Aktualizacja ułatwień dostępu w Windows 11

Aktualizacja ułatwień dostępu w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/1/2021, 10:11 PM

Liczba odsłon: 3348

Windows 11 ma być lepszy pod każdym względem od swojego poprzednika, a tak przynajmniej wynika z dotychczasowych prezentacji Microsoftu. Wiadomo już choćby o bezpieczeństwie i funkcjach dla graczy, które są obiektywnie lepsze, natomiast zmiany w interfejsie to akurat kwestia gustu. O czym do tej pory nie było mowy, a jednak jest to rzecz, która ewoluuje z każdą wersją Windows? Chodzi oczywiście o ułatwienia dostępu.

W dzisiejszym poście na blogu Microsoft udowadnia, dlaczego Windows 11 jest najbardziej inkluzywnie zaprojektowaną wersją Windows. Nie są to puste słowa, a na poparcie swojej tezy gigant ma całą listę aktualizacji ułatwień dostępu, które pojawią się w Jedenastce. Już teraz można je wypróbować w pierwszej kompilacji Windows 11 Preview (Build 22000.51), udostępnionej Insiderom w Dev Channel na początku tego tygodnia. Oto, co konkretnie się zmieniło:

  • Osoby niewidome i wszystkie inne mogą korzystać z nowych schematów dźwiękowych. Windows 11 jest dostarczany z dźwiękiem startowym (który zaliczył powrót) oraz innymi dźwiękami, wliczając w to modyfikacje specjalnie dostosowane do trybów jasnego i ciemnego.
  • Osoby o wrażliwości na światło oraz pracujące przez dłuższy czas przed ekranem mogą cieszyć się pięknymi motywami, wliczając w to nowe motywy jasne, ciemne oraz o wysokim kontraście. Nowe motywy kontrastowe zawierają estetyczne kombinacje kolorów dające się personalizować, dzięki czemu aplikacje i treści są lepiej widoczne.
  • Osoby niesłyszące i niedosłyszące, osoby uczące się języków oraz osoby przebywające w hałaśliwym lub cichym otoczeniu mogą korzystać z przeprojektowanych motywów napisów kodowanych, które są łatwiejsze do odczytania i personalizacji.
  • Osoby z ciężkim zapaleniem stawów, powtarzającymi się urazami, porażeniem mózgowym i innymi niepełnosprawnościami związanymi z poruszaniem się, różnicami w nauce, w tym z poważnymi trudnościami w pisowni, uczące się języków, a także preferujące wprowadzanie za pomocą głosu, mogą korzystać z nowej funkcjonalności pisania głosowego w Windows 11.
  • Microsoft zmienił nazwę ustawień Ułatwień dostępu [Ease of Access] na Dostępność [Accessibility] i wprowadził nową ikonę "człowieka". ułatwień dostępu. Przeprojektowane zostały również same ustawienia ułatwień dostępu.
  • Ułatwienia dostępu - ikona

  • Windows 11 umożliwia technologiom asystującym Microsoftu i partnerów współpracę z aplikacjami, takimi jak Outlook, hostowanymi w chmurze, w Azure Virtual Desktop (AVD). Na przykład Office są dostępny jako aplikacja Remote Application Integrated Locally (RAIL) z użyciem Narratora.

Oczywiście dla osób niekorzystających z ułatwień dostępu wiele z tych pojęć może brzmieć jak niezrozumiały żargon, niemniej jednak wpływ tych aktualizacji jest znaczący.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia