Menu kategorii
 • Wymagania Windows 7

  Wymagania Windows 7

   Adam Stępień
  Adam Stępień
  00:00
  14.10.2009
  221198 wyświetleń

  Poznaj wymagania Windows 7 i sprawdź, czy Twój komputer jest gotowy na nowy Windows.

  Oficjalne wymagania sprzętowe

  Minimalne wymagania sprzętowe stawiane komputerowi, który ma działać pod kontrolą Windows 7 przedstawiają się według firmy Microsoft następująco:

  • Procesor z zegarem 1GHz lub więcej - aktualnie takie procesory są niemal wszechobecne na komputerach, tym bardziej że mija już dekada od czasu pojawienia sie ich na rynku. Jedyne, o co warto się zatroszczyć, to zaopatrzenie się w procesor dwurdzeniowy. Trzeba przyznać, że rozłożenie pracy systemu na dwa procesory pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał drzemiący w Windows 7.
  • Pamięć RAM& 1GB - taki rozmiar pamięci wystarczy, ale z czasem, korzystając z większej gamy uruchamianych programów, warto zaopatrzyć się w dodastkowy 1 GB. To już w zupełności wystarczy, tym bardziej, że Windows 7 nie jest tak pamięciożerny, a ponadto lepiej radzi sobie ze zwalnianiem pamięci.
  • Wolne miejsce na dysku twardym 16GB - nie ma się, co łudzieć, że wydzielenie szesnastu GB na Windows 7 będzie wystarczające. Bardzo szybko nadchodzi chwila, kiedy miejsca brakuje, a każdą kolejną aplikację trzeba instalować na innej partycji. Patrząc myślą w przyszłość, trzeba wziąć pod uwagę wydawane poprawki, które w końcu skumulują się jako Service Packi o dość znacznym rozmiarze.

  Aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w Windows 7, warto zapoznać się z poniższymi opcjonalnymi wymaganiami:

  • Karta graficzna ze sprzętową obsługą DirectX 9 - wymagane, żeby cieszyć interfejsem Aero z efektem szkła, przezroczystością. Przy zakupie takiej karty warto sprawdzić, czy producent udostępnia sterownik w modelu WDDM 1.0 lub wyższym.
  • Dostęp do Internetu - zapewnia dodatki, poprawki i inne elementy.
  • Trusted Module Platform 1.2 - korzystanie z BitLockera.
  • Pendrive USB - korzystanie z BitLocker To Go.
  • Tuner telewizyjny - oglądanie TV poprzez Windows Media Center.
  • Procesor Intel-VT albo AMD-V, dodatkowy 1GB pamięci i 15GB wolnego miejsca na dysku - korzystanie z trybu Windows XP.
  • Sieć komputerowa i inne komputery z Windows 7 - korzystanie z Grupy Domowej.

  Wymagania Windows 7 w wersji 64-bitowej

  Jeżeli klient chce kupić specjalną wersję 64-bitową systemu Windows 7, powinien wziąć pod uwagę trzy poniższe różnice w wymaganiach sprzętowych:

  • Procesor 64-bitowy (architektura x64).
  • 2GB pamięci RAM.
  • 20GB wolnego miejsca na dysku.

  Jak upewnić się o spełnianych wymaganiach?

  Najprostszym sposobem na upewnienie się, że nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe stawiane Windows 7, zdaje się skorzystanie z narzędzia Windows 7 Upgrade Advisor, czyli doradcy uaktualnienia do Windows 7. Narzędzie dość długo skanuje komputer pod względem zgodności sprzętowej i programowej, więc nie należy się zrażać długim czasem oczekiwania.

  Wymagania Windows7

  W przypadku komputera, dla którego była sprawdzana zgodność w naszej redakcji, a raport jest zamieszczony poniżej, Windows 7 Upgrade Advisor zauważył, że istnieją tylko 3 GB wolnego miejsca na dysku twardym spośród wszystkim partycji, co nie wystarczy do zainstalowania Windows 7. Ponadto program radzi, aby skorzystać z innych rozwiązań oferujących tę samą funkcjonalność dla aplikacji Windows Mail i Ochrona rodzicielska, których brak w Windows 7. Na koniec zalecono instalację poprawek dla obsługi Bluetooth i kart Flash.

  Sprzętowe wymagania stawiane systemowi operacyjnemu Windows7

  Windows 7 na dinozaurze

  O ile dla Windows Vista Microsoft zaniżył nieco wymagania sprzętowe, tak dla Windows 7 są one w praktyce nieco zawyżone. Najlepszym tego dowodem są eksperymenty, o których pisaliśmy na łamach Portalu. Okazuje się, że Windows 7 działa na komputerze z procesorem Pentium II 266 MHz, pamięcią 96 MB RAM i kartą graficzną 4 MB pamięci. W takim wypadku nie należy się jednak łudzić, że system będzie działał wydajnie i płynnie,a  jego responsywność będzie bez zarzutu. Czasem, gdy pamięci RAM będzie za mało do uruchomienia instalatora, możemy zobaczyć komunikat podobny do poniższego.

  Windows 7 - ile potrzebuje pamięci RAM


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Podstawowe informacje o Windows 7