Aktualizacja do Windows 11 23H2 na niewspieranym sprzęcie jest możliwa

Aktualizacja do Windows 11 23H2 na niewspieranym sprzęcie jest możliwa

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/2/2023, 4:40 PM

Liczba odsłon: 7450

Ostatniego dnia października Microsoft wypuścił aktualizację Windows 11 2023 Update (23H2). Standardowo można ją pobrać poprzez Windows Update lub zainstalować z obrazu ISO. Oficjalnie aktualizacja jest dostępna tylko dla wspieranych konfiguracji sprzętowych, dla których ponadto nie istnieje obawa o możliwe problemy, np. ze zgodnością. Co w takim przypadku? Jak (prawie) zwykle można to ominąć.

Mogłoby się wydawać, że rocznicowa aktualizacja Windowsa 11 będzie naprawdę znacząca, jednak tym razem praktycznie wszystko, co miało do niej trafić, zostało wydane parę tygodni wcześniej w Moment 4 Update w ramach Windows 11 22H2. W porównaniu do niego 23H2 wnosi w zasadzie tylko dwie mało znaczące nowości. Co jednak trochę później okaże się istotne, ta wersja resetuje (odnawia) 24 miesiące wsparcia dla wydań Home i Pro oraz 36 miesiące wsparcia dla edycji Enterprise i Education. Dziś nie ma więc jakiejś ogromnej potrzeby aktualizacji do 23H2 (Moment 4 Update w zupełności wystarcza), ale chętni mogą to zrobić... To znaczy oficjalnie mogą, jeżeli ich komputer spełnia wymagania minimalne. A jeśli nie?

Aktualizacja do Windows 11 23H2 na niewspieranym sprzęcie jest możliwa

Windows Update rządzi się swoimi prawami i może nałożyć blokadę aktualizacji, która chroni przed pobraniem danej wersji systemu na urządzenia, których konfiguracja rodzi obawy, iż mogą wystąpić problemy. To samo dotyczy komputerów, które nie spełniają wymagań sprzętowych Windows 11. W takim przypadku można ominąć Windows Update i skorzystać z nośnika instalacyjnego. Istnieje jednak jeszcze prostszy (i jeszcze mniej oficjalny) sposób.

Windows 11 23H2 (build 22631.2506) opiera się na tej samej bazie kodu, co Moment 4 Update (build 22621.2506), i jest udostępniany jako pakiet włączający (EKB5027397). Microsoft potwierdził, że ten EKB zainstaluje się automatycznie (obecnie wymaga klikania "Sprawdź aktualizacje") i nie będzie oferowany użytkownikom na niewspieranym sprzęcie. Istnieje jednak sposób ominięcia tego. Użytkownik Brink na ElevenForum.com udostępnił linki do pobrania "KB5027397 Enablement Package for Windows 11 version 23H2 Feature Update". Tym sposobem można pominąć Windows Update i zainstalować 23H2 ręcznie. Następnie wystarczy uruchomić ponownie komputer. Uwaga: nie jest to sposób wspierany przez Microsoft, dlatego nie zachęcamy do jego użycia.

Źródło: https://www.neowin.net/news/windows-11-23h2-upgrade-likely-possible-on-unsupported-pc-cputpm-requirements-not-met/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia