Anniversary Update trafił już na HoloLens

Anniversary Update trafił już na HoloLens

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/2/2016, 9:40 PM

Liczba odsłon: 2224

Gdy docierały do nas pierwsze konkretne plany dotyczące Anniversary Update, Microsoft planował wydać aktualizację w pierwszej kolejności dla PC i smartfonów, a następnie dla Xbox One i HoloLens. Jak już wiemy, wszystko uległo zmianie, a jako pierwszy na stosowną aktualizację (Summer Update/August Update) załapał się Xbox One. Dziś w kolejce ustawiają się PC-ty, zaś według różnych źródeł do smartfonów Anniversary Update trafi w najbliższych tygodniach. Nietrudno zauważyć, że dotąd pomijano jeszcze co najmniej jeden segment - Windows Holographic.

Windows Holographic to specjalna wersja Windows 10, przygotowana z myślą o urządzeniach AR. Obecnie jedynym urządzeniem z tym systemem jest HoloLens, na rynku dostępny jedynie w wersji Development Edition. System dla urządzeń AR dotąd pozostawał nieco w cieniu, przynajmniej z punktu widzenia konsumenta. Nie jest to specjalnym zaskoczeniem, bowiem jako zupełnie nowa platforma Windows Holographic został oddany do użytku praktycznie tylko deweloperom, by ci tworzyli na niego aplikacje. Microsoft ogłosił dziś, że system po ponad 2 miesiącach od pierwszej dużej aktualizacji i zarazem szerokiego otwarcia drzwi dla deweloperów.

Zasadnicze nowości w Windows Holographic Anniversary przedstawiają się następująco:

  • Dołączanie do uruchomionego procesu za pomocą debugera - HoloLens wspiera już metodą debugowania znaną jako attach-to-process. Odbywa się to z wykorzystaniem Visual Studio 2015 Update 3, który łączy się z uruchomioną aplikacją i debuguje ją. Działa to także bez konieczności rozwijania aplikacji w Visual Studio.
  • Zaktualizowany emulator HoloLens - HoloLens Emulator otrzymał swoją aktualizację.
  • Wsparcie dla kontrolerów gier - HoloLens obsługuje teraz gamepady, łączące się przez Bluetooth. Pozwala to np. sparować urządzenie z nowo wydanym Kontrolerem Bezprzewodowym Xbox One S, za pomocą którego można obsługiwać ulubione gry czy aplikacje. Kontroler jest wspierany przez API XInput and Windows.Gaming.Input. Za pozostałe modele kontrolerów Bluetooth odpowiada z kolei Windows.Gaming.Input API.

Ponadto do Windows Holographic trafił szereg poprawek dotyczących logowania, dołączania do obszaru roboczego, zapotrzebowania na energię, stabilności w Mixed Reality Captures, łączności Bluetooth oraz wyświetlania hologramów w scenariuszach z wieloma aplikacjami. Rozwiązano także kilka istotnych problemów z graficznym debugerem, wyświetlaniem plików w eksploratorze, belką aplikacji, trybem dostosowywania, Cortaną i innymi funkcjami.

Jak wynika z not wydawniczych, Windows Holographic został zaktualizowany do wersji o numerze 14393.0. By ją pobrać, należy udać się do Ustawień -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Windows Update.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia