Azure ułatwi tworzenie rozwiązań w technologii Blockchain

Azure ułatwi tworzenie rozwiązań w technologii Blockchain

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/25/2017, 3:23 PM

Liczba odsłon: 2573

O technologii blockchain mówi się ostatnio coraz głośniej - i słusznie. Jest to bowiem niezwykle bezpieczna i odporna na wszelkie próby manipulacji technologia rozproszonej bazy danych, której rekordy zapisywane są w łańcuchach bloków. Za pomocą blockchain przechowuje się i przesyła informacje o transakcjach internetowych, choć nie tylko. Niedawno pisaliśmy np. o projekcie ID2020, który zapewnić ma cyfrowe dowody tożsamości dla 1,1 mld ludzi na świecie. Teraz Microsoft chce ułatwić innym korzystanie z technologii łańcuchów bloków.

Zacznijmy od tego, jak wygląda historia Microsoftu z blockchainem. Technologia ta znalazła wsparcie w Azure w 2015 r., gdy powstało podejście Blockchain-as-a-Service. Rok później Microsoft opublikował pierwszą wersję szablonu/middleware Project Bletchley, którego celem jest pomoc w tworzeniu prywatnych sieci Ethereum, który to z kolei jest otwartoźródłową, opartą na blockchain platformą obliczeniową oferujące zdecentralizowaną maszynę wirtualną. Microsoft wykonał teraz kolejny krok w ramach strategii Blockchain-as-a-Service, rozszerzając ją o nową usługę - Enterprise Smart Contracts. Ułatwi ona firmom i partnerom budowanie nowych rozwiązań blockchainowych, dostarczając schematów, logiki (zasad biznesowych), kontrahentów, zewnętrznych źródeł, księgi głównej i powiązania kontraktu.

Publiczna chmura Azure i w przyszłości hybrydowa platforma Azure Stack zapewniają bloki, których można następnie użyć, by implementować Enterprise Smart Contracts. Na tym jednak się nie kończy, gdyż potrzeba jeszcze platformy i frameworka. Platforma, w której skład wchodzą Azure, Azure Key Vault i Azure Active Directory, odpowiada za zarządzanie kluczem, integracje tożsamości firmowej, kryptograficzne generowanie dowodów etc. Framework z uwierzytelnianiem KeyVault obsługuje z kolei usługi środowisk uruchomieniowych, budowniczego transakcji, router i interfejs programistyczny oparty na wiadomościach.

Wszystko to brzmi dość skomplikowanie, ale sprowadza się generalnie do tego, w jaki sposób Enterprise Smart Contracts i Microsoft Azure dostarczają infrastruktury niezbędnej do budowy rzeczywistych aplikacji firmowych w oparciu o sieci blockchainowe. Więcej szczegółów (w języku angielskim) znaleźć można na blogu Azure.