Menu kategorii
 • Współdzielenie zasobów

  Współdzielenie zasobów

   Dawid Długosz
  Dawid Długosz
  00:00
  13.06.2007
  15348 wyświetleń

  Zobaczmy jak udostępniać pliki i foldery oraz urządzenia w sieci. Przechodzimy do menu Start\Panel sterowania\Sieć i Internet\Centrum sieci i udostępniania. Odszukujemy sekcję Odnajdywanie i udostępnianie. Upewniamy się, czy mamy włączone Udostępnianie plików. Jeśli usługa jest nieaktywna, to rozwijamy opcję i zaznaczamy Włącz udostępnianie plików, następnie naciskamy przycisk Zastosuj.

  Pliki możemy współdzielić z innymi użytkownikami na dwa sposoby. Pierwszym jest skopiowanie ich do folderu Publiczny, który znajduje się w lokalizacji Użytkownicy na partycji systemowej (domyślnie).

  Możemy jednakże udostępniać zasoby z każdego miejsca na dysku twardym. Wybieramy folder, który chcemy współdzielić i klikamy na nim prawym przyciskiem myszy, następnie z menu kontekstowego wskazujemy polecenie Udostępnianie. Z rozwijalnej listy wybieramy użytkowników, którym chcemy dać dostęp do folderu. Następnie klikamy Dodaj. W kolejnym kroku ustalamy uprawnienia. Naciskamy Poziom uprawnień i z listy wybieramy odpowiednie prawa dostępu. Mianowicie są to:

  • Współwłaściciel - pliki mogą być wyświetlane, modyfikowane oraz usuwane przez tą osobę
  • Czytelnik - osoba z tymi prawami może jedynie odczytywać pliki
  • Współautor - mając takie uprawnienia możemy dodawać, usuwać, modyfikować oraz wyświetlać pliki oraz udostępniać je innym osobom

  Po wykonaniu wszystkich czynności zatwierdzamy klikając przycisk Udostępnij.

  W sieci także możemy udostępniać urządzenia. Pokażemy jak to zrobić wykorzystując drukarkę. Przechodzimy do menu Start\Panel sterowania\Sieć i Internet\Centrum sieci i udostępniania. W obszarze Odnajdywanie i udostępnianie odnajdujemy pozycję Udostępnianie drukarki. Rozwijamy sekcję, następnie zaznaczamy Włącz udostępnianie drukarek i klikamy Zastosuj.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Sieć i internet