Zapis relacji na żywo z konferencji Windows 10 Technology Summit we Wrocławiu

Zapis relacji na żywo z konferencji Windows 10 Technology Summit we Wrocławiu

Autor: M. Miciński / Ł. Klimkiewicz

Opublikowano: 10/29/2015, 12:00 AM

Liczba odsłon: 4882

Prowadzący: Mateusz Miciński oraz Łukasz Klimkiewicz

28 października 2015, Wrocław.

Windows 10 Technology Summit to seria bezpłatnych konferencji organizowanych przez Microsoft, ze współudziałem firmy Intel jako głównego partnera technologicznego, poświęcona najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows oraz nowym platformom sprzętowym opartym o architekturę Intela. Wykłady prowadzą specjaliści Microsoft, którzy opowiedzą o Windows 10, a także o rozwiązaniach Microsoft Azure oraz Visual Studio. Co więcej eksperci z firmy Intel zaprezentują najnowszą, 6 generację procesorów Intel Core oraz omówią zagadnienie transformacji środowiska pracy (Workplace Transformation). Podczas konferencji odbędą się dwie ścieżki- pierwsza dla specjalistów IT oraz administratorów, a druga dla deweloperów.

06:35 | Mateusz Miciński
Rozpoczynamy relację z Windows 10 Technology Summit we Wrocławiu!
Mamy już za sobą poranne przymrozki i wschód słońca. Jednak do celu jeszcze 150 km. Bądźcie z nami!

10:25 | Łukasz Klimkiewicz
Na konferencję docieramy z lekkim opóźnieniem. Pierwsza wstępna sesja konferencji Windows 10 Technology Summit we Wrocławiu to Keynote, podczas którego gospodarze wydarzenia przedstawiają drogę, jaką przez kilka ostatnich lat przeszedł Microsoft do osiągnięcia spójności oprogramowania działającego w chmurze Azure i pakietu Office. W końcu Windows 10 - system idealny dla biznesu, jeden dla wielu urządzeń niezbędnych do pracy specjalistom każdej brażny. Windows 10 to przede wszystkim bezpieczeństwo danych i ochrona tożsamości użytkowników, łatwiejsze zarządzanie pracą i użytkownikami, znaczny wzrost produktywności dzięki nowym rozwiązaniom oraz aplikacjom i wreszcie innowacyjne urządzenia mające wspomagać pracę biznesu. Windows 10 ma chronić firmę, zachwycać swoją funkcjonalnością i zachowywać swoją innowacyjność.

10:33 | Mateusz Miciński
Druga część wstępu poświęcona jest prezentacji firmy Intel, która jako partner firmy Microsoft wnosi wiele w kwestii rozwoju urządzeń pracujących pod dyktando Windows 10, jaki i rozwoju samego systemu. Po krótkim zarysie historycznym dotyczącym procesorów Intela, pracownik firmy Intel w dość marketingowym stylu przedstawia technologię 3D XPOINT łączącą zalety pamięci RAM i dysków SSD.

10:42 | Mateusz Miciński
Polska Cortana? Wg pracownika Intel prace nad nią już trwają w gdańskim audio roomie. Dzięki technologiom Intela przeszło 100 pracowników pracuje nad jedną z głównych funkcji Windows 10 - asystentką Cortana.

10:51 | Mateusz Miciński
Tomasz Kopacz i jego słynny impresjonizm przemowy :) W jego krótkim wstępnie opowiada on o Windows 10 od strony programistycznej. Mówiąc krócej: jeden kod - wszystkie urządzenia. Na zasymulowanej prezentacji przedstawił on jedną i tą samą aplikację, opartą o jeden kod, działającą na desktopie, IoT oraz telefonie.

11:33 | Mateusz Miciński
Trochę nowego sprzętu dla Windows 10. Krótka przerwa kawowa minęła, czas więc na kolejną sesję.

11:34 | Mateusz Miciński
Sprzętu ciąg dalszy...

11:35 | Mateusz Miciński
Sprzęt cd.

11:37 | Mateusz Miciński
I oczywiście Microsoft Lumia 950. Na razie mieliśmy minutę na jej dotknięcie. Postaramy się zarówno 950 i 950 XL błyskawicznie przetestować w późniejszych przerwach.

11:40 | Mateusz Miciński
Jesteśmy już na pierwszej sesji dedytkowanej specjalistom i administratorom IT, którą prowadzi Mariusz Kędziora. Na wstępie Mariusz porusza temat dotyczący testerów Windows Insider, których jest już przeszło 4.1 miliona.

11:56 | Mateusz Miciński
Kolejne potwierdzenie, że Windows 10 jest ostatnim systemem operacyjnym. Microsoft nie planuje wersji 11, 12 itd, tak aby użytkownicy uniknęli czystych instalacji, pełnych wdrożeń i trudności z tym związanych. Windows 10 otrzymywać będzie stopniowe ulepszenia, dostosowania do trendów i oznaczany będzie kolejnymi podnumerami 10.x.

12:28 | Mateusz Miciński
"Geekowie, szaleńcy i psychiatria [...]" - tak Mariusz scharakteryzował użytkowników Windows, którzy jako pierwsi chcą otrzymywać aktualizacje systemu, jeszcze będących w fazie rozwojowej. Dokładniej rzecz biorąc, mowa teraz o Windows Update for Business. Jest to nowy wariant otrzymywania aktualizacji systemu Windows 10. Poza znanym wszystkim Windows Update oraz WSUS, pojawia się rozwiązanie pośrednie, które administratorzy w firmach mogą konfigurować zgodnie z potrzebami nowych funkcji i poprawek na służbowych komputerach.

12:39 | Mateusz Miciński
Prowadzenie sesji przejął właśnie Marcin Klimowski, który omawia teraz Windows 10 od strony zwykłego użytkownika. Według Marcina, nauczenie się obsługi ekranu startowego trwało dwie godziny, z kolei dzięki wprowadzeniu do Windows 10 nowego menu Start, czas ten skraca się o 40 minut. Muszę przyznać, że jest to dość ciekawa teoria.

12:41 | Mateusz Miciński
Dlaczego użytkownicy, którzy zarezerwowali aktualizację do Windows 10 otrzymywali w różnym czasie darmową aktualizację? Microsoft sprawdził kompatybilność naszych komputerów i podzielił je na bardzo kompatybilne, kompatybilne, mniej kompatybilne i tak dalej. Im wcześniej otrzymaliśmy aktualizację, tym nasz komputer jest bardziej kompatybilny.

13:04 | Mateusz Miciński
"Dlaczego Microsoft Edge nie wspiera jeszcze rozszerzeń? Ponieważ chcemy je wprowadzić bezpiecznie." - tak Marcin Klimowski uargumentował fakt, że w tym roku nie doczekamy się obsługi rozszerzeń w nowej przeglądarce Microsoftu.

14:01 | Łukasz Klimkiewicz
Przerwa obiadowa dobiega końca, po szybkim posiłku i zwiedzaniu rynku we Wrocławiu, wracamy do sali konferencyjnej na kolejną sesję poświęconą bezpieczeństwu w Windows 10. Poprowadzi ją Paweł Pławiak.

16:51 | Mateusz Miciński
I już na samo zakończenie, króciutka prezentacja firmy Intel. Także dotycząca sprzętu pod Windows 10.

16:10 | Mateusz Miciński
Wracamy po nieplanowanej przerwie :) Za chwilę rozpocznie się ostatnia, zapewne najciekawsza sesja dotycząca nowego sprzętu. Jak widać po przygotowaniach, które aktualnie trwają, prezentowany będzie interfejs Continuum z Lumią 950 oraz Windows Hello. Bądźcie z nami przez tą ostatnią godzinę.

16:19 | Mateusz Miciński
Alicja Rdzanek i Marcin Klimowski startują! "Windows Hello w praktyce, Continuum oraz Windows 10 Mobile - to kluczowe rzeczy tej sesji" - zaczęła Alicja.

16:22 | Mateusz Miciński
"Windows Hello sprawdza czy jestem żywy, czy do kamery nie podstawiłem na przykład zdjęcia" - Marcin Klimowski rozpoczyna prezentację Windows Hello. Ponadto wg niego Hello radzi sobie świetnie z rozróżnianiem bliźniaków jednojajowych.

16:26 | Mateusz Miciński
Windows Hello działa podobnie także na Windows 10 Mobile, z tą różnicą, że opiera się jedynie na rozpoznaniu tęczówki oka (w Windows 10 rozpoznawana jest cała twarz). Alicja zademonstrowała na telefonie zalogowanie się do telefonu nawet w goglach narciarskich. Wszystko działa.

16:27 | Łukasz Klimkiewicz
Konfiguracja Windows Hello w ustawieniach Windows 10

16:29 | Mateusz Miciński
Jeden z uczestników zadał interesujące pytanie: "Co, gdy mamy zmiany chorobowe oczu?" Według Marcina będzie trzeba podać PIN (hasło) do konta, choć przy niewielkich zmianach chorobowych Windows Hello w Windows 10 Mobile skutecznie rozpozna nasze tęczówki.

16:31 | Łukasz Klimkiewicz
Prezentacja Windows Hello na telefonie Lumia 950.

16:33 | Łukasz Klimkiewicz
Konfiguracja Windows Hello w Lumii 950.

16:35 | Mateusz Miciński
Czas na Continuum. Stacja dokująca do podłączenia telefonu do monitora wygląda interesująco, urządzenie zawiera wiele portów, a zarazem jest naprawdę malutkie. Mowa oczywiście o Microsoft Display Dock.

16:37 | Mateusz Miciński
Telefon i monitor podłączony do niego działa niezależnie od siebie! To ważne. Bo załóżmy, że na ekranie pracujemy w aplikacji biurowej, a gdy ktoś będzie telefonował do nas, wymagałoby to odłączenie telefonu. Display Dock pozwala na równoczesną pracę obu urządzeń: mamy w pełni funkcjonalny telefon oraz uproszczony komputer.

16:40 | Łukasz Klimkiewicz
Display Dock z bliska.

16:42 | Łukasz Klimkiewicz
Prezentacja interfejsu Continuum w połączeniu z Lumią 950.

16:45 | Mateusz Miciński
Nie zabrakło także marketingowej prezentacji Lumii 950 oraz 950 XL, którą prowadzi właśnie Alicja. Kto jak kto, ale właśnie Alicja Rdzanek odpowiada za marketing firmy Microsoft Polska.

16:49 | Mateusz Miciński
Polska dostępność i ceny nowych telefonów? Lumia 550 w połowie grudnia za 549 zł brutto, Lumia 950 już od 28 listopada za 2699 zł oraz 950 XL także 28 listopada za 2899 zł brutto.

17:00 | Mateusz Miciński
Pracownik Intela zaczął od promocji urządzeń 2w1, czyli połączenie tableta i laptopa w jednym. Coś na wzór Surface i Surface Book. Kolejnym typem nowych urządzeń są All-In-One oraz Mini-PC. Te ostatnie, małe, z wydajnością porównywalną do typowych pecetów i co najważniejsze, działające pod dyktando Windows 10 za relatywnie niską cenę.

17:01 | Mateusz Miciński
Intel RealSense, pierwsza w pełni kompatybilna kamera z Windows Hello. Rozpoznaje ona 78 punktów twarzy, ponad 20 punktów dłoni i ruchy twarzy. Poza współpracą z Windows Hello, służyć ona może do obsługi urządzeń, do rozrywki i wielu więcej.

17:17
| Mateusz Miciński
Dziękujemy za udział w relacji na żywo z Windows 10 Technology Summit we Wrocławiu. Widzimy się już za tydzień na Expert Summit w Lublinie, z którego także przeprowadzimy relację. Osobiście dziękuję także Łukaszowi Klimkiewiczowi za pomoc, za fotorelację i miło spędzony czas. Więcej o dzisiejszej konferencji przeczytacie w najbliższych dniach na łamach CentrumXP.pl. My zmykamy, przed nami około 250 km drogi.