Azure Quantum dostępny w wersji zapoznawczej

Azure Quantum dostępny w wersji zapoznawczej

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/20/2020, 5:04 PM

Liczba odsłon: 2130

Potężna inicjatywa spod szyldu Microsoft Quantum przyniosła kolejne efekty. Microsoft nie tylko buduje własny komputer kwantowy, ale też udostępnia jego emulator, język programowania, kursy i zasoby. Dla wielu programowanie kwantowe nadal brzmi jak science fiction i jest owiane tajemnicą. Gdy jednak dowiadujemy się, że jest to całkiem realna perspektywa, pozostaje pytanie, jak w ogóle zacząć działać na tym polu.

Przez ostatni rok Microsoft współpracował z pionierską społecznością deweloperów kwantowych, aby zrozumieć potrzeby wszystkich deweloperów na tej ścieżce. W międzyczasie na konferencji Ignite 2019 padła zapowiedź Azure Quantum — infrastruktury sprzętu i oprogramowania, która pozwala pracować z algorytmami kwantowymi w oparciu o klasyczny sprzęt. Teraz, w ramach Build 2020, usługa stała się dostępna w wersji zapoznawczej.

Azure Quantum to efekt blisko dwóch dekad badań. Poprzez znane środowisko Azure użytkownicy otrzymują dostęp do narzędzi i zasobów do tworzenia rozwiązań w perspektywie krótko- i długoterminowej. Platforma zapewnia:

  • Otwarty ekosystem oferujący dostęp do zróżnicowanego oprogramowania kwantowego, sprzętu i rozwiązań od Microsoft i jego partnerów — 1QBit, Honeywell, IonQ i QCI.
  • Zaufaną, skalowalną i bezpieczną platformę, która będzie dalej adaptować się do ewoluującego stanu.
  • Możliwość wywoływania "efektu kwantowego" już dzisiaj dzięki wbudowanym rozwiązaniom działającym na klasycznych komputerach (w terminologii Microsoftu są to rozwiązania "quantum-inspired").

Azure Quantum już teraz obsługuje realne scenariusze, a jego wcześni klienci czerpią z tego faktu korzyści. Microsoft przedstawił partnerów korzystających już z wersji Preview. Zacznijmy od członków Microsoft Quantum Network, Jij i jego klienta Toyota Tsusho, którzy z wykorzystaniem inspirowanej kwantowo optymalizacji (quantum-inspired optimization — QIO) byli w stanie zredukować czas postoju pojazdów o 20%.

Azure

Kolejnym partnerem jest OTI Lumionics, który w Azure Quantum symuluje materiały organiczne do produkcji elektroniki użytkowej następnej generacji. Z wykorzystaniem optymalizacji QIO firma mogła symulować elektroniczną strukturę Ir(ppy)3, związku metaloorganicznego używanego w ekranach OLED.

Azure

Azure Quantum w wersji zapoznawczej jest już dostępny na portalu Azure. Na stronie znajdują się też linki do zasobów, takich jak dokumentacja, przykłady, biblioteki Q# i nie tylko.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia