5 sposobów na pomyślną instalację nowych kompilacji Windows 10

5 sposobów na pomyślną instalację nowych kompilacji Windows 10

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 7/1/2015, 1:15 PM

Liczba odsłon: 5414

Osób, które chciałyby przetestować u siebie jedną z nowszych kompilacji Windows 10 jest naprawdę sporo. Niestety nie wszystkim udaje się pomyślnie przebrnąć przez proces aktualizacji posiadanego obrazu ISO do którejkolwiek z nowych kompilacji tego systemu - 10158 i 10159. Poniżej prezentujemy 5 szybkich rozwiązań, które w większości przypadków powinny usunąć powstałe przeszkody i umożliwić Wam sprawną instalację nowego buildu Windows 10.

Zaloguj się na konto Microsoft

Od kompilacji 10130 Windows 10 korporacja wymusza na nas korzystanie z konta Microsoft. Nic nie przeszkadza, by po aktualizacji takie konto zdegradować do konta lokalnego, ale podczas procesu uaktualniania do nowego buildu korzystanie z konta Microsoft należy uznać za obowiązkowe. Bez tego nie ma nawet co myśleć o otrzymywaniu kolejnych aktualizacji.

Może się jednak zdarzyć, że pomimo zalogowania na koncie Microsoft nadal nie otrzymujemy dostępu do aktualizacji. Należy się wówczas upewnić, że nasze konto zostało na tej konkretnej maszynie zweryfikowane. Możemy tego dokonać udając się do panelu Ustawień komputera (Settings), po czym w sekcji Konta (Accounts) klikamy przycisk Weryfikuj (Verify). Jeśli przycisk ten nie jest w tym miejscu widoczny oznacza to, że nasze konto jest już zweryfikowane. Jeśli przycisk jest obecny, klikamy go i postępujemy wedle kolejnych instrukcji. Po zakończeniu weryfikacji konta uruchamiany ponownie komputer i po raz kolejny próbujemy zaktualizować system do nowej wersji.

Napraw swoje konto Microsoft

Nawet jeśli nasze konto Microsoft jest zweryfikowane i wydaje się działać poprawnie, przed dokonaniem aktualizacji może zajść potrzeba jego naprawy. Możemy tego dokonać z poziomu panelu Ustawień, gdzie w sekcji Aktualizacje i bezpieczeństwo (Update and Security), a następnie Windows Update, może być widoczny przycisk Napraw mnie (Fix me). Jeśli taki przycisk znajdziemy, klikamy go, czekamy na zakończenie procesu naprawy, a następnie uruchamiany komputer ponownie i ponawiamy proces aktualizacji.

Upewnij się, że korzystasz z Szybkiego kręgu

Warto upewnić się, że system skonfigurowany jest pod aktualizację w ramach tzw. Szybkiego kręgu. Przed rozpoczęciem procesu aktualizacji warto ponownie sprawdzić ustawienia wyboru kręgu, jako że niektóre z aktualizacji mogą zmienić go z powrotem na krąg domyślny, którym to jest obecnie krąg Wolny.

Wymuś zmianę kręgu na Szybki

W niektórych przypadkach zmiana kręgu nie jest wykonalna, co uniemożliwia dokonanie procesu aktualizacji do nowej kompilacji. Innymi słowy, zmiana konfiguracji wyboru kręgu z Wolnego na Szybki z niewiadomych przyczyn nie chce się zapisać. Powoduje to, że użytkownicy tkwią nieustannie w domyślnym Wolnym kręgu. Aby tę blokadę znieść, z poziomu Wiersza poleceń uruchomionego z podniesionymi uprawnieniami wykonujemy poniższe polecenie:

reg flags HKLM\Software\Microsoft\WindowsSelfHost\Applicability set DONT_VIRTUALIZE

Wciskamy Enter, czekamy na zakończenie procesu, a następnie uruchamiany komputer ponownie i sprawdzamy możliwość dokonania aktualizacji. Rozwiązanie to opublikował na swoim Twitterze sam Gabe Aul.

Uruchom ponownie usługę Windows Update

Ta porada przyda się wszystkim tym, którzy z niewiadomych przyczyn napotykają na liczne błędy wykonania reprezentowane przez mało czytelne szesnastkowe kody, u których status pobierania aktualizacji po prostu się zatrzymuje (najczęściej już na etapie 0%), lub dla których nowy build nie jest w ogóle widoczny. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem wydaje się być ponowne uruchomienie usługi Windows Update. Aby tego dokonać, otwieramy okno konsoli usług systemu Windows (np. poleceniem services.msc w oknie Uruchom), wyszukujemy usługę o nazwie wuauserv, klikamy ją prawym przyciskiem i wybieramy Restart). Teraz wystarczy ponowić proces aktualizacji.

Wszystkie pozostałe przypadki

Jeśli wszystko powyższe zawiedzie, pozostaje nam jedynie czekać - albo na rozwiązanie tego problemu przez Microsoft i ponowienie próby aktualizacji w późniejszym czasie, albo po prostu na końcowe wydanie Windows 10, które trafi do naszych rąk już pod koniec tego miesiąca. Jeśli jednak nie chcecie się tak łatwo poddać i nadal macie ochotę na przetestowanie nowych kompilacji poglądowych, możecie jeszcze spróbować cofnąć się do starszych wydań ISO Windows 10 i stamtąd ponownie dokonać aktualizacji, lub też, choć to mało bezpieczne, poszukać w sieci nieoficjalnych obrazów ISO stworzonych dla nowych buildów systemu.

Dajcie nam znać w komentarzach, czy którakolwiek z powyższych metod pozwoliła Wam w końcu zaktualizować Wasz egzemplarz systemu do najnowszej wersji Windows 10.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia