10 tysięcy lat obliczeń w 3 minuty. Supremacja kwantowa stała się faktem

10 tysięcy lat obliczeń w 3 minuty. Supremacja kwantowa stała się faktem

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/17/2019, 1:57 PM

Liczba odsłon: 1947

Informatyka kwantowa jest nie tylko najbardziej obiecującą ścieżką kariery, ale też najbardziej przyszłościową dziedziną informatyki, która wraz ze sztuczną inteligencją może zrewolucjonizować cały nasz świat. Komputery kwantowe zostaną wykorzystane do rozwiązania najtrudniejszych światowych problemów, z którymi nie poradziłyby sobie nawet najmocniejsze klasyczne superkomputery. W ostatnim czasie otrzymaliśmy na to serię mocnych dowodów, pochodzących zarówno od Google, jak i od Microsoftu.

Niemałą sensację wywołał w zeszłym miesiącu Sycamore, 53-kubitowy komputer kwantowy Google, który osiągnął "kwantową supremację". Był on w stanie przeprowadzić w ciągu 3 minut i 20 sekund obliczenia, które najbardziej zaawansowanym współczesnym komputerom klasycznym zajęłyby ponad 10 tysięcy lat. Jest to pierwszy tak dobitny przykład na to, że faktycznie istnieją problemy, z którymi (w realistycznych granicach czasowych) radzą sobie tylko komputery kwantowe. To prawdziwy kamień milowy w rozwoju tej dziedziny.

Kolejnym dużym odkryciem dzielą się tymczasem badacze z Microsoft Quantum. Dowodzą oni, że komputery kwantowe zapewniają znaczące postępy w domenie złożoności czasowej (obliczeniowej), czyli czasu potrzebnego na wykonanie danego algorytmu. Swoje wyniki naukowcy przedstawili w artykule zatytułowanym Exponential separation between shallow quantum circuits and unbounded fan-in shallow classical circuits oraz na największej światowej konferencji poświęconej technologii kwantowej — Annual Conference on Quantum Information Processing (QIP).

Microsoft ma nadzieję, że swoim odkryciem zainspiruje innych do wkroczenia w nowy wymiar komputerów kwantowych i znalezienia rozwiązań wielu problemów, które trapią współczesny świat, np. na gruncie chemii, medycyny, inżynierii środowiska, materiałoznawstwa czy ekonomii. Warto przypomnieć, że również Microsoft buduje swój topologiczny komputer kwantowy. Więcej na jego temat dowiecie się z naszego artykułu: Od teorii do inżynierii. Historia komputera kwantowego Microsoft.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia