Xbox pierwszą konsolą świadomą węglowo

Xbox pierwszą konsolą świadomą węglowo

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:30
12.01.2023
410 wyświetleń

Microsoft wielokrotnie informował o swoich działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w świecie technologii. Gigant dąży do osiągnięcia negatywnej emisji dwutlenku węgla do 2030 r., a w ciągu ostatnich kilku lat osiągnął parę kamieni milowych na drodze do tego celu. Ostatni z nich dotyczy Xboksa, który stał się pierwszą świadomą węglowo konsolą. Co to dokładnie znaczy?

Carbon aware w kontekście Xboksa zasadniczo oznacza, że ​​planowanie aktualizacji i pobierania dla wszystkich wariantów konsoli zostanie zoptymalizowane w taki sposób, aby można było zmniejszyć ich ślad węglowy. Kiedy konsola będzie podłączona do Internetu i dostępne będą również regionalne dane dotyczące intensywności emisji CO2, wówczas wszystkie aktualizacje i pobierania zostaną zaplanowane na okresy, w których można wykorzystać najwięcej odnawialnych źródeł energii — w przeciwieństwie do wcześniejszego "losowego" wybudzania konsoli między 2 a 6 rano.

Aby móc bardziej chronić środowisko, a w niektórych przypadkach nawet oszczędzać na energii, ustawienia zasilania na Xboksie będą musiały najpierw zostać ustawione na opcję Shutdown (energy saving), która wkrótce zostanie domyślnie włączona u Xbox Insiderów na Xbox Series X|S. Bez negatywnego wpływu na wydajność lub gameplay ustawienie oszczędzania energii zmniejszy zużycie prądu nawet 20-krotnie w porównaniu z uśpieniem konsoli. Warto zauważyć, że zdalne wybudzanie nie będzie obsługiwane, gdy ta opcja będzie włączona.

Analogiczną aktualizację otrzymają wkrótce również właściciele Xbox One. W porównaniu jednak z konsolami obecnej generacji tryb oszczędzania energii skutkować będzie wolniejszym uruchamianiem. Jak wylicza Microsoft, na każde dwie konsole korzystające z nowego ustawienia przez rok (przez około 20 godzin dziennie) przypada "uratowanie" ilości CO2 równoważnej z zasadzeniem i wzrostem przez dekadę jednego drzewa.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://news.xbox.com/en-us/2023/01/11/xbox-carbon-aware-console-sustainability/

Polecamy również w kategorii Xbox Series X|S