Australijskie położne szkolą się przy użyciu HoloLens

Australijskie położne szkolą się przy użyciu HoloLens

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/10/2018, 12:49 AM

Liczba odsłon: 1584

University of Newcastle w Australii opracował program szkoleniowy dla położnych, który wykracza poza tradycyjnie empiryczne czy też książkowe wglądy. Program nazywa się Road to Birth i korzysta z urządzeń wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, by prezentować przyszłym położnym wewnętrzne fazy ciąży we wszystkich etapach i ich wpływ na organizm kobiety. Jak wygląda od środka owa podróż, kończąca się narodzinami? Przekonajmy się.

Road to Birth - HoloLens

Road to Birth zabiera użytkowników w podróż przez ciążę, przedstawiając naturalnej wielkości trójwymiarową postać kobiety, której ciąża może być obserwowana z dowolnej perspektywy i z wglądem w różne wewnętrzne sfery ciała. Aplikacja przedstawia też ważne sytuacje związane z porodem, takie jak ułożenie dziecka i łożyska. Kierownik projektu, wykładowca położnictwa na University of Newcastle, Mr Donovan Jones, uważa, że doświadczenia jego studentów na samej tylko sali porodowej to nie wszystko: "Aplikacja ta nie tylko wprowadza ich w realizm anatomii, ale też wypełnia lukę między salą wykładową a zestawem porodowym, aby zapewnić rezyliecję poznawczą, dzięki której będą lepiej sobie radzić w warunkach presji". Innymi słowy holograficzna projekcja prawdziwych scenariuszy związanych z ciążą i porodem pozwala na spokojnie i w bezpiecznych warunkach symulacji zapoznać się z procesami, z którymi położnym przyjdzie mierzyć się w przyszłości.

Road to Birth jest doświadczeniem iście międzyplatformowym, dostępnym na Androida, iOS i PC, a także dla urządzeń HTC Vive i Microsoft HoloLens. W przypadku tego ostatniego wykładowca może po prostu wyświetlić grupie konkretny scenariusz i przechodzić do kolejnych etapów symulacji. Studenci mogą doświadczać prezentacji w immersyjny sposób na zestawie VR/AR lub w domu na innym urządzeniu. Tak zróżnicowana dostępność materiału zdaniem prowadzących pozwala studentom uczyć się we własnym tempie.

Program pilotażowy Road to Birth rozpoczął się na początku tego roku i obejmuje studentów w Newcastle i Port Macquarie. Nie jest to jednak pierwszy przypadek wykorzystania HoloLens w położnictwie - inny kurs tego typu opracował już CAE Healthcare. Nazywa się on CAE LucinaAR i więcej na jego temat przeczytacie w naszym wcześniejszym tekście - HoloLens wkracza na porodówki.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia