Windows Timeline zostanie usunięty z Microsoft Launcher na Androidzie

Windows Timeline zostanie usunięty z Microsoft Launcher na Androidzie

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:57
30.09.2020
2645 wyświetleń

Windows Timeline był obok Windows Sets jedną z najgorętszych nowości w 2017 roku. Oś czasu aktywności, która połączyła Windows 10, Androida i iOS, była dostępna na smartfonach poprzez Microsoft Launcher na długo, zanim w ogóle powstała aplikacja Twój telefon. Mocno hajpowana przez Microsoft funkcjonalność, która miała pomóc nam stać się bardziej produktywnymi, została przyjęta raczej z rezerwą i dość szybko zapomniana. Przypominamy sobie o niej teraz — nie dzięki jakiejś jej aktualizacji po latach, lecz za sprawą jej planowanego usunięcia z Androida.

Timeline jako dziennik aktywności w aplikacjach miał pomóc użytkownikom zapanować nad pracą i powracać do edytowanych dokumentów tam, gdzie skończyli. Był to też jeden z wczesnych wyrazów wieloplatformowości w Microsoft, mający zapewnić płynne przejścia między PC z Windows a telefonem z Androidem. Wyglądało na to, że Microsoft w 2017 roku sporo zainwestował w rozwój tej technologii tylko po to, by zupełnie przestać się nią interesować. Po wprowadzeniu integracji z Androidem i paru ulepszeniach zapanowała cisza. Microsoft praktycznie przestał poruszać temat Timeline, nie mówiąc już o aktualizacjach.

Oś czasu Microsoft Launcher

Najwyraźniej również użytkownicy nie prosili o poprawki ani nowe funkcje. Często wyglądało to tak, że byliśmy informowani o istnieniu osi czasu, ale ją wyłączaliśmy i o niej zapominaliśmy. Poza tym aktywność na polu Windows — Android przeniosła się z Microsoft Launcher do aplikacji Twój telefon, zaś synchronizację aktywności, przynajmniej w aplikacjach pakietu Office, zapewnia nam... sama aplikacja Office. Microsoft najwyraźniej zdał sobie sprawę, że dalsze utrzymywanie Timeline jest bezcelowe, dlatego postanowił zacząć wycofywać funkcjonalność. Na pierwszy ogień idzie Microsoft Launcher na Androidzie.

Windows Timeline

Użytkownicy wersji beta Microsoft Launcher (skądinąd nadal wspieranej i rozwijanej nakładki na Androida) zaczęli otrzymywać powiadomienia informujące o tym, że wsparcie dla Windows Timeline zostanie wycofane w bliskiej przyszłości. Powód nie został podany, jednak zazwyczaj dzieje się tak wtedy, gdy dana funkcjonalność nie jest używana. Przy okazji podano, że ustawienia rodzinne przejdą do wydanej niedawno aplikacji Family Safety.

Nie wiadomo jeszcze, czy taki sam los czeka Timeline w Windows 10. Z powiadomienia wynika, że przynajmniej na razie oś czasu będzie działać w Windows, Edge i Office. Może jednak zmienić się to już niebawem, w okolicach premiery October 2020 Update. Przy każdej półrocznej aktualizacji Microsoft podaje listę funkcjonalności, które przestają być rozwijane albo zostają wycięte z systemu. Być może tym razem zagości na niej Timeline.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowscentral.com/windows-timeline-support-being-removed-microsoft-launcher-android

Polecamy również w kategorii Microsoft Launcher