Arch Linux działa teraz w Windows 10

Arch Linux działa teraz w Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/11/2019, 3:30 PM

Liczba odsłon: 7373

Podsystem Windows dla systemu Linux rośnie w siłę. Niedawno pisaliśmy o tym, że jądro Linuksa będzie dostarczane z Windows, a sam podsystem (WSL) czeka aktualizacja do wersji 2, która znacznie przyspieszy działanie dystrybucji Linuksa w tej quasi-maszynie wirtualnej. Inną ciekawą nowością jest dostęp do plików Linuksa w Eksploratorze plików i PowerShell w May 2019 Update. Na cóż by jednak zdały się te funkcje bez dostępnych dystrybucji?

WSL oficjalnie wspiera dystrybucje udostępniane w Microsoft Store, a są to m.in. WLinux, Ubuntu, SUSE Linux Enterprise Server 12, openSUSE Leap 42 czy Kali Linux. Teraz do tego zacnego grona dołącza Arch Linux - dystrybucja tyle ciekawa, co specyficzna. Warto tu zaznaczyć, że samo uruchamianie Arch w WSL było możliwe już wcześniej za sprawą eksperymentalnej implementacji ALWSL, która jednak nie posiadała oficjalnego wsparcia, a autorzy dystrybucji wyrażali obiekcje związane z połączeniem z Windows 10. Ostatecznie jednak Arch trafił do Sklepu Microsoft.

WSL Arch Linux

Choć wydanie w Sklepie Microsoft oznacza zgodność ze wszystkimi obowiązującymi w nim certyfikatami, to w opisie pojawiła się później dodatkowa informacja, że nie jest to wydanie ani Microsoftu, ani Arch Linux. Arch Linux w Windows pozwala używać Arch Linux Terminal i uruchamiać narzędzia wiersza polecenia Arch Linux, takie jak bash, ssh, git, pacman i wiele innych. Po jego zainstalowaniu można go uruchomić, wpisując "archlinux" w cmd.exe lub wyszukując Arch Linux w menu Start. WSL Arch Linux pobierzemy bezpłatnie z Microsoft Store.

Przy okazji zachęcamy do lektury świetnego felietonu naszego redaktora Wojtka Błachno, który sprawdza, czy Microsoft zawładnie Linuksem.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia