Aplikacje PWA w Edge mogą teraz posiadać karty

Aplikacje PWA w Edge mogą teraz posiadać karty

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/22/2020, 3:34 PM

Liczba odsłon: 2529

Progresywne aplikacje internetowe (PWA) w nowym Microsoft Edge zyskały możliwość otwierania się w oknach z kartami. Funkcjonalność została dodana do Edge Canary (build 88.0.678.0) jako jeden z "eksperymentów" do włączenia w edytorze flag. To dość znacząca zmiana, jako że do tej pory aplikacje PWA mogliśmy otwierać jedynie w samodzielnych oknach pozbawionych kart.

W klasycznym wydaniu, gdy kliknęliśmy link w aplikacji PWA, otwierał się on w osobnym (głównym) oknie Edge. Kiedy natomiast zainstalujemy witrynę jako aplikację z kartami, linki będą otwierać się w tym samym oknie, na nowych kartach. Działa to w przypadku linków prowadzących do tej samej witryny. Przykładowo na Twitterze możemy otwierać tweety i profile użytkowników na nowych kartach, ale kliknięcie łącza do zewnętrznego zasobu przeniesie go do zwykłego okna Edge.

Jeśli chcecie przetestować nową funkcjonalność okien PWA, otwórzcie edge://flags i włączcie ustawienie Desktop PWA tab strips. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki zainstalujcie stronę jako aplikację (menu "..." > Aplikacje > Zainstaluj tę witrynę jako aplikację), zaznaczając "Otwieranie okna w kartach".

Zmiana póki co nie wpływa retroaktywnie na już zainstalowane aplikacje, dlatego jeśli chcemy otwierać je w oknach z kartami, musimy odinstalować je i zainstalować ponownie z zaznaczoną nową opcją. A jak karty sprawują się w praktyce? Biorąc pod uwagę, że to kanał Canary i wczesna implementacja, doświadczenie bywa czasem zglitchowane wizualnie, np. tytuł strony wyświetla się za otwartymi kartami. Gdy eksperyment zostanie już dopracowany, z pewnością strony będą działać lepiej.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia