Auto HDR z Xbox Series X/S dostępny teraz na PC z Windows 10. Jak to włączyć?

Auto HDR z Xbox Series X/S dostępny teraz na PC z Windows 10. Jak to włączyć?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/18/2021, 4:13 PM

Liczba odsłon: 4494

Wydana wczoraj w Dev Channel kompilacja 21337 wprowadziła do Windows 10 trochę ciekawych zmian, dotyczących pulpitów wirtualnych, Eksploratora plików, Ustawień i preinstalowanych aplikacji. Szerzej opisywaliśmy je w linkowanym artykule, ale jedna z nich nie otrzymała należytej uwagi na liście zmian kompilacji. Chodzi tu o tryb Auto HDR, zaczerpnięty bezpośrednio z najnowszych konsol Xbox. Sprawdzimy teraz, jak go włączyć i przede wszystkim — jakie zapewnia korzyści.

HDR zdaniem Microsoftu jest najbardziej imponującym ulepszeniem doświadczenia wizualnego w ostatnim czasie (naszym zdaniem nie mniej dobrym kandydatem do tego miana byłby Ray tracing, ale to już inna historia). HDR odblokowuje całkowicie nowy zakres kolorów z większą intensywnością niż na tradycyjnych monitorach, przez co gry stają się bardziej żywe niż kiedykolwiek wcześniej. W październiku 2020 roku tryb Auto HDR zawitał do Xbox Series X|S, automatycznie ulepszając gry ze wsteczną zgodnością z SDR do HDR. Teraz tryb ten zagościł także w Windows 10 Insder Preview. Dzięki niemu na obsługującym go gamingowym PC automatycznie uzyskamy piękną grafikę HDR w ponad 1000 grach DirectX 11 i DirectX 12.

HDR to technika wideo/obrazu, w której światła i cienie w cyfrowo reprodukowanej scenie mogą być pokazane z większą ilością szczegółów niż wcześniej. W grach wideo zwiększony zakres kolorów i luminacji HDR pozwala na bardziej immersyjne, realistyczne doświadczenie. Będziecie mogli zobaczyć detale szemranych ruchów w mocnym cieniu — zamiast po prostu czerni. Jasne słońce będzie bardziej promieniste, kolor żółty będzie ciepły zamiast płaskiego, nasyconego białego, jednak o ile gra z ulepszonym zakresem dynamicznym nie jest wyświetlana na monitorze, nie odczujecie korzyści w postaci bardziej immersyjnego doświadczenia, nawet jeśli posiadacie monitor HDR.

Podczas gdy niektóre studia tworzą na pecety gamingowe z HDR, doprowadzając grę do perfekcji — natywnie dla HDR, to Auto HDR dla PC weźmie gry DirectX 11 i DirectX 12 działające w "SDR-only" i inteligentnie rozszerzy zakres kolorów/jasności do HDR. To bezproblemowa funkcja platformy, która zapewni nowe doświadczenie gamingu, które w pełni wykorzysta możliwości Waszego monitora HDR. "Auto" w nazwie wskazuje, jak łatwo jest włączyć tę funkcjonalność. To proste włączenie przełącznika, który włącza i wyłącza tę funkcjonalność.

— Hannah Fisher, Program Manager w DirectX, Microsoft

Microsoft pokazał przykład wizualny tego, jak różnią się tryby SDR, Auto HDR i natywnego HDR. Gears 5 ma już fantastycznie dopracowaną natywną implementację HDR, dlatego jest idealnym kandydatem w celu zademonstrowania, jak zaimplementowany przez dewelopera HDR oferuje najlepszą jakość. Możemy to porównać z Auto HDR, który również daje dużo szersze doświadczenie niż zwykły SDR. Na grafice widzimy trzy zrzuty ekranu z zaznaczeniem mapy cieplnej luminacji.

SDR, Auto HDR i natywny HDR

Na zrzutach ekranu użyto skali odcieni szarości do zaznaczenia obszarów, które mogą w pełni odzwierciedlić tradycyjne monitory SDR, podczas gdy kolory tęczy reprezentują obszary, które mogą wyświetlić jedynie monitory HDR. No dobrze, tylko jak to włączyć?

  1. Sprawdź, czy masz odpowiedni sprzęt: efekty z trybu Auto HDR odczujesz dopiero na monitorze HDR. Warto sprawdzić, czy ma on taki certyfikat.
  2. Dołącz do programu Windows Insider: Auto HDR jest dostępny jako funkcja zapoznawcza jedynie w Windows Insider Program (Dev Channel). Został wprowadzony w najnowszej kompilacji 21337.
  3. Włącz globalne ustawienie: jeśli jesteś w programie Insider (Dev Channel), a Twój monitor został skonfigurowany do użycia HDR, automatycznie uzyskasz doświadczenie gamingu z Auto HDR. W innym przypadku włączysz/wyłączysz ten tryb, klikając jego przełącznik w Ustawieniach > System > Ekran > Windows HD Color > Ustawienia funkcji Windows HD Color. Włączone powinny być dwa ustawienia: Użyj HDR oraz Auto HDR. W razie potrzeby, jeśli wolisz grać bardziej w stylu retro, możesz je oczywiście wyłączyć.

Auto HDR w Windows 10 - Ustawienia

Windows 10 pozwala nam także porównać wyświetlanie w SDR i HDR na jednym monitorze dzięki sekretnej funkcji splitscreen. Służy ona "tylko do rozwoju i ewaluacji" i można ją włączyć w Edytorze rejestru/CMD. Dzięki temu obraz zostanie podzielony na pół, gdzie lewa strona wyświetla się w SDR, a prawa — w Auto HDR. Aby to włączyć, uruchamiamy Wiersz polecenia jako administrator i wpisujemy reg add HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers /v AutoHDR.ScreenSplit /t REG_DWORD /d 1. Aby wyłączyć splitscreen, należy wpisać reg delete HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers /v AutoHDR.ScreenSplit /f.

Jak dodaje na końcu Microsoft, tryb Auto HDR w Windows 10 działa w wersji Preview, dlatego nie wszystko działa w nim w 100% bez zarzutu. Przykładowo nie odblokowano go jeszcze dla topowych gier DX11/DX12, jako że niektóre są "trudne do zidentyfikowania jako nadające się do Auto HDR", a ponadto włączenie HDR tylko dla gier jest trudniejsze, niż powinno. Firma już pracuje nad rozwiązaniem tych problemów, ale też nad optymalizacją wydajności czy nawet dodaniem opcji personalizacji doświadczenia Auto HDR.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia