Azure z mocnym akcentem na Internet Przedmiotów

Azure z mocnym akcentem na Internet Przedmiotów

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/31/2016, 8:32 PM

Liczba odsłon: 2091

Dane liczbowe już za nami, teraz czas spojrzeć na Azure od strony praktycznej. Pakiet usług w chmurze Microsoftu jest szeroki, ale w tym momencie uwagę poświęcimy przede wszystkim segmentowi IoT. Internet Przedmiotów rośnie w siłę, a Microsoft kładzie w nim wielkie nadzieje. Dotyczy to zarówno dostępności usług Azure IoT dla deweloperów, jak i współpracy z wielkimi producentami i organizacjami.

By umożliwić firmom połączenie ich czujników IoT z mocą obliczeniową chmury, Microsoft udostępnił pakiet Azure IoT Suite. Z jednej strony na scenie przedstawiono partnerów, którzy z pakietu już korzystają, z drugiej zaś padły słowa o jego dostępności dla wszystkich zainteresowanych: "Naszą misją jest umocnienie każdej osoby i firmy na świecie, a jednym z najbardziej przekształcających firmy trendów jest Internet of Things. Nazywamy go Internetem Twoich przedmiotów, a dziś na AzureCon przedstawiliśmy dwie zapowiedzi, które pomogą naszym klientom szybko i łatwo pozyskać ich niewykorzystane [nieprzetworzone] dane, stworzyć nową inteligencję i w sposób całościowy przekształcić ich biznes". W tym kontekście padły dziś dwie zapowiedzi:

  • Dostępność Microsoft Azure IoT Suite: pakiet jest już dostępny do wykupienia. Oferuje on prekonfigurowane już rozwiązania wbudowane w platformę Microsoft Cloud.
  • Nowy Microsoft Azure Certified dla programu IoT: by rozwiązania IoT działały sprawnie i szybko, Azure Certified dla IoT pozwala klientom szybko zidentyfikować podzespoły i oprogramowanie i zweryfikować je pod kątem pracy z usługami Azure IoT

Microsoft przedstawił dziś kilka interesujących przykładów zastosowania mocy obliczeniowej chmury. We współpracy z serwisem Accuweather i przy wykorzystaniu Microsoft Azure Cloud Services możliwe stanie się szybkie prognozowanie pogody i ostrzeganie o zagrożeniach. Kolejnym wielkim partnerem jest tu BMW. Jego oparta na Azure platforma Open Mobility Cloud wspomoże klientów za kółkiem. Przy wykorzystaniu Azure i czujników IoT firma zapewni kierowcom wyższy stopień integracji urządzeń (np. smartfonów) z samochodem i innymi urządzeniami IoT. Aplikacja o nazwie BMW Connected działać ma na urządzeniach przenośnych, ma pomagać zarządzać czasem i planem podróży. To inteligentna nawigacja samochodowa i asystent czasu w jednym. Użytkownik będzie otrzymywać powiadomienia o stanie dróg, sugestie nawigacyjne związane z kalendarzem czy alarmy typowe dla samochodu. To na razie jedynie wprowadzenie.

Nadal pozostajemy w temacie motoryzacji. Microsoft udostępnił MyDriving IoT - opartą na chmurze platformę usług i aplikacji, które potrafią analizować samochodowe dane telemetryczne zarówno w czasie rzeczywistym, jak i na potrzeby statystyk długoterminowych. By nie być gołosłownym, Microsoft udostępnił w repozytorium GitHub otwartoźródłową (a jakże!), przykładową aplikację MyDriving – An Azure IOT and Mobile Sample Application wraz ze szczegółową dokumentacją. Ma to zademonstrować, jak stworzyć skalowalną aplikację mobilną z wykorzystaniem czujników IoT i przetwarzaniem danych w chmurze.

IoT

Ostatnia wiadomość z pewnością zainteresuje "budowniczych". Microsoft rozpoczął sprzedaż zestawów Microsoft Azure Starter Kits. Są to certyfikowane układy IoT wyposażone w czujniki i inne podzespoły. Dzięki przyjaznym samouczkom łatwo można stworzyć własne urządzenie IoT i połączyć je z platformą Azure. Ceny są równie "starterowe" i rozpoczynają się od 50 dolarów.

Za moment kolejne newsy, tymczasem zapraszamy do zapisu relacji z pierwszego dnia konferencji i śledzenia naszej relacji na żywo z dnia drugiego.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia