonych na swoją konsolę ograniczeń, ale czerwcowe badania przeprowadzone przez agencję Strategy Analytics pokazują, że informatyczny gigant z Redmond nie może zaliczyć imprezy E3 do udanych.

Badania zostały przeprowadzone na próbie 6 tys. osób w Stanach Zjednoczonych i Europie. Według nich, w czerwcu, 14.2 procent ankietowanych na pewno kupiłoby konsolę Sony PlayStation 4 w ciągu najbliższego roku. Zaledwie 9.5 procent badanych było skłonne bez dyskusji kupić Xbox One. W grupie wiekowej od 25 do 30 lat, aż 30 procent respondentów było zdecydowane na zakup PlayStation 4, a 20 procent wolało Xbox One. Warto dodać, że czerwiec był też 30 miesiącem z rzędu, kiedy na rynku Stanów Zjednoczonych konsola Xbox 360 sprzedała się lepiej niż PlayStation 3.

Strategy Analytics dodaje, że do czasu premiery obu konsol w listopadzie wiele może się jeszcze zmienić. Powyższe wyniki pokazują, że E3 dla Microsoftu zakończyły się fiaskiem, ale niedawna rezygnacja z restrykcyjnej polityki i słuchanie sugestii graczy póki co wychodzi producentowi Xbox One na dobre.

Kilka dni temu w sieci pojawiły się opinie innych agencji analitycznych, według których, obecne działania Microsoftu związane z promocją Xbox One wskazują, że to właśnie produkt Microsoftu będzie miał sporą, nawet trzykrotną, przewagę na PlayStation 4. Sam Microsoft chwali się również, przedpremierowe zamówienia są większe, niż w przypadku Xboksa 360 w tym samym czasie.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia