Zapis relacji na żywo z konferencji TechStolica 2016 w Warszawie

Zapis relacji na żywo z konferencji TechStolica 2016 w Warszawie

 Miciński / Klimkiewicz /  Kołodziej
Miciński / Klimkiewicz / Kołodziej
00:00
18.03.2016
2777 wyświetleń

Prowadzący: Mateusz Miciński, Łukasz Klimkiewicz oraz Damian Kołodziej

Lokalizacja: Microsoft Polska, Al. Jerozolimskich 195A, Warszawa

TECHSTOLICA 2016 to bezpłatna ogólnopolska konferencja skierowana przede do warszawskich firm z branży informatycznej stanowiących oblicze technologiczne miasta Warszawa. Wydarzenie poświęcone jest technologiom firmy Microsoft. Wydarzenie zrzesza pasjonatów nowych technologii, programistów, designerów, projektantów baz danych, projekt managerów, specjalistów od zabezpieczeń, administratorów sieci czy przedstawicieli wielkiego biznesu.

07:37 | Damian Kołodziej
Z każdym kilometrem przybliżamy się do docelowego miejsca jakim jest Warszawa i odbywająca się w niej pierwsza konferencja TechStolica, oglądając krajobrazy Mszczonowa znajdującego się 50 km od stolicy, oczarował nas wiosenny krajobraz. Bądźcie z nami, już za około godzinę będziemy na miejscu, a od 9:30 rozpoczniemy relację z pierwszej sesji.

09:13 | Damian Kołodziej
Po bezproblemowym dojechaniu do głównej siedziby Microsoftu, bez przeszkód i szybko zarejestrowaliśmy się na konferencję TechStolica. Każdy uczestnik obdarowywany jest skromnym upominkiem. Teraz natomiast z niecierpliwością czekamy na ceremonię otwarcia, która rozpocznie się równo o 9:30, a tuż po niej swoją pierwszą prelekcję poświęconą Service Fabric, architekturze i bardzo skalowalnych aplikacji - poprowadzi Tomasz Kopacz, równo o godzinie 10.

09:16 | Mateusz Miciński
Dziesiątki gift bag’ów nadal czeka. Wpadajcie do Microsoftu :)

09:50 | Damian Kołodziej
Niestety ceremonia otwarcia konferencji rozpoczęła się z 20 minutowym opóźnieniem, przez brak jednego z prelegentów. Z niecierpliwością czekamy więc na jego przybycie.

10:17 | Damian Kołodziej
Krótka ceremonia otwarcia rozpoczęła się od przywitania uczestników oraz zaprezentowania sponsorów konferencji. Za chwilę startuję sesja Tomasza Kopacza.

10:18 | Damian Kołodziej
Pierwszą prelekcję w ekspresyjny, ale zrozumiały sposób prowadzi Tomasz Kopacz. Tematyka dotyczy Azure App Services dla aplikacji web’owych.

10:23 | Mateusz Miciński
Tomek skupia się głównie na przedstawieniu idei skalowania zasobów maszyn wirtualnych w Azure. O co chodzi? W skrócie mówiąc, jak szybko i tanio podnieść wydajność naszych rozwiązań chmurowych bez ingerowania w działanie, bez przerywania funkcjonowania aplikacji. Wszystko opatrzone jest ciekawymi demonstracjami wprost z Azure i Visual Studio. Tomek pokusił się o przygotowanie testowej aplikacji webowej, która wykonuje w pętli test obciążenia procesora. Równocześnie dokładając kolejną instancję wirtualnej maszyny udowadnia, że bez przerwy w działaniu wydajność aplikacji webowej wzrasta dwukrotnie.

11:39 | Damian Kołodziej
Kolejnym tematem, który Tomek przedstawił był Azure Service Fabric, odpowiedzialny za serwisy cloud’owe, takie jak Bing, Cortana, Skype oraz aplikacje webowe pisane w wielu językach programistycznych. Ponadto Tomek omówił sposoby stawiania bezstanowych i stanowych mikroserwisów.

11:06 | Damian Kołodziej
Czas na krótką przerwę, bogato zaopatrzoną przez Subway w lunch boxy… Wracamy za chwilę :)

11:46 | Mateusz Miciński
Garść zdjęć z siedziby Microsoftu 1/4

11:46 | Mateusz Miciński
Garść zdjęć z siedziby Microsoftu 2/4

11:46 | Mateusz Miciński
Garść zdjęć z siedziby Microsoftu 3/4

11:47 | Mateusz Miciński
Garść zdjęć z siedziby Microsoftu 4/4

11:51 | Mateusz Miciński
Z małym opóźnieniem wracamy do audytorium, w którym trwa już druga sesja, poświęcona programowania aplikacji webowych w Javie. Prowadzi ją Hubert Zub, który podczas omawiania HTML’a, JS i CSS, zademonstrował demo aplikacji, która korzysta ze stylów CSS umieszczony w… Sosnowcu. Po tym słowie na sali rozległ się śmiech. Nie rozumiem fenomenu, który wywołuje śmiech u ludzi na samo słowo „Sosnowiec”. Ale ok, wróćmy do meritum sesji. Hubert skupia się teraz na przenoszeniu aplikacji webowych na platformy mobilne i desktop, bez konieczności przepisywania aplikacji do nowego kodu.

12:45 | Damian Kołodziej
Po sterylnie prowadzonej sesji Huberta o tematyce programowania, nastąpiła krótka 15 minutowa przerwa, po której po 5 minutach opóźnienia kolejną sesję prowadzi Łukasz Grala o tematyce Cloud Storage. Łukasz szczegółowo omawia rozwiązania dla klientów prywatnych, oraz dla modelu biznesowego, dla przykładu prezentację rozpoczyna od przedstawienia Azure Storage Explorer.

13:14 | Damian Kołodziej
Łukasz swoją sesje podzielił na dwa główne nurty, Azure Storage Explorer, w którym przedstawia podstawy przechowywania danych w chmurowej bazie danych, zalety z takiego rozwiązania, oraz poziom bezpieczeństwa. Drugi nurt jaki jest przedstawiany na sesji opisuje rozwiązania magazynów baz danych, zaznaczając o jednej z ciekawszej funkcji GeoData, która pozwala zdublować pliki na serwerach w różnych kontynentach.

14:25 | Damian Kołodziej
Po zakończonej przed czasem sesji Łukasz zaprosił na nadchodzące konferencje oraz przedstawił swojego bloga. Po czym rozpoczęła się godzinna przerwa obiadowa. Organizator nie zapomniał o uczestnikach konferencji i zadbał o dosyć spora dostawę pizzy z Pizza Hut, wybór pizzy był spory i każda zgromadzona osoba mogła dostać po kilka kawałków. Właśnie teraz czekamy na przed ostatnią sesję Grzegorza Rycaja pod tytułem - Najlepsze praktyki z życia zespołów softwarowych.

14:40 | Damian Kołodziej
Grzegorz swoją sesję prowadzi w sposób bardzo luźny odnosząc się do codziennych przykładów, przykładowo programowanie porównał do osób na budowie malujących mur pędzlem, stwierdzeniem, że szukamy coraz większych oraz lepszych pędzli, nie przejmując się osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Sesję podzielił na trzy podkategorie, zadając pytanie „Po co tworzymy oprogramowanie?”.

15:13 | Damian Kołodziej
Grzegorz prowadząc swoją sesję stara się zadawać pytania okraszone nieinwazyjnym żarcikiem i zachęca publikę na udzielanie odpowiedzi. Na początku swojej prezentacji przedstawił temat o dobrych oraz złych nawykach, poradach jak można złe nawyki przezwyciężyć, czy w jakimś stopniu je poprawić, odwołując się do śmiesznych sytuacji w życiu codziennym.

15:45 | Damian Kołodziej
Po luźnej i przyjemnej sesji Grzegorza, czas na już ostatni wykład z agendy Wiedzy pod tytułem Linux On Demand - Linux na 5 minut, czyli o chmurze i automatyzacji prowadzony przez Michała Smereczyńskiego. W trakcje oczekiwania na sesję został zorganizowany konkurs, w którym główną nagrodą jest Nokia Lumia 1520.

16:23 | Mateusz Miciński
Azure obsługiwany kodem - to przewodni temat Michała, który prezentuje skrypty, za pomocą których można obsłużyć tworzenie, uruchamianie, zatrzymanie i wszystkie inne operacje dotyczące wirtualnych maszyn postawionych na Azure. Co ciekawe, wg Michała skrypty posiadają dostęp w czasie rzeczywistym do stanu maszyn (dwa razy szybszy), w przeciwieństwie do portalu Azure, który, jak powiedział Michał - portal ma lagi i powinien służyć tylko do celów poznawczych.

16:35 | Mateusz Miciński
Michał zakończył pierwszą edycję TechStolica, kończąc demonstrację wykorzystania zautomatyzowanych skryptów obsługujących wirtualne maszyny na Azurze.
Czas na losowanie nagrody. Organizatorzy teraz spośród kilkudziesięciu uczestników wylosują i wręczą nową Nokię Lumia 1520. Czekamy na rezultat losowania…

16:45 | Mateusz Miciński
Tym samym dotarliśmy do końca tegorocznej, zarazem pierwszej, konferencji TechStolica. Powoli zbieramy się i zmierzamy do samochodu, bowiem przed nami jeszcze kilkaset kilometrów jazdy. Chciałbym podziękować wszystkim czytelnikom za obecność i zaprosić do kolejnych relacji. Dziękuję także Łukaszowi za wsparcie podczas relacji oraz Damianowi za solidne przeprowadzenie relacji. Dziękujemy raz jeszcze i do usłyszenia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Konferencje w 2016