ARM64EC, czyli jak Microsoft ułatwia portowanie aplikacji Win32 na Windows 11 on ARM

ARM64EC, czyli jak Microsoft ułatwia portowanie aplikacji Win32 na Windows 11 on ARM

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/29/2021, 8:33 PM

Liczba odsłon: 2906

W zeszłym tygodniu Microsoft zapowiedział Windows 11 oraz nową odsłonę Microsoft Store ze wsparciem dla aplikacji Androida, Win32, UWP i PWA. Jedną z nowości dla deweloperów była aktualizacja Windows Insider SDK pozwalająca tworzyć aplikacje dla systemu Windows 11 on ARM przy użyciu ARM64EC. A cóż to właściwie jest? O tym poniżej.

ARM64EC należy rozszyfrować jako "Emulation Compatible" dla architektury ARM64. Jest to nowy sposób budowania aplikacji dla Windows 11 on ARM. Najnowsze wersje zapoznawcze narzędzi Visual Studio oraz Windows 11 Insider SDK pozwalają wykorzystać ARM64EC do "inkrementalnego" przenoszenia aplikacji na ARM, aby uruchamiała się na nim z natywną prędkością, nawet jeśli ma ona zależności lub wtyczki, które nie wspierają jeszcze ARM.

ARM64EC to nowy interfejs binarny aplikacji (ABI) dla Windows 11 on ARM, który działa z natywną prędkością i jest interoperacyjny z x64. Aplikacja, proces, a nawet moduł może swobodnie miksować się i łączyć z ARM64EC i x64 w razie potrzeby. Kod ARM64EC w aplikacji będzie działał natywnie, podczas gdy kod x64 będzie uruchamiany z użyciem emulacji wbudowanej w Windows 11 on ARM.
— Marc Sweetgall, Senior Program Manager w Microsoft

Tradycyjnie ponowne budowanie aplikacji dla ARM oznaczało rekompilację całego programu. W przypadku ARM64EC deweloper może zacząć od niewielkiego fragmentu i budować port przyrostowo. Programista może zidentyfikować obszar kodu, który osiągnie najwięcej korzyści z natywnej wydajności, i przebudować go jako ARM64EC. Pozostała część aplikacji pozostanie w pełni funkcjonalna dzięki emulacji x64. Z czasem deweloper może przekompilować również ją, aby poprawić szybkość i zmniejszyć zużycie baterii.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia