Wsparcie dla HDR wreszcie w aplikacji YouTube na Xboksa

Wsparcie dla HDR wreszcie w aplikacji YouTube na Xboksa

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:52
22.01.2021
1974 wyświetlenia

Latem 2016 roku Microsoft pokazał Xbox One S, pierwszą z ulepszonych konsol bazujących na Xbox One, oferującą wideo w 4K i tryb HDR. Zarówno podwyższona rozdzielczość, jak i obraz o szerokiej rozpiętości tonalnej stały się nowymi standardami na rynku konsol. Do tej pory jednak nie wszystkie aplikacje były w stanie zaadresować te możliwości sprzętowe. Przykład pierwszy z brzegu to YouTube.

Dopiero teraz — po czterech i pół roku — Google wypuścił aktualizację YouTube'a na konsole Xbox, która wprowadza obsługę trybu HDR. Wideo w tym trybie jest wspierane nie tylko przez konsole, ale także przez większość telewizorów z ostatnich lat, a przynajmniej tych ze średniej półki konsumenckiej. HDR przez samego YouTube'a był wspierany już kilka miesięcy po zapowiedzi Xbox One S, ale na same konsole Xbox z jakiegoś powodu trafił z bardzo dużym opóźnieniem.

Nie jest do końca jasne, kiedy wsparcie dotarło do aplikacji na Xboksa, ponieważ odbyło się to bez żadnego rozgłosu. FlatpanelsHD wskazuje jednak, że jeszcze w grudniu nie było go na Xbox Series X. Teraz już jest — obecność potwierdzono na Series X i One S, a zatem nie powinno być przeszkód, by działało również na One X i Series S.

Aby oglądać YouTube'a w HDR na konsoli Xbox, potrzebujemy jednego ze wspomnianych jej modeli, telewizora lub monitora z obsługą HDR i oczywiście samej aplikacji YouTube w aktualnej wersji. Choć dla jakości filmów z tego serwisu to krok naprzód, sama jakość HDR nie jest najwyższa z możliwych. Aplikacja korzysta bowiem z formatu VP9 od Google zamiast bardziej nowoczesnego AV1, którym jednak firma także się zajmuje.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/the-youtube-app-for-xbox-now-supports-hdr-videos

Polecamy również w kategorii Xbox One