Dla kogo automatyczna aktualizacja do 23H2? To był tydzień z Microsoft 305

Dla kogo automatyczna aktualizacja do 23H2? To był tydzień z Microsoft 305

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/23/2024, 9:00 PM

Liczba odsłon: 716

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, automatyczne aktualizacje do Windows 11 23H2, generatywne wymazywanie w aplikacji Zdjęcia, edycja tła w panelu warstw i suwak pędzla w Paint, Microsoft tworzący własny chip AI w Intel Foundry, Sticky Notes z nową aplikacją, tłumaczenie wiadomości głosowych w Skype, Copilot w Windows z nowymi funkcjami dla Insiderów oraz nadchodzące warsztaty. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows w tym tygodniu

  • Windows 11 build 26063 w Canary Channel: Tym razem kompilacja nie jest udostępniana również w Dev Channel. Główną nowość stanowi wsparcie dla Wi-Fi 7. Pojawiły się też ulepszenia Copilota oraz poprawki błędów. Windows otrzymał obsługę Wi-Fi 7 dla konsumenckich punktów dostępu w obecnych buildach Canary i Dev. Aby korzystać z Wi-Fi 7, potrzebujesz zgodnego z nim urządzenia (konsumenckiego acces pointa oraz PC). Na zrzucie ekranu powyżej widać ustawienia "Wi-Fi 7 AP" po połączeniu komputera z takim punktem dostępu.
  • Windows 11 build 26058.1400 i 26058.1300 w Dev Channel: Wydanie to nie wprowadza żadnych nowych funkcji i służy jedynie testom technologii dostarczania Windows 11 24H2.

Zaczęły się automatyczne aktualizacje do Windows 11 23H2

Poszczególne roczne lub półroczne aktualizacje Windows 10 i Windows 11 przez pewien czas pozostają opcjonalne, ale zwykle przychodzi czas, w którym są automatycznie pobierane przez Windows Update. To właśnie stało się udziałem ostatniej publicznej wersji systemu, czyli Windows 11 23H2 (2023 Update).

Windows 11 23H2

Windows 11, version 23H2, znany też jako Windows 11 2023 Update, wchodzi teraz w nową fazę wydania. Zaczynamy uaktualniać kwalifikujące się urządzenia z Windowsem 11 automatycznie do wersji 23H2. Automatyczna aktualizacja obejmuje urządzenia z Windows 11, które dobiegły lub zbliżają się do końca wsparcia, i jest zgodna z treningiem uczenia maszynowego (ML), którego używaliśmy do tej pory – wyjaśnia Microsoft.

Generatywne wymazywanie w aplikacji Zdjęcia

Kojarzycie funkcję "Wypełnij z uwzględnieniem zawartości" z Photoshopa? Teraz coś takiego otrzymały Zdjęcia, czyli aplikacja do przeglądania i edycji zdjęć dołączona do Windows 10 i Windows 11. Po niedawnym otrzymaniu funkcji AI, takich jak rozmycie, usuwanie i zamiana tła, przyszedł czas na kolejną: generatywne wymazywanie, czyli usuwanie obiektów ze zdjęcia.

Generatywne wymazywanie w aplikacji Zdjęcia na Windows 10 i 11

Generatywne wymazywanie opiera się na znanej już funkcji punktowego pędzla korygującego, który otrzymał doładowanie sztuczną inteligencją. Funkcja ta pozwala zaznaczyć i usunąć zbędne elementy ze zdjęcia, np. osoby w tle albo rzeczy niepasujące do otoczenia. W porównaniu do punktowego pędzla korygującego generatywne wymazywanie tworzy bardziej płynne, realistyczne efekty po wymazaniu obiektu, nawet gdy wymazujesz większe obszary. Funkcjonalność jest dostępna dla Windows Insiderów we wszystkich kanałach (w tym na Windows 10).

Edycja tła w panelu warstw i suwak pędzla w Paint

Najnowsza aktualizacja Painta dla Windows Insiderów wprowadza nowy suwak grubości pędzla po lewej stronie oraz aktualizację panelu warstw po prawej, który pozwala Ci teraz dostosować tło – zmienić jego kolor albo je ukryć.

Paint

Choć Paintowi nadal daleko do niedoścignionego Photoshopa i nawet nie pretenduje on do grania w tej samej lidze, to jako prosty w obsłudze, darmowy edytor graficzny może z powodzeniem zastąpić komercyjny, mocno obciążający zasoby PC kombajn – przynajmniej w prostych, szybkich edycjach.

Microsoft stworzy własny chip AI w Intel Foundry

Intel Corp. ogłosił wczoraj, że zmienia nazwę swojego biznesu chipowego na Intel Foundry. Ma to być bardziej zrównoważona firma produkująca systemy, zbudowana z myślą o erze AI oraz zorientowana na cel ustanowienia pozycji lidera w drugiej połowie tej dekady. Co ciekawe, pierwszym klientem Intel Foundry będzie Microsoft.

Intel Foundry

Jesteśmy w trakcie bardzo ekscytującej zmiany platformowej, która fundamentalnie przekształci produktywność dla każdej indywidualnej organizacji i całego przemysłu. Aby urzeczywistnić tę wizję, potrzebujemy niezawodnych dostaw najbardziej zaawansowanych, wydajnych i wysokiej jakości półprzewodników. Dlatego jesteśmy tak podekscytowani współpracą z Intel Foundry i dlatego wybraliśmy projekt chipa, który planujemy produkować w procesie Intel 18A – powiedział Satya Nadella, CEO Microsoft.

Sticky Notes z nową aplikacją

Microsoft zaprezentował nową aplikację Sticky Notes na Windows, skupioną na tworzeniu i przywoływaniu notatek w możliwie bezproblemowy sposób. Co ciekawe, punktem wejścia do tego doświadczenia w wersji zapoznawczej jest aplikacja OneNote na Windows. Wkrótce można też będzie korzystać z nowego Sticky Notes z menu Start oraz przełączając się z dotychczasowej wersji aplikacji. Nowość jest dostępna dla Windows Insiderów.

Sticky Notes z nową aplikacją

Obecnie z nowej wersji można korzystać, klikając przycisk Sticky Notes w aplikacji OneNote na Windows. Po jej otwarciu możesz ją przypiąć do paska zadań, a także wykonać skrót Win + Alt + S, aby przywołać ją w dowolnym czasie. Warto też się zalogować, aby mieć pewność, że notki są synchronizowane między urządzeniami. W oknie głównym aplikacji znajdują się dwa przyciski: + Notatka ("+ Note") i Zrzut ekranu ("Screenshot"). Ta ostatnia utworzy obraz z obecnie otwartego okna aplikacji jednym kliknięciem, a także dołączy oryginalne informacje źródłowe. Jeśli robisz zrzut ekranu strony w przeglądarce, możesz kliknąć automatycznie wygenerowane źródło, aby móc wrócić do tej strony. Aby zaś zobaczyć notkę w większym oknie, kliknij ją dwa razy albo kliknij ikonę powiększania w prawym górnym rogu. Podwójne kliknięcie obrazu otworzy go w pełnym rozmiarze.

Tłumaczenie wiadomości głosowych w Skype 8.113

Skype Insider otrzymał aktualizację do builda 8.113, który wprowadza parę ciekawych nowości, takich jak tłumaczenie wiadomości głosowych, ulepszona nawigacja po reakcjach, filtry AR napędzane przez Snap! oraz poprawki błędów. Więcej szczegółów poniżej.

Automatyczna transkrypcja i tłumaczenie wiadomości głosowych Skype

Najciekawsza nowość to automatyczna transkrypcja i tłumaczenie wiadomości głosowych. Transkrypcja audio to kolejny sposób interakcji z wiadomościami głosowymi. Wystarczy jedno stuknięcie, aby aktywować transkrypcję, czyli zamianę mowy na tekst. Teraz możesz nie tylko przeczytać nagraną wiadomość w oryginalnym języku, ale także ją przetłumaczyć.

Copilot w Windows z nowymi funkcjami dla Insiderów

Microsoft testuje nowe środowisko uruchomieniowe Windows Copilot, które pozwala Ci zarządzać większą ilością ustawień, w tym dotyczących ułatwień dostępu, oraz korzystać z Power Automate Desktop za pośrednictwem Copilota. Nowości w tej aktualizacji to obsługa kolejnych poleceń, np. Poproś o opróżnienie kosza, Zapytaj o dostępne sieci bezprzewodowe, Poproś o otwarcie dostępu głosowego, Poproś o przełączenie "nie przeszkadzać", Poproś o uruchomienie aplikacji i kilkanaście innych.

Copilot w Windows

Windows Copilot otrzymał też plugin Power Automate. To pierwsze wydanie wtyczki oferuje funkcje automatyzacji dla Excela, manipulowanie PDF i zarządzanie plikami. Przykładowe obsługiwane prompty to: Napisz e-maila do mojego zespołu, życząc każdemu miłego weekendu, Zrób listę 5 najwyższych gór świata w pliku Excela, Zmień nazwę wszystkich plików PDF w folderze, dodając słowo "final" na końcu, Przenieś wszystkie dokumenty Worda do innego folderu czy Potrzebuje podzielić PDF po pierwszej stronie. Nowe możliwości Copilota są dostępne w Dev i Canary Channels.

Darmowe warsztaty Fabric Analyst oraz Dashboard in a Day

Czy wiecie, że jako jedni z nielicznych partnerów Microsoft jesteśmy certyfikowani do przeprowadzania warsztatów Fabric Analyst oraz Dashboard in a Day? Jest to seria bezpłatnych, jednodniowych szkoleń, w trakcie których dzielimy się specjalistyczną wiedzą oraz praktycznymi informacjami ze zrealizowanych przez nas wdrożeń. 👨‍💻

Zapraszamy na darmowe warsztaty Fabric Analyst oraz Dashboard in a Day

Najbliższe warsztaty z serii Fabric Analyst odbędą się już 28.02.2024! 📅

Poprowadzi je nasz ekspert, Adam Janson, który wyjaśni:

    ✔ W jakich scenariuszach biznesowych Microsoft Fabric sprawdzi się najlepiej.
    ✔ Jak odpowiednio przygotować środowisko Microsoft Fabric do pracy.
    ✔ Jak zbudować raporty w Power BI bazując na danych z Lakehouse.
    ✔ Jak wykorzystać Dataflow Gen 2, Pipeline'y oraz Shortcuts do budowy prototypu środowiska nowoczesnej platformy danych.

Link do wydarzenia 👉 https://bit.ly/49dAIG3

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, Windows 12, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia