8 funkcji Windows 8, o których warto wiedzieć

8 funkcji Windows 8, o których warto wiedzieć

Autor: Artur Czuba

Opublikowano: 12/3/2012, 12:00 AM

Liczba odsłon: 56998

 1. Wsparcie dla komputerów PC i urządzeń o architekturze ARM


  System Windows 8 RT będzie systemem szczególnie przeznaczonym na urządzenia oparte na architekturze ARM. Oznaczało to będzie, że na Twoim tablecie również zagości Windows 8. Na tabletach nie będzie możliwa instalacja zwykłego Windowsa 8.
 2. Nowe dynamiczne menu


  Po uruchomieniu się systemu ukaże nam się ekran startowy (tzw. Modern UI), który jest kolekcją płytek z aplikacjami. Wyświetlają one aktualną pogodę, nasze obserwowane przedmioty na eBay, znajomych z Facebooka, zdjęcia z portali społecznościowych i komputera, i wiele wiele innych. Kafelki mają różne rozmiary, więc nasze menu nie będzie monotonne.
 3. Windows Store


  Użytkownicy systemów Windows 8 będą mieli dostęp do magazynu aplikacji. Programy są przygotowane wyłącznie pod Modern UI, a ich instalacja jest niezwykle szybka i przyjemna. Nie ma żadnych kreatorów instalacji. Przed pobraniem bądź zakupem programu możemy przeczytać jego opis, sprawdzić wymagania sprzętowe i przeczytać opinię innych użytkowników. Instalacja oprogramowania przez Windows Store zmniejsza ryzyko pobrania wirusów na komputer. Pomimo obecności Windows Store aplikacje desktopowe będzie można pobrać i zainstalować w tradycyjny sposób. Nasze programy z pulpitu możemy uruchamiać z poziomu Modern UI, ale wyświetlą się one w trybie pulpitu. Odinstalowanie programów z Windows Store to tylko 3 kliknięcia, a w przypadku aplikacji desktopowych deinstalacja przebiega w sposób tradycyjny.
 4. Natywna obsługa USB 3.0


  Windows 8 będzie natywnie obsługiwał standard USB 3.0. Nie będzie potrzebna instalacja dodatkowych sterowników jak w przypadku starszych wersji systemu. Dzięki temu możemy korzystać z dużych szybkości USB 3.0 tak jak kiedyś w przypadku USB 2.0.
 5. Ulepszona obsługa wielu monitorów


  Koniec problemów z podłączeniem dodatkowego ekranu do komputera. Teraz wystarczy podpiąć kabelek, przesunąć myszkę do lewej krawędzi, wybrać dodatkowy monitor i odpowiednią opcję. Na jednym monitorze może być Modern UI, a na drugim zwykły pulpit.
 6. Ulepszone wyszukiwanie


  Microsoft znacznie poprawił wyszukiwanie w Windows 8. Podczas wyszukiwania przenosimy się do Modern UI, gdzie wyszukujemy w środowisku pełnoekranowym. Filtry na prawo pozwalają przełączać się między aplikacjami, ustawieniami, lub plikami w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwanie jest lepsze od poprzednich wersji, ponieważ wszystkie opcje są w zasięgu wzroku i obsługuje wyszukiwanie wewnątrz zainstalowanych programów.
 7. Synchronizacja z chmurą i wbudowany SkyDrive


  Jeśli zalogujesz się do systemu Windows 8 z kontem Microsoft, preferencje są automatycznie ładowane z chmury. Obejmuje to personalizację, ustawienia aplikacji, haseł i preferencji językowych. Pod warunkiem, że komputer uruchamia wersję systemu operacyjnego Windows 8 i logowanie się na konto firmy Microsoft jest włączone. SkyDrive jest zintegrowany z systemem operacyjnym, dzięki czemu Windows 8 daje użytkownikom dostęp do danych obsługiwanych w usłudze SkyDrive z systemu Windows. Można zapisywać dokumenty w chmurze i mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub automatycznie po zalogowaniu się do systemu Windows 8.
 8. Szybkość i wydajność


  Windows 8 uruchamia się szybciej niż Windows 7 dzięki zastosowaniu dodatkowych ulepszeń dokonanych w procesie rozruchu. Hybrid boot na przykład zapisuje tylko niektóre z danych, które są wymagane do rozruchu z dysku, aby znacząco przyspieszyć uruchamianie systemu. To samo odnosi się do hibernacji i uśpienia. Windows 8 jest szybszy, jeśli chodzi o obsługę multimediów. Nowe kryteria Techspot wykazują wzrost o około 10 procent w stosunku do systemu Windows 7 w testach wydajności, takich jak PC Mark 7, Mozilla Kraken lub Google V8.