2020 był przełomowym rokiem dla technologii bezhasłowej

2020 był przełomowym rokiem dla technologii bezhasłowej

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/18/2020, 1:46 PM

Liczba odsłon: 3419

2020 rok zbliża się już ku końcowi i w związku z tym warto pokusić się o jego podsumowanie pod kątem technologii. Jednym z ważnych aspektów był z całą pewnością wzrost popularności rozwiązań bezhasłowych. Sporo się w tym obszarze wydarzyło, a ponadto statystyki opublikowane przez Microsoft świadczą, że podejście passwordless zaadaptowało wielu nowych użytkowników. Sprawdźmy, dlaczego ten rok był tak szczególny i jakie są plany na 2021.

Microsoft odnotował w tym roku kilka kamieni milowych dla technologii bezhasłowej: w lutym ogłoszono wersję zapoznawczą wsparcia Azure Active Directory dla kluczy bezpieczeństwa FIDO2 w środowiskach hybrydowych; w czerwcu na keynote Identiverse Virtual 2020 przemawiał Alex Simons, CVP Microsoft Identity Program Management, który mówił o implementacji FIDO2 w Microsoft i ważnej roli standardów branżowych w implementacji zabezpieczeń Zero Trust; we wrześniu na Microsoft Ignite firma ogłosiła nowy kreator bezhasłowy w Microsoft 365 Admin Center; a w listopadzie odbyło się Authenticate 2020 — pierwsza konferencja dedykowana uwierzytelnianiu, na której wystąpił Joy Chik, CVP działu Identity w Microsoft. Również w listopadzie Microsoft po raz kolejny został rozpoznany przez Gartnera jako lider w zarządzaniu tożsamością i dostępem (IAM).

passwordless

Microsoft podzielił się również statystykami użytkowania:

  • Użycie passwordless w Azure Active Directory wzrosło o ponad 50% w Windows Hello for Business, bezhasłowym logowaniu telefonem z Microsoft Authenticator i kluczach bezpieczeństwa FIDO2.
  • Oszacowano liczbę ponad 150 milionów użytkowników bezhasłowych w Azure Active Directory i z konsumenckimi kontami Microsoft.
  • Liczba konsumentów Windows Hello logujących się do Windows 10 zamiast używania hasła wzrosła do 84,7% z 69,4% w 2019 roku.

W tym roku nie próżnowali także partnerzy z ekosystemu Microsoft Intelligent Security Association (MISA). Yubico stworzył bezhasłowy sprzęt YubiKey, HID Global opracował rodzinę inteligentnych kart i kluczy USB wspierających FIDO, TrustKey dostarczył rozwiązania software'owe i hardware'owe FIDO2 dla firm chcących wdrożyć uwierzytelnianie passwordless w Azure AD, a AuthenTrend zaaplikował technologię uwierzytelniania odciskiem palca w kluczu bezpieczeństwa FIDO2.

Co się zaś tyczy planów na 2021 rok, Microsoft pracuje nad tym, aby hasła mogły należeć do przeszłości. Wraz z nowymi UX i API do zarządzania kluczami FIDO2, które pozwalają klientom tworzyć własne rozwiązania i narzędzia, Microsoft planuje wydać portal, na którym wszyscy użytkownicy mogliby bez trudu zarządzań uwierzytelnieniami bezhasłowymi poprzez portal My Apps.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia