Ale zimno! Microsoft Research testuje pamięć w warunkach kriogenicznych

Ale zimno! Microsoft Research testuje pamięć w warunkach kriogenicznych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/21/2017, 2:12 PM

Liczba odsłon: 1972

Rambus, firma która rozwija m.in. najwyższej klasy półprzewodniki, ogłosiła rozszerzenie swojej współpracy z Microsoft Research, której celem jest poprawa wydajności pamięci w temperaturach kriogenicznych. Gdy temperatura schodzi grubo poniżej zera, redukcji ulega pobieranie energii, a pamięć działa szybciej, co wpływa na ogólną wydajność systemu.

Opracowane wspólnie przez Rambus Labs i Microsoft Research systemy poprawią efektywność DRAM i operacji logicznych w temperaturach kriogenicznych (poniżej 180 °C). Oczywiście można zastanawiać się, po co komu aż tak ekstremalne chłodzenie. Otóż takie temperatury są idealne dla wysoko wydajnych superkomputerów i komputerów kwantowych. "Jesteśmy podekscytowani, kontynuując prace z Rambus i rozszerzając nasze partnerstwo, by rozwijać technologie optymalizacji pamięci w temperaturach kriogenicznych. Doświadczenie Rambus w systemach pamięci pomogło nam zidentyfikować nowe architektury pamięciowe, które odpowiadają naszym przyszłym wymaganiom" - mówi Doug Carmean z Microsoft Research.

!

Okazuje się, że typowe sposoby udoskonalania pamięci w komputerach przy obowiązującym paradygmacie stają się zawodne - stąd potrzeba sięgania po nowe technologie. Firma twierdzi, że jej misją jest przezwyciężenie zwalniającego Prawa Moore'a dla nowych generacji centrów danych w erze Big Data i chmury obliczeniowej. Tu wkracza kriogenika. "Biorąc pod uwagę rosnące trudności w konwencjonalnych podejściach do ulepszania możliwości pamięci i efektywności energetycznej, nasze badania wykazały, że znacząca zmiana w operacyjnej temperaturze DRAM z wykorzystaniem technik kriogenicznych może stać się kluczowa w przyszłościowych systemach pamięci. Nasze strategiczne partnerstwo z Microsoft pozwoliło nam zidentyfikować nowe modele architektury, co z kolei pozwoli nam rozwijać systemy wykorzystujące pamięć kriogeniczną. Rozszerzenie tej współpracy doprowadzi do nowych aplikacji w wysoko wydajnych superkomputerach (HPC) i komputerach kwantowych" - mówi dr Gary Bronner z Rambus Labs.

!

Kriogeniczną pamięć można podsumować w trzech punktach - rosnącej wydajności, czyli większej prędkości i przepustowości, a także mniejszej latencji; efektywności energetycznej, czyli mniejszym zapotrzebowaniu procesora na energię oraz zagęszczeniu przestrzennym, co Rambus tłumaczy większą skalą zagęszczenia pamięci i wyższymi prędkościami wewnętrznych połączeń.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia