30 nowych funkcji edukacyjnych w Office 365 na nowy rok szkolny

30 nowych funkcji edukacyjnych w Office 365 na nowy rok szkolny

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/5/2021, 8:31 PM

Liczba odsłon: 3764

Praktycznie każdego roku Microsoft udostępnia kilkadziesiąt nowych funkcji dla użytkowników edukacyjnych — uczniów, nauczycieli, ale też rodziców. Sięgają one wielu miejsc ekosystemu Microsoft 365, wliczając w to aplikacje pakietu Office 365 dla edukacji, Microsoft Teams, Minecraft i narzędzia edukacyjne, takie jak Czytnik immersyjny. W tym roku, chociaż do rozpoczęcia następnego roku szkolnego zostało jeszcze parę miesięcy, firma zaczęła już udostępniać przeszło 30 nowości spod szyldu Microsoft Education. Część z nich jest dostępna już teraz, podczas gdy pozostałe będą wdrażane aż do sierpnia. W tym artykule chcemy przyjrzeć się im bliżej.

1) Spersonalizowana nauka dla każdego ucznia

Czytnik immersyjny

Czytnik immersyjny — darmowe narzędzie korzystające ze sprawdzonych technik, by wspomagać czytanie niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania użytkownika — tego lata będzie dostępne w jeszcze większej ilości miejsc. Przy okazji Microsoft podaje, że narzędzie zintegrowane z wieloma aplikacjami i platformami weszło tej wiosny na pułap 35 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

Czytnik immersyjny w Teams na iOS i Androida

Jeden z głównych reqestów dla zespołu Microsoft Education dotyczył objęcia aplikacji mobilnych przez Czytnik immersyjny. Pod koniec czerwca zostanie on dodany do konwersacji na kanałach i czatu w Microsoft Teams.

Planowana dostępność: lipiec 2021

Excel w przeglądarce

Pod koniec lata Czytnik immersyjny trafi do Excela w przeglądarce. To również jedna z najbardziej wyczekiwanych integracji, która sprawi, że arkusz kalkulacyjny stanie się bardziej inkluzywny.

Microsoft Office dla szkół

Planowana dostępność: sierpień 2021

Ulepszenia dla w PowerPoint w przeglądarce

Czytnik immersyjny wprowadzono do PowerPointa w przeglądarce w kwietniu, natomiast w maju otrzyma on aktualizację, która dodaje przycisk na wstążce oraz możliwość kliknięcia slajdu prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć zawartość w Czytniku.

Microsoft Office dla szkół

Planowana dostępność: już teraz!

Więcej języków wspieranych przez czytanie na głos

W następnych dniach funkcja czytania na głos w Czytniku immersyjnym zacznie wspierać wiele nowych języków, wliczając w to niderlandzki (belgijski), francuski (belgijski), angielski (Filipiny), estoński, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, ukraiński, urdu i walijski. Wszystkie one będą oparte na technologii neuronowej zamiany tekstu na mowę Microsoftu, co oznacza, że jakość czytania na głos będzie ekstremalnie wysoka.

Planowana dostępność: maj 2021

2) Więcej narzędzi do eksploracji i rozwiązywania równań

Edytor równań w Word Online

Edytor równań ułatwi uczniom i nauczycielom tworzenie oraz edytowanie równań matematycznych w aplikacji Word Online. Daje on dostęp do zestawu symboli i struktur w formie bloków konstrukcyjnych. Edytor włączymy, klikając przycisk Równanie na karcie Wstawianie.

Microsoft Office dla szkół

Planowana dostępność: lipiec 2021

Asystent matematyczny w OneNote na iPada i OneNote Desktop

Uczniowie będą mogli korzystać z Asystenta matematycznego, który krok po kroku pomoże im w samodzielnym rozwiązywaniu zadań matematycznych w programie OneNote dla tabletów iPad i komputerów PC. Wersja ta umożliwi pisanie równań na klawiaturze albo odręcznie, a także zlecanie ich rozwiązania krok po kroku. Kolejne funkcje, w tym quizy graficzne, Czytnik immersyjny i ćwiczenia matematyki, zostaną dodane w nadchodzących miesiącach.

Microsoft Office dla szkół

Planowana dostępność: lipiec 2021

Rozwiązywanie równań w Microsoft Edge

Rozwiązywanie równań (Math Solver) w Microsoft Edge pozwala użyć narzędzia do zaznaczania, aby uchwycić problem matematyczny (odręczny albo wydrukowany), a następnie zobaczyć rozwiązanie z instrukcjami krok po kroku, które pomogą nauczyć się rozwiązywać takie równania samodzielnie. Math Solver jest też wyposażony w klawiaturę matematyczną, co pozwala szybko wpisać równanie, zamiast szukać potrzebnych znaków na tradycyjnej klawiaturze czy tablicy znaków. Po rozwiązaniu zadania Math Solver zapewnia wiele opcji dalszej nauki — dodatkowe materiały, takie jak quizy, arkusze robocze i samouczki wideo.

Microsoft Office dla szkół

Planowana dostępność: czerwiec 2021

3) Nowe możliwości w Microsoft Forms

Czasowy quiz lub ankieta

Niezależnie od tego, czy tworzysz zadania dla uczniów w Microsoft Teams, czy nie, teraz możesz ustawić limit czasu dla dowolnych ankiet lub quizów w menu "..." na stronie ich projektowania. Odliczanie czasu zaczyna się w momencie, gdy uczeń rozpoczyna formularz. Po przekroczeniu limitu czasu uczeń może przesłać to, co napisał do tej pory, ale nie może odpowiadać na więcej pytań.

Planowana dostępność: koniec sierpnia 2021

Formatowanie tekstu

Forms pozwala teraz używać pogrubienia, kursywy i podkreślenia w ankietach i quizach. Można też zmieniać rozmiary i kolory czcionek oraz używać list punktowanych lub numeracji, aby zaznaczyć ważne słowa w pytaniach, odpowiedziach, komentarzach itp. Opcje formatowania będą dostępne w pływającym pasku narzędzi, który pojawia się po zaznaczeniu tekstu.

Planowana dostępność: czerwiec 2021

Skrócony adres URL

Microsoft Forms pozwala teraz użyć krótszego adresu URL podczas zbierania odpowiedzi na formularz. Skrócony link wygląda na bardziej przejrzysty i może być łatwo wpisany przez uczniów lub rodziców w przeglądarce internetowej, zwłaszcza kiedy widzą link na plakacie czy prezentacji i nie mogą go bezpośrednio skopiować/kliknąć.

Planowana dostępność: już teraz!

Usprawnione wysyłanie i udostępnianie

Górny róg strony projektowania w Forms uzyska bardziej przejrzysty interfejs. Pod przyciskiem Wyślij znajdą się opcje wysyłania formularza za pomocą adresu URL, kodu QR itd., a także określenia, którzy odbiorcy mogą odpowiadać na formularz. Pod ikoną osób obok przycisku Wyślij można będzie dodać uprawnienia do edycji innym nauczycielom lub osobom.

Planowana dostępność: sierpień 2021

4) Minecraft: Education Edition

Minecraft nie tylko w klasie

Ostatni rok pokazał wyraźnie, że nauka może odbywać się wszędzie, dlatego Microsoft postanowił wyjść z Minecraft: Education Edition poza sale lekcyjne. Camps and Clubs Update pozwala obozom, programom po szkole, szkołom domowym, organizacjom non-profit i innym organizacjom zakupić licencję i zacząć używać Minecraft: Education Edition. Program wersji beta jest już dostępny dla każdego użytkownika z kontem Microsoft 365.

Microsoft Office dla szkół

Planowana dostępność: maj 2021

Nowe integracje z Teams i Flipgrid

Teams for Education oraz Flipgrid Topics integrują się teraz z Minecraft: Education Edition. Pozwoli to włączyć grę do istniejących strategii planowania lekcji i oceniania, m.in. dodając przycisk prowadzący do tematów Flipgriud, quizów Forms i innych zasobów.

Planowana dostępność: maj 2021

Jeszcze więcej aktualizacji Minecraft: Education Edition

Edukacyjna wersja Minecrafta pozwoli wkrótce uruchamiać się z cyfrowych platform edukacyjnych, zarządzać ustawieniami klasy z poziomu świata i używać 10 nowych, zabawnych skinów dla NPC-ów. Wszystkie te funkcje testowane są obecnie w wersji beta i zostaną uruchomione wraz z Camps and Clubs Update jeszcze w tym miesiącu.

Planowana dostępność: maj 2021

Lepsza współpraca z systemami LMS

LMS-y

Microsoft współpracuje z dostawcami wiodących rozwiązań Learning Management System, aby stworzyć łatwiejsze włączanie Microsoft Teams we współpracę wewnątrz kursów LMS, zaawansowane zarządzanie spotkaniami Teams i przekształconą integrację z OneDrive, rozszerzając wsparcie daleko poza tradycyjne dokumenty Office i tablice Whiteboard.

Łatwiejsze tworzenie zespołu z poziomu LMS

Aby ułatwić naukę opartą na projektach i zachęcić do współpracy w klasie, nauczyciele wkrótce będą mogli stworzyć i sparować zespół klasowy dla każdego kursu w swoim LMS. Rozwiązanie zostanie dodane do Canvas i Blackboard w sierpniu, a niebawem Microsoft ogłosi kolejne LMS-y.

Planowana dostępność: sierpień 2021

Nowa aplikacja Teams meeting LTI

Nowa aplikacja Teams meeting LTI pozwoli nauczycielom tworzyć spotkania i zapewni im dostęp do ustawień spotkań, czatów i transkrypcji — bez opuszczania systemu LTS. Uczniowie także zyskają dostęp do spotkań i ich zasobów. Integracja zostanie dodana do Canvas w sierpniu, a wkrótce Microsoft ogłosi kolejne LMS-y.

Planowana dostępność: sierpień 2021

Ulepszone integracje z OneDrive i Office 365 w Canvas i Blackboard

Microsoft przeprojektował sposób, w jaki nauczyciele i uczniowie uzyskują dostęp do swoich plików Office 365 z OneDrive z poziomu LMS. Nowe środowisko jest odpowiedzią na feedback zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Dzięki tym zmianom można będzie łatwiej odnaleźć pliki na liście ostatnio używanych plików i przełączać konta Office 365.

Planowana dostępność: sierpień 2021

6) Podnieś zaangażowanie uczniów dzięki Whiteboard

Tworzenie atrakcyjnych wizualnie materiałów do ​​zajęć

Microsoft Whiteboard zapewnia narzędzia do tworzenia atrakcyjnych wizualnie treści dla uczniów. Pobieraj obrazy, treści z innych dokumentów, kształty i naklejki, aby zwiększyć interaktywność tablic.

Microsoft Office dla szkół

Planowana dostępność: czerwiec 2021

Dynamiczne, pełne skupienia lekcje

Whiteboard może pomóc skupić się na klasie na właściwych rzeczach. Nauczyciele mają pełną kontrolę nad tym, kto i kiedy może edytować tablicę, mogą dodawać adnotacje, używać cyfrowego wskaźnika laserowego, zablokować widok uczniów, aby widzieli to, co nauczyciel, czy nawet dynamicznie zmieniać przebieg lekcji w zależności od tego, w jakim kierunku przebiega dyskusja.

Microsoft Office dla szkół

Planowana dostępność: sierpień 2021

Projekty grupowe i interaktywne lekcje

Whiteboard ułatwia wstawianie istniejących arkuszy roboczych na tablicę oraz tworzenie nowych z poziomu aplikacji. Dodaj zawartość do tablicy, otwórz ją na spotkaniu Teams lub zaproś uczniów do tablicy i zobacz, jak rozkwita ich kreatywność. Gdy wszyscy są na tej samej tablicy, kursory z podpisami pozwalają zobaczyć na żywo, gdzie znajdują się poszczególni uczniowie, kto jest aktywnie zaangażowany w pracę i którzy uczniowie mogą potrzebować dodatkowej pomocy.

Microsoft Office dla szkół

Planowana dostępność: sierpień 2021

7) Aktualizacje programów OneNote, PowerPoint i Word

Nagrywanie i wstawianie wideo w OneNote

Jeszcze w te wakacje OneNote zacznie oferować możliwość nagrywania wideo bezpośrednio w swojej przeglądarkowej aplikacji. Klipy wideo będzie można również osadzić bezpośrednio na stronie notesu. Nagrywanie wideo będzie działać zarówno w samej aplikacji OneNote w przeglądarce, jak też w notesach zajęć.

Planowana dostępność: sierpień 2021

Napisy na żywo w OneNote

Tłumacz Microsoft zostanie zintegrowany z OneNote, aby umożliwić strumieniowe przesyłanie napisów na żywo — bezpośrednio do programu OneNote podczas robienia notatek. Późnym latem funkcjonalność trafi do OneNote na Windows 10, macOS i iPada.

Planowana dostępność: sierpień 2021

Ulepszona dystrybucja wielu stron w notesach

Notesy klasowe i personelu wspierają obecnie dystrybucję wielu stron jednocześnie, niemniej jednak strony te nie są uporządkowane, gdy są odbierane przez uczniów. Tego lata zostaną dodane ulepszenia, dzięki którym strony będą przekazywane w odpowiedniej kolejności. Funkcja będzie działać w programie OneNote na Windows 10, macOS i iPada.

Planowana dostępność: maj 2021

Canva i NoteDex - nowi partnerzy do osadzania w OneNote

Wkrótce zostanie dodane wsparcie dla interaktywnego wstawiania w OneNote dla serwisów Canva i Notedex.

Planowana dostępność: czerwiec 2021

Auto Fix w przeglądarkowej wersji PowerPoint

Formatowanie slajdów i doprowadzanie ich do perfekcji może być czasochłonne i męczące. Kiedy nie mamy na to ochoty lub bardzo nam się spieszy, z pomocą przychodzi nowa funkcjonalność o nazwie Auto Fix. Microsoft zaprojektował ją po to, aby pomoc w łatwym i szybkim dopracowaniu prezentacji. Auto Fix, jak wskazuje nazwa, automatycznie dostosowuje rozmieszczenie, odległości, rozmiary i łączniki elementów. Korzystając z niego, możemy wyrównać oraz ujednolicić rozmiar i rozmieszczenie elementów, a także wyprostować połączenia między nimi. Wydaje się to idealnym remedium na bałagan w prezentacji.

Auto Fix

Planowana dostępność: już teraz!

Trener prezentacji w PowerPoint

Presenter Coach (funkcja działająca tylko w języku angielskim) wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomóc wszystkim, którzy chcą przećwiczyć przemówienie i poprawić swoje umiejętności prezentacji. Pozwala on wejść w tryb próby i w trakcie prezentacji wyświetla wskazówki na ekranie. Dotyczą one m.in. języka inkluzywnego, słów-wypełniaczy czy też zwrotów, które mogą uchodzić za niezręczne w różnych kulturach. Coach da nam również znać, jeśli będziemy czytać ze slajdu, co jest częstym błędem. Na koniec każdej sesji próbnej otrzymamy szczegółowy raport. Trener pomaga nam krytycznie ocenić jakość prezentacji, dając bardzo rzeczowy feedback.

Planowana dostępność: już teraz!

Kahoot! jako rozszerzenie dla PowerPointa

Kahoot! można będzie rozpocząć na żywo bezpośrednio z prezentacji, bez konieczności przełączania się między narzędziami. Niezależnie od tego, czy uczysz w klasie, wirtualnie, czy w modelu hybrydowym, dzięki temu dodatkowi możesz uczynić swoją lekcję prawdziwie interaktywną, łącząc ze sobą ulubione narzędzia.

Planowana dostępność: maj 2021

Eksportowanie z Worda w przeglądarce do prezentacji PowerPoint

Microsoft Word w przeglądarce został wyposażony w niezwykle praktyczną funkcję, która pozwala szybko przekształcić dokument Word w prezentację PowerPoint — bez ręcznego kopiowania zawartości, jedynie za pomocą kilku kliknięć. Na chwilę obecną funkcjonalność jest dostępna jedynie w języku angielskim i nie działa w przeglądarkach Internet Explorer ani Safari. Wspierany jest również tylko tekst, a pozostałe typy zawartości można dodać samemu już w prezentacji.

Planowana dostępność: już teraz!

8) Bardziej przystępna, spersonalizowana i bezpieczniejsza nauka z Microsoft Stream

Aplikacja internetowa Microsoft Stream

Aplikacja webowa Stream wkrótce stanie się częścią Office.com. Nowość tę Microsoft planuje wprowadzić w sierpniu.

Planowana dostępność: sierpień 2021

Nowy odtwarzacz wideo dla OneDrive i SharePoint

Oprócz wprowadzenia nowego odtwarzacza plików wideo w OneDrive i SharePoint zostanie dodanych parę ulepszeń, takich jak wideo o wyższej jakości, okienko transkrypcji po prawej stronie, identyfikacja mówcy w transkrypcji (jeśli jest włączona) czy obsługa przełączania między transkryptami w wielu językach.

Planowana dostępność: sierpień 2021

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia