Aktualizacje Windows 11 nie będą wymagać ponownego uruchomienia

Aktualizacje Windows 11 nie będą wymagać ponownego uruchomienia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/26/2024, 3:00 PM

Liczba odsłon: 443

Comiesięczne aktualizacje zbiorcze systemów Windows 10 i Windows 11 bywają zmorą użytkowników, bowiem wymagają ponownego uruchomienia komputera. Windows Central donosi tymczasem, że Microsoft testuje nową metodę aktualizacji Jedenastki, która pozwoli uniknąć restartowania. Nosi ona nazwę "hot patching" i jest już używana w Windows Server i na Xbox.

Konieczność restartu systemu po aktualizacji może wkrótce odejść w przeszłość. W ostatnim buildzie Windows 11 w Dev Channel testowane jest aktualizowanie zabezpieczeń bez ponownego uruchamiania ("rebootless") na PC z włączoną ochroną opartą na wirtualizacji ("Virtualization Based Security"). Po zainstalowaniu tego builda jego ciąg zostanie zaktualizowany do "ge_release_svc_hotpatch_prod1.240211-0859". Według dokumentacji Microsoftu hotpatch działa na zasadzie "patchowania kodu uruchomionego procesu w pamięci bez potrzeby restartowania tego procesu".

Moje źródła mówią, że Microsoft zamierza użyć hot patchingu w Windows 11, aby dostarczać miesięczne aktualizacje zbiorcze bez wymagania od użytkownika restartu. Nie oznacza to jednak, że nigdy już nie będziecie musieli zrestartować przy oczekującej aktualizacji. Hot patching opiera się na aktualizacji bazowej, która wymaga ponownego uruchomienia co kilka miesięcy.

Oznacza to, że w idealnym świecie jedynie 4 aktualizacje rocznie będą wymagały ponownego uruchomienia – w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku. Pozostałe miesiące będą serwisowane poprzez hot patching, który nie wymaga reboota. Oczywiście wszystkie duże aktualizacje zabezpieczeń, poprawki błędów i aktualizacje funkcji mogą być dostarczone w dowolnym czasie w razie potrzeby i nadal wymagać ponownego uruchomienia poza tymi wyznaczonymi miesiącami.

— Zac Bowden, Windows Central

Microsoft planuje podobno wdrożyć ten nowy model aktualizacji wraz z wydaniem Windows 11 24H2 (2024 Update) na urządzeniach x86-64 w drugiej połowie tego roku. Urządzenia ARM64 mają zaś zyskać obsługę hot patchingu w 2025 roku. Nie jest jasne, czy technologia będzie dostępna dla wszystkich użytkowników Windows 11 (w tym Home i Pro), czy będzie zarezerwowana dla edycji komercyjnych, takich jak Enterprise, Education i Windows 365.

Źródło: https://www.windowscentral.com/software-apps/windows-11/microsoft-wants-to-update-your-windows-11-pc-without-forcing-you-to-reboot

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia