Amazon przedstawia FSx dla Windows File Server

Amazon przedstawia FSx dla Windows File Server

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/28/2018, 7:04 PM

Liczba odsłon: 1388

Organizacje, które chcą uruchamiać aplikacje w chmurze, powszechnie szukają sieciowego magazynu plików, który byłby w pełni kompatybilny z ich aplikacjami i środowiskami Windows. Organizacje używają przykładowo Active Directory do identyfikacji i Windows Access Control Lists do szczegółowej kontroli nad dostępem do folderów i plików, zaś ich aplikacje często polegają na magazynie z pełną kompatybilnością z systemem plików Windows (NTFS).

Amazon Web Services wystąpił dziś na keynote re:Invent 2018, podczas którego ogłosił FSx dla Windows File Server, który pomoże klientom biznesowym uruchamiać aplikacje Windows w chmurze z pełną kompatybilnością z ich aplikacjami i środowiskami Windows. System plików FSx Windows jest wspierany przez w pełni zarządzane serwery plików Windows i można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem protokołu SMB o dużej przepustowości, z IOPS i stałą wydajnością, nieschodzącą poniżej milisekundy. Amazon przedstawił najważniejsze cechy FSx for Windows:

  • Wsparcie dla ułatwień dostępu i protokołów: dostęp do zasobów można uzyskać z instancji Amazon Elastic Compute Cloud (EC2), wirtualnych pulpitów Amazon WorkSpaces, aplikacji Amazon AppStream 2.0 i VMware Cloud na AWS. Wspierane są wersje SMB od 2.0 do 3.1.1, co pozwala korzystać z systemu Windows, począwszy od Windows 7 i Windows Server 2008, a także aktualnych wersji Linuksa (za pośrednictwem Samby). Gotowa jest również integracja z Active Directory.
  • Wydajność i dostrajalność: Amazon FSx dla Windows File Server zapewnia latencję poniżej milisekundy. Użytkownicy mogą niezależnie ustawić rozmiar i przepustowość systemu plików (w megabajtach na sekundę). Systemy plików mogą mieć rozmiar do 64 TB i przepustowość do 2048 MB/s.
  • Zarządzanie: systemy plików są w pełni zarządzane, a dane są przechowywane w AWS Availability Zone. Użytkownik nie musi się troszczyć o dołączanie i formatowanie dodatkowych urządzeń magazynujących, aktualizowanie Windows Server czy też odzyskiwanie po awarii sprzętu. Kumulatywne kopie zapasowe systemu plików są pobierane automatycznie każdego dnia. Istnieje też opcja wykonywania w razie potrzeby dodatkowych kopii zapasowych.
  • Bezpieczeństwo: użytkownik otrzymuje wiele poziomów kontroli dostępu i ochrony danych. Punkty końcowe systemu plików są tworzone w ramach Virtual Private Clouds (VPC), a dostęp jest regulowany przez Security Groups. Obsługiwane są też listy ACL z Windows, role IAM i usługa AWS CloudTrail. Dane są szyfrowane podczas transportu i (przy użyciu klucza KMS, który można kontrolować) w stanie spoczynku. Usługa jest zgodna ze standardem PCI-DSS i może być używana do budowy aplikacji zgodnych z HIPAA.
  • Wdrażanie Multi-AZ: można tworzyć systemy plików w różnych strefach AWS Availability Zones i korzystać z Microsoft DFS w celu skonfigurowania automatycznej replikacji i przełączania awaryjnego między nimi. Można również używać Microsoft DFS Namespaces do tworzenia współdzielonych przestrzeni nazw, obejmujących wiele systemów plików i zapewniających do 300 PB pamięci magazynowej.

Amazon FSx for Windows File Server jest już dostępny dla regionów US East, US West i Europe (Irlandia). Dostępność w kolejnych regionach jest zaplanowana na kolejne miesiące. Cennik uzależniony jest od rozmiaru pamięci i przepustowości, które skonfiguruje klient.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia