Alcantara, czyli nowy ulubiony materiał Microsoftu

Alcantara, czyli nowy ulubiony materiał Microsoftu

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 5/31/2017, 11:02 AM

Liczba odsłon: 3736

Microsoft chętnie sięga po nowe materiały, podczas tworzenia swoich produktów, co zaobserwować możemy zwłaszcza ostatnimi czasy. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o zastosowanie wykończeń z alcantary, której to nazwa niejednego wprawiła w konsternacje. Tekst ten ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czym tak właściwie jest, ta jakże obco brzmiąca tkanina?

Coraz częściej słyszymy o alcantarze w kontekście sprzętu Microsoftu, jednak to nie gigant z Redmond odkrył ten materiał. Jest on bowiem z powodzeniem stosowany w wielu dziedzinach już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Za jego opracowanie odpowiada włoska firma, której nazwa jest tożsama z samym produktem. Jego zastosowanie obejmuje przemysł wytwarzający meble, ubrania, biżuterię, kaski oraz samochody. Wykorzystany został nawet jako wyściółka foteli w samochodach startujących w wyścigach Formuła 1. Co ciekawe, jeśli chodzi o przemysł techniczny, jest ona wykorzystywana również do tworzenia etui na Samsunga Galaxy S8 oraz S8+.

Jeśli chodzi o dobór tkaniny, alcantara stanowi w zasadzie łącznik, pomiędzy naturalną skórą, a tworzywem sztucznym. Sugeruje to nawet sama nazwa, bowiem po przetłumaczeniu jej z arabskiego, otrzymamy słowo „most” (al Qantara). Stworzono ją z połączenia poliestru (68%) z poliuretanem (32%), zaś dokładny proces produkcyjny nie jest znany. W dotyku przypomina zamsz, dodatkowo ładnie się prezentuje, w skutek czego Microsoft wybrał ją jako materiał wykończeniowy dla praktycznie każdej ze swoich nowych klawiatur (nie tylko sprzedawanych oddzielnie, lecz również tych wbudowanych). W tym miejscu należy przyznać, że efekt tego zabiegu jest nadzwyczaj dobry, jednak nie obyło się niestety bez dosyć poważnych minusów. Otóż alcantara ma to do siebie, że jest dosyć wymagająca w utrzymaniu, zwłaszcza gdy trzeba ją wyczyścić. Microsoft oficjalnie zaleca regularne czyszczenie nawierzchni nią okrytych, przy pomocy wody z mydłem (sic!), co jak łatwo przewidzieć, nie jest zbyt wygodne. Przynajmniej jeśli spojrzymy jak ma się to w odniesieniu do klasycznych rozwiązań, gdzie wystarczy lekko przetrzeć klawiaturę szmatką, aby zachować ją w czystości. Krótko po zadebiutowaniu tego materiału w sprzęcie oferowanym przez Microsoft, w Sieci pojawiło się pełno narzekań na problemy z utrzymaniem go w czystości, jednak większość trwałych zabrudzeń powstała z powodu złego użytkowania (niezgodnego z instrukcjami producenta).

Przykład tego, co dzieje się z zaniedbaną alcantarą

Czy nowa tkanina zyska popularność w przypadku sprzętu komputerowego, ciężko jest powiedzieć. Zdecydowanie jednak warto wiedzieć, na co się decyduje przed wybraniem tego właśnie typu wykończenia. Praktyczność lub design, zaś wybór należy jedynie do kupującego.