Android 12 na pierwszych zrzutach ekranu. Jakie nowości wprowadza?

Android 12 na pierwszych zrzutach ekranu. Jakie nowości wprowadza?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/9/2021, 4:36 PM

Liczba odsłon: 2780

Google wciąż jeszcze nie wydało pierwszej wersji Developer Preview Androida 12, niemniej jednak XDA-Developers dotarli do serii zrzutów ekranu, które rzekomo przedstawiają nowy system. Zobaczymy na nich parę nowych funkcjonalności związanych z prywatnością i rozmowami, ale też nowe elementy designu, które przywodzą na myśl rozwiązania z iOS. Szczegóły poniżej.

Zacznijmy od panelu powiadomień, w którym najwyraźniej pozbyto się niektórych przezroczystych elementów i zastąpiono je jednolitym tłem. Same powiadomienia cechują zaś bardziej zaokrąglone rogi. Panel szybkich ustawień zawiera z kolei tylko cztery ikony zamiast sześciu, przy czym każda z nich jest teraz większa niż wcześniej.

Android 12 Android 12 Android 12

Android 12 posiada też nowe funkcje prywatności, takie jak wskaźniki używania aparatu i mikrofonu przez aplikacje. Jako pierwszy wprowadził tę funkcję Apple w swoim iOS 14, a Google rozwija ten koncept, pozwalając użytkownikom dotknąć ikon, aby natychmiast zobaczyć, jakie aplikacje używają lub ostatnio używały aparatu czy mikrofonu. Na innym zrzucie ekranu widzimy również nową stronę ustawień prywatności, która umożliwia całkowite wyłączenie kamery, mikrofonu lub dostępu do lokalizacji.

Przyjrzymy się jeszcze nowemu widżetowi rozmów, który został wbudowany w system. Począwszy od wersji 11, Android zaczął udostępniać aplikacjom do przesyłania wiadomości własną sekcję w panelu powiadomień i wygląda na to, że nowa wersja systemu oferuje tego rozszerzenie. Widżet rozmów wydaje się zapewniać szybki dostęp do rozmów z różnych aplikacji, takich jak Facebook Messenger, którego ikona jest widoczna na zrzucie ekranu. Widżety wyświetlają ostatnie wiadomości lub nieodebrane połączenia, a także nazwę, zdjęcie profilowe i wskaźniki statusu.

Android 12 Android 12

XDA-Developers podają, że zarówno wskaźniki prywatności, jak i widżet rozmów w Androidzie 12 będą funkcjami obowiązkowymi, co oznacza, że producenci OEM będą musieli uwzględnić je w swoich niestandardowych nakładkach na Androida. Na koniec jeszcze mała uwaga: mimo że grafiki pochodzą z zaufanego źródła, to nie można obecnie zweryfikować ich autentyczności. Tak czy inaczej na potwierdzenie (lub zaprzeczenie) nie trzeba będzie raczej długo czekać. W zeszłym roku pierwsza deweloperska kompilacja Androida 11 ukazała się 19 lutego, więc tegoroczne wydanie dla Androida 12 może nadejść w zbliżonym czasie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia