Aplikacja Zdjęcia w wersji Windows App SDK już ogólnodostępna

Aplikacja Zdjęcia w wersji Windows App SDK już ogólnodostępna

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/5/2024, 7:30 PM

Liczba odsłon: 272

W kwietniu tego roku Microsoft udostępnił nową wersję aplikacji Zdjęcia dla Windows 11, początkowo tylko dla Windows Insiderów. Wersja ta opiera się na Microsoft Windows App SDK, a nie, jak wcześniej, UWP (Universal Windows Platform). W tym tygodniu wydawca potwierdził, że przebudowana aplikacja jest teraz ogólnodostępna w publicznym wydaniu Windows 11.

Zespół Microsoft Photos App wypuścił niedawno dużą aktualizację, zmieniając platformy z UWP na Windows App SDK. (...) Nowa aplikacja Zdjęcia jest już w pełni wdrożona u Windows Insiderów i zaczyna być wdrażana u klientów Retail, począwszy od wersji 2024.11050.3002.0 i wyższych.
— Adam Gritt i Robson Pontin z zespołu Microsoft Photos App

Windows App SDK to zestaw narzędzi programistycznych uruchomiony w marcu 2021 r. Za ich pomocą deweloperzy mogą tworzyć aplikacje dla Windows 11, a także Windows 10 w wersjach 1809 i nowszych. Najnowsza wersja SDK to 1.5 z końcówki lutego 2024 r. W poście na blogu Microsoft opisał niektóre wyzwania, jakim musiał stawić czoła zespół deweloperów aplikacji Zdjęcia, aby przejść z wersji UWP na Windows App SDK. W tym mocno technicznym poście omówiono także niektóre z ważniejszych usprawnień wydajności aplikacji Zdjęcia uzyskanych dzięki Windows App SDK.

Jedną z wprowadzonych zmian jest wykorzystanie technologii WebView2, która jest używana m.in. w przeglądarce Edge. Dzięki temu do aplikacji Zdjęcia dotarł szereg ulepszeń, w tym:

  • Obsługa WebGL skutkująca lepszą jakością renderowania obrazu.
  • Poprawa wydajności podczas udostępniania wysokiej jakości obrazów pomiędzy warstwami natywnymi i internetowymi za pomocą SharedBuffer.
  • Obsługa bardziej aktualnej wersji Chromium, która zawiera najnowsze ulepszenia i aktualizacje zabezpieczeń.
  • Umożliwienie optymalizacji wydajności AI Service, która wymaga wysyłania buforów pikseli tam i z powrotem z Web Editora do Native App dla obsługi wnioskowania AI.

Microsoft poinformował też, że wciąż pracuje nad dalszymi ulepszeniami wydajności Zdjęć. Jedno z nich umożliwi działanie okna aplikacji we własnym procesie. Pierwsze rezultaty tej zmiany można zobaczyć w klipie na YouTube, który pokazuje, że aplikacja Zdjęcia działa znacznie szybciej przy użyciu funkcji wieloprocesowych w porównaniu z obecną wersją jednoprocesową.

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2024/06/03/microsoft-photos-migrating-from-uwp-to-windows-app-sdk/