Wywiad z Arturem Żarskim, Developer Evangelist w polskim oddziale Microsoft

Wywiad z Arturem Żarskim, Developer Evangelist w polskim oddziale Microsoft

 Jakub Hryciuk
Jakub Hryciuk
00:00
05.12.2005
15834 wyświetlenia

Przedstawiamy krótki wywiad z Arturem Żarskim, Developer Evangelist w dziale Developer & Platform Group polskiego oddziału firmy Microsoft. Rozmowę przeprowadził Jakub Hryciuk - redaktor naczelny CentrumXP.pl

Wraz z premierą Visual Studio 2005 Microsoft zaprezentował darmową wersję pakietu, nazwaną Express. Jaki był powód i cel tego kroku?

Chcieliśmy zrobić krok w kierunku użytkowników którzy zaczynają się uczyć, uczą się i chcą poznać produkt. Do tej pory produkty nawet o najniższych wersjach, tj. Standard były płatne, co bardzo obniżało poziom satysfakcji klienta. Borland i inne firmy dostarczają produkty za darmo do nauki. My chcemy zrobić to samo.

Czy polecałbyś Visual Studio Express osobom które jeszcze nigdy nie programowały?

Tak! Wersja Express przeznaczona jest dla studentów, hobbystów i użytkowników domowych. Na pewno każda osoba z tych osób znajdzie w nim zastosowanie dla siebie.

Ale po co właściwie użytkownik domowy ma się uczyć programować? Czy przyniesie mu to jakieś korzyści?

Oczywiście! Jest w stanie w ciągu kilkunastu minut przy odrobienie dobrej woli i chęci stworzyć proste programy ułatwiające mu prace, bazę płyt kompaktowych, filmów DVD, przepisów kulinarnych (są nawet do tego gotowe szablony) oraz stronę internetową.

Od czego zacząć programowanie?

Najlepiej zainwestować w kilka książek lub po prostu poświęcić trochę czasu przeszukując Internet. Przy bardziej złożonych aplikacjach przyda się trochę matematyki i logiki, wiedza ścisła jest tu zaletą. Jeśli jednak nie piszemy bardzo poważnych rzeczy, korzystamy z szablonów, te umiejętności nie są niezbędne, użytkownik domowy z pewnością sobie poradzi. Zawsze tworząc bardziej zaawansowane algorytmy można patrzeć na gotowe wzorce i w ten sposób się uczyć.

Jaki język poleciłbyś dla początkujących programistów?

Microsoft promuje wszystkie języki wchodzące w skład Visual Studio, ja osobiście polecam C#. Kiedyś, gdy zaczynałem programowanie, używałem Pascala, potem sporo pisałem w Javie - języku bardzo podobna do C#.

Obecnie w Polsce w programie nauczania informatyki np. w liceach są podstawy programowania. Czy będziecie chcieli zainteresować nauczycieli Visual Studio Express'em?

Tak, będziemy chcieli przekonać nauczycieli, że przy zastosowaniu prostych narzędzi, każdy nauczyciel informatyki jest w stanie programować. Jednym z problemów jest to, że nie ma jeszcze przygotowanego programu nauczania C# w szkołach średnich. Trzeba by również przeszkolić w tym temacie nauczycieli. Mam nadzieję, że kiedyś to się uda.

Dziękuję za rozmowę.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Visual Studio Express