01. Wprowadzenie do kursu HTML5

01. Wprowadzenie do kursu HTML5

Autor: Adam Stępień

Opublikowano: 7/19/2011, 12:00 AM

Liczba odsłon: 25738

Zapraszamy Cię do wyruszenia w fascynującą podróż po świecie HTML5 z CentrumXP.pl. W nowym dziale Kurs HTML5 poznasz piątą wersję standardu HTML pozwalającą stworzyć piękne strony www, które działają płynnie dzięki wykorzystaniu przyspieszenia sprzętowego komputerów. Jeżeli interesujesz się stronami Internetowymi od strony technicznej i nie są Ci obce zagadnienia webmasteringu, z pewnością będziesz mógł wykorzystać wiedzę, którą się z Tobą podzielimy. Trzeba przyznać, że zwykli Internauci, którzy nie zajmują się tworzeniem, a przeglądaniem witryn Sieci Web, również mogą udać się w tę niezwykłą podróż po HTML5. Przekonacie się, jakie ogromne możliwości stoją otworem przed twórcami serwisów Internetowych. Aby nie być gołosłownym, odsyłamy Cię do strony firmy Disney Tron: Legacy, stworzonej w oparciu o HTML5. Mało? Poczuj magię HTML5 teraz!

Logo HTML5

Jeżeli połknąłeś bakcyla, to prześledź z nami pokrótce historię HTML5. W 2004 roku grupa WHATWG zaczęła prace nad nowym standardem, podczas gdy W3C jako organizacja, która rozdaje karty jeśli chodzi o standardy www, rozwijała XHTML 2. Przypomnijmy, że ostatnia aktualizacja standardu HTML 4.01 miała miejsce cztery lata wcześniej (w roku 2000). W 2009 roku W3C porzuciło prace nad XHTML 2.0 i zjednoczyło swoje siły z grupą WHATWG. Razem pracują nad rozwojem tego, co dziś określamy mianem HTML5. Samo pojęcie było co prawda znane w Internecie, ale prawdziwe bum zaczęło się z chwilą wystosowania otwartego listu przez prezesa firmy Apple, w którym podzielił się przemyśleniami na temat HTML5 w kontekście przyszłości technologii Adobe Flash.

@STRONA@

Ostatecznie Steve Jobs wsadził "kij w mrowisko", twierdząc że w obliczu możliwości HTML5 technologia Flash nie ma przyszłości i nie będzie potrzebna. Trudno ocenić, czy Steve Jobs znalazł więcej zwolenników czy raczej przeciwników swoich wniosków. Jedno jest pewne – media zawrzały, HTML5 stało się coraz częściej używanym słowem, a dyskusje na jego temat – coraz dłuższe i częstsze. Warto przypomnieć, że firma Adobe, która rozwija technologię Flash, została wywołana do tablicy z kilkoma zarzutami, które ostatecznie nie wróżyły świetlanej przyszłości. W końcu Adobe zarabia na narzędziach do tworzenia oraz obróbki Flasha, i to nie małe pieniądze!

Jeszcze kilka słów o logo HTML5, za którym stoi W3C. Organizacja, o której wspominaliśmy przed chwilą, znana jest m.in. z obrazków, które webmasterzy często umieszczają na stronach swojego autorstwa. Są one w formie wlepek dla tych, których kod jest zgodny z opracowaną specyfikacją, np. zgodność z wytycznymi co do pisania stylów CSS. Twórcy stron mogą to traktować jako potwierdzenia dbałości o jakość kodu i interoperacyjność strony. Jednakże tym razem wydane przez W3C logo nie świadczyło o żadnej zgodności z czymkolwiek. Przy okazji udostępniania, W3C określiło je jako wizualne poświadczenie ogólnego przeznaczenia dla całego zestawu otwartych technologii Webowych, w tym HTML5, CSS, SVG, WOFF i innych. Krytycy od razu zareagowali i zganili organizację za rozmydlenie terminologii, wskutek czego trzy dni później zrewidowano oznaczenie logo – „przedstawia HTML5 – bazę dla nowoczesnych aplikacji Webowych”.

Zresztą, przeszłość jest nieważna, ważna jest przyszłość, a przyszłość Internetu to już dziś HTML5. Jest to potężna baza do stworzenia pięknych i bogatych witryn, gier, animacji, aplikacji biznesowych. Zapraszamy do kursu HTML5 w Portalu CentrumXP.pl.

Przybliżymy nowe znaczniki, takie jak audio, video, canvas. Poruszymy także temat innych nowych elementów. Poznamy canvas, svg, dokonamy porównania, zapoznamy się z geolokalizacją, nowościami w CSS3. Opublikujemy też materiały o zgodności z frameworkami JavaScriptowymi, takimi jak jQuery, będziemy badać wydajność i zadbamy o niezostawienie na lodzie zacofanych Internautów, którzy nie chcą znać HTML5 (ani ich przeglądarki ;-).

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia