Analitycy nie wróżą Xbox One X wielkiego sukcesu

Analitycy nie wróżą Xbox One X wielkiego sukcesu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/24/2017, 1:16 PM

Liczba odsłon: 2041

Xbox One X wejdzie na rynek już za kilka miesięcy, tymczasem nie kończą się spekulacje, czy premiera okaże się strzałem w dziesiątkę, czy raczej niewypałem. Jednym z największych i najgłośniejszych sceptyków jest cytowany już przez nas wcześniej Michael Pachter, który podejrzewa, że cena 500 dolarów może stanowić dla konsumentów zbyt wysoką barierę.

"Xbox One X kosztuje tyle samo, co Xbox One S i PS4 Slim razem wzięte" - stwierdził analityk - "Więc jeśli nie masz jeszcze żadnej konsoli Xbox, dlaczego miałbyś kupować One X zamiast One S, a dodatkowo wziąć PS4? Po prostu tego nie rozumiem. Nie sądzę, że za tą cenę jest to jakaś przysługa. Wiem, że chcą sprzedać 4K, ale bądźmy szczerzy - prawdopodobnie mniej niż 10% amerykańskich gospodarstw domowych ma 4KTV, a to i tak mniej, niż w innych krajach rozwiniętych. Kto więc na to czeka? W przyszłym roku lub być może nawet w końcówce 2017 będzie to już blisko 20% amerykańskich gospodarstw domowych, a 10% w przypadku reszty świata. Do końca 2018 roku będzie to z kolei prawdopodobnie odpowiednio 35% i 20%, a do roku 2019 - 50% i 30%. Więc tak, [Xbox One X] to w przyszłości będzie dobry zakup, ale... jeśli miałbym w kieszeni te 500 dolarów i miałbym wybierać między Xbox One X a 4KTV, kupiłem telewizor 4K. Więc [Microsoft] kieruje swoją ofertę do ludzi, którzy mają 1100 dolarów, ponieważ muszą dokupić telewizor. To jest ten sam problem, z którym boryka się Oculus. Naprawdę myślę, że Xbox One X sobie nie poradzi".

Pachter wskazał na ważną kwestię, jaką jest brak warunków, by z nowej konsoli wyciągnąć wszystkie jej możliwości, tym niemniej w swojej analizie nie wziął pod uwagę jednego. Chociaż Xbox One X będzie sprzedawany za wyższą cenę niż Xbox One S, w rzeczywistości jest to ta sama cena, w jakiej debiutowała oryginalna wersja Xbox One (w pakiecie z czujnikiem Kinect). W obronie nadchodzącej konsoli stają też ci, którzy wykazują, że cena jest porównywana z komputerem gamingowym o podobnych parametrach. Niejednokrotnie za cenę konsoli można kupić sam tylko napęd Blu-ray HDR 4K lub kartę graficzną. Na koniec warto jeszcze dodać, że inwestycja w dodatkowy ekran nie jest koniecznością, bowiem we wszystkie tytuły można będzie grać np. w rozdzielczości Full HD, do czego nie jest potrzebny telewizor 4K.

Sukces najpotężniejszej konsoli w historii stoi pod znakiem zapytania. Jak będzie, o tym zdecydują klienci. Oczywiście odpowiedź na pytanie, czy nowy Xbox One X jest wart swojej ceny, może być tylko subiektywna. W naszym artykule rozważamy najważniejsze "za" i "przeciw", by każdy mógł wyrobić sobie własne zdanie.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia