AI sprawdzi, czy założyłeś maseczkę. Nowa funkcjonalność Azure Cognitive Services

AI sprawdzi, czy założyłeś maseczkę. Nowa funkcjonalność Azure Cognitive Services

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/9/2021, 7:36 PM

Liczba odsłon: 2444

Azure Cognitive Services to rodzina kognitywnych interfejsów API, które każdy deweloper może łatwo zintegrować ze swoimi aplikacjami, aby wyposażyć je w szereg zdolności: od rozpoznawania zawartości obrazów, po rozpoznawanie i syntezę mowy. Istnieje całe mnóstwo bardzo konkretnych i praktycznych scenariuszy, jakie można dzięki temu zrealizować. Co więcej, ciągle powstają nowe, również jako odpowiedź na aktualne problemy, wliczając w to pandemię COVID-19.

Pandemia wymogła na wszystkich branżach wprowadzenie specjalnych środków zapobiegawczych, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Wywieszenie tabliczki o nakazie zasłaniania ust i nosa oraz zdezynfekowania rąk nie zawsze wystarcza. Niezbyt opłacalne jest kontrolowanie każdego człowieka na danym obszarze, np. klientów sklepu wielkopowierzchniowego, przez osobę na miejscu lub za monitorem. Jak zwykle z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, a konkretnie jej specyficzna forma, jaką jest computer vision, czyli komputerowe rozpoznawanie (zawartości) obrazu. Ta rozwijana przez Microsoft technologia zdołała już w ostatnich latach wykazać się niezłą skutecznością. Teraz pojawiła się nowa możliwość jej wykorzystania w celu ochrony bezpieczeństwa pracowników i klientów.

Mask detection - Azure AI

Azure Cognitive Services zapewniają teraz funkcjonalność wykrywania masek (Mask detection), którą można wdrożyć gdziekolwiek, począwszy od chmury, kończąc na rozwiązaniach krańcowych. Jeśli chodzi o aplikacje działające na lokalnym sprzęcie, mogą one korzystać z analizy przestrzennej (Spatial analysis), stanowiącej część Computer Vision w ramach Azure Cognitive Services. Funkcjonalność ta rozumie ruchy ludzi w przestrzeni fizycznej, analizując wideo w czasie rzeczywistym. Potrafi ona przykładowo policzyć ludzi na danym obszarze, rozpoznać odległości między nimi, oszacować czas oczekiwania w kolejce, a od niedawna również sprawdzić, czy osoba nosi maseczkę ochronną, czy też nie.

Mask detection umożliwia firmom tworzenie aplikacji, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo, np. wysyłając alert, gdy osoba bez maski ochronnej przypadkowo weszła na obszar, gdzie jej zakładanie jest wymagane. W analogiczny sposób działa to w ramach funkcjonalności Face Detection, która dostępna jest poprzez Face API w ramach Azure Cognitive Services i działa w chmurze. Funkcjonalność pozwala analizować zdjęcia i wykrywać jedną lub więcej twarzy bez lub z określonym atrybutem — takim jak maska. Wystarczy dodać do usługi określone parametry, co Microsoft bardziej szczegółowo wyjaśnia w poście na blogu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia