Menu kategorii
 • Windows nie jest już najczęściej użytkowanym systemem na świecie

  Windows nie jest już najczęściej użytkowanym systemem na świecie

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  15:34
  03.04.2017
  2696 wyświetleń

  Windows 7 wespół z Windows 10 mogą być (i są) najczęściej używanymi systemami na PC, jednak nowocześni użytkownicy coraz częściej swoją pracę przenoszą na urządzenia mobilne. A w tej kategorii Windows zajmuje pozycję marginalną. Jeśli więc spojrzeć na wszystkie urządzenia w sposób całościowy, systemy Microsoft po raz pierwszy utraciły dominację i przekazały pałeczkę... Androidowi.

  O ile jeszcze przed dekadą do głosu dochodziła krytyka Microsoft jako monopolisty na rynku systemów operacyjnych, o tyle dziś takie oskarżenia stają się bezzasadne. Jak wynika z nowego raportu Statcounter, Windows po raz pierwszy w historii został zdetronizowany przez Androida. System Microsoftu znajdował się w marcu na 37,91% badanych urządzeń online, podczas gdy system Google osiągnął 37,93%. To niewielka różnica, niemniej jednak to sytuacja bez precedensu. Najlepiej świadczy o tym wykres z ostatnich pięciu lat:

  "Jest to kamień milowy w historii technologii i koniec pewnej ery" - komentuje Aodhan Cullen, CEO StatCounter - "To znak końca światowej dominacji Microsoft na rynku OS, którą utrzymywał od lat 80'. To także odzwierciedlenie wielkiego przełomu dla Androida, który jeszcze pięć lat temu reprezentował zaledwie 2,4% globalnego użytkowania w Internecie". Nie bez znaczenia jest w tej sytuacji praktycznie porzucenie Windows Phone przez Microsoft. Firma wciąż szykuje swój powrót na mobilną scenę z czymś zupełnie nowym, jednak dziś jej obecność na tym rynku pozostaje raczej symboliczna. Microsoft tłumaczy tym nawet niepowodzenie w osiągnięciu zamierzonego celu, jakim był miliard instalacji Windows 10 w ciągu kilku lat od premiery.

  "Windows wygrał wojnę desktopową, ale pole walki rozciąga się dalej. Microsoft może napotkać na trudności w przecieraniu mobilnych szlaków, jednak następna zmiana paradygmatu może dać mu szansę na przywrócenie dominacji. Może się to opierać na rzeczywistości rozszerzonej, AI, [obsłudze] głosem lub Continuum (produkcie, którego zamiarem jest zastąpienie desktopów i smartfonów pojedynczym telefonem Microsoftu" - dodaje Cullen. Nowy paradygmat wyłoni się prawdopodobnie ze stajni Surface i będzie nim Surface Phone - urządzenie łączące cechy smartfona z funkcjami pulpitowymi, takimi jak obsługa klasycznych aplikacji Win32.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/android-overtakes-windows-become-worlds-used-operating-system/

  Polecamy również w kategorii Pozostałe systemy Windows