Zobacz to! Seeing AI 2.0 - nowa wersja aplikacji dla niewidomych

Zobacz to! Seeing AI 2.0 - nowa wersja aplikacji dla niewidomych

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
12:09
15.12.2017
1056 wyświetleń

Microsoft to firma z ideami, co gigant z Redmond udowadniał już wielokrotnie. Wiele zainwestował w badania nad sztuczną inteligencją, zdając sobie sprawę z tego, że technologia AI będzie miała olbrzymi wpływ na nasze życie. Poza zwykłą chęcią zysku chce swoimi działaniami wpływać pozytywnie na cały świat – środowisko, społeczeństwo, jak i życie pojedynczej jednostki. Microsoft podejmuje wiele ambitnych inicjatyw, jak przykładowo AI for Earth, program mający na celu rozwiązywanie globalnych problemów środowiskowych. Jednak nie skupiają się tylko na skali makro, lecz również mikro. Codzienne problemy zwykłych ludzi także są dla Microsoftu warte uwagi, szczególnie jeśli są one bardziej skomplikowane, na przykład ze względu na niepełnosprawność. Właśnie niepełnosprawnym Microsoft chce pomóc najbardziej. Kilka miesięcy temu światło dzienne ujrzała aplikacja Seeing AI, mająca znacznie ułatwić życie osobom niewidomym i niedowidzącym. Dzięki sile sztucznej inteligencji potrafiła ona opisywać głosowo otoczenie, ludzi, przedmioty. Użytkownik musi tylko skierować aparat telefonu w określonym kierunku, by otrzymać opis tego, co „widzi” aplikacja. Smartfon spełnia rolę oczu, w niewyobrażany sposób ułatwiając życie niewidomych. Seeing AI odróżnia od innych aplikacji tego typu to, że większość działań (np. rozpoznawanie twarzy) odbywa się bezpośrednio na urządzeniu. Jednak te bardziej zaawansowane funkcje, takie jak szczegółowy opis otoczenia, wymagają połączenia z chmurą obliczeniową.

Seeing AI 2.0

Ostatnio Microsoft ogłosił wersję 2.0 owej aplikacji - jeszcze bardziej dopracowaną, niezwodną i uniwersalną. Zmiany wprowadzone w nowej wersji to:

  • Rozpoznawanie kolorów
  • Rozpoznawanie nominału i waluty – na chwilę obecną obejmuje dolary amerykańskie, kanadyjskie, funt brytyjski oraz euro.
  • Wykrywanie światła – sygnałem dźwiękowym określa, czy źródło światła jest włączone czy wyłączone.
  • Wykrywanie pisma odręcznego
  • Czytanie dokumentów
  • Personalizacja prędkości i rodzaju głosu lektora.

Prozaiczne dla zdrowej osoby czynności dla niewidomego bywają przeszkodą nie do przeskoczenia. Seeing 2.0 sprawia, że życie takich osób staje się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Aplikacja dostępna jest już w 35 krajach. Niestety, wsparcia dla języka polskiego na chwilę obecną brak, choć trzeba mieć na względzie fakt, że aplikacja jest w trakcie ciągłego rozwoju. Szczegóły dotyczące projektu znajdziemy na jego oficjalnej stronie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-releases-seeing-ai-app-v2-0-with-currency-recognition-and-more/

Polecamy również w kategorii Mobilne technologie