Windows Media Center uśmiercone. Co w zamian otrzymamy w Windows 10?

Windows Media Center uśmiercone. Co w zamian otrzymamy w Windows 10?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:51
03.05.2015
5 komentarzy
3296 wyświetleń

Kiedy światło dzienne ujrzała pierwsza wersja Technical Preview systemu Windows 10, jej testerzy dostrzegli brak Windows Media Center. Aplikacja pozwalała użytkownikom wybranych wersji Windows XP, Vista, 7 i 8 uczynić z systemu centrum multimedialnej rozrywki oraz kontrolować przy pomocy pilota inne urządzenia - zwłaszcza wysokiej jakości TV. Co się stało z WMC?

Jeszcze w październiku zeszłego roku pisaliśmy o nieoficjalnej metodzie przywrócenia Media Center w Windows 10. Aplikację wprawdzie można w ten sposób uruchomić, jednak jej praca jest na tyle niestabilna, że omówiony sposób nie ma żadnej wartości. Dalsze plany Microsoftu względem platformy są nie mniej optymistyczne. Jak twierdzi Ed Bott z portalu ZDNet.com, podczas prywatnego spotkania na konferencji Build 2015 jeden z prezesów wykonawczych Microsoft potwierdził, że Windows Media Center nie otrzyma aktualizacji dla Windows 10. Taką decyzją firmy zawiodło się niewielkie, jednak dość mocno dające o sobie znać grono entuzjastów Media Center. Próbując zainstalować aplikację w aktualnych buildach Windows 10 przy użyciu klucza ze starego systemu, przed naszymi oczami ukaże się jedynie komunikat o niezgodności. Również w przypadku upgrade'u Windows 7 lub 8.1 z dostępnym WMC do Windows 10 zniknie ono całkowicie.

WMC

Windows Media Center "nie jest kompatybilne z Windows 10"... i nie będzie. Decyzja twórców systemu nie powinna być specjalnym zaskoczeniem. WMC jako jedna z funkcjonalności premium została stworzona przez zespół, który rozpadł się w 2009 r., tuż po ukończeniu prac nad kodem dla Windows 7. W narzędziu tkwił ogromny potencjał, zwłaszcza gdy po raz pierwszy ujrzało światło dzienne. Mimo dodania wsparcia dla HDTV, tunerów telewizji kablowej czy zewnętrznych źródeł (jak choćby Netflix), wiele przełomowych rozwiązań nigdy nie zostało wdrożonych, a dziś można je określić mianem abandonware.

Microsoft nie skomentował oficjalnie całej sprawy. Możemy jednak przypuszczać, że zaważyły dwa czynniki - ekonomia i rozwój technologii streamingowych. Dalszy rozwój WMC dla wąskiego grona entuzjastów jest z punktu widzenia firmy zwyczajnie nieopłacalny. Z drugiej strony współcześnie coraz więcej ludzi przesiada się z tradycyjnej telewizji kablowej na internetowe platformy, oferujące strumieniowe odtwarzanie filmów czy seriali. Przypuszczalnie schedę po Media Center przejmie nowy Sklep Windows, który użytkownikom Windows 10 będzie oferował legalne filmy, seriale, muzykę i inne treści.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.zdnet.com/article/rip-windows-media-center/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • sen7 18:13 03.05.2015

  Przede wszystkim smart tv spełniają teraz role media center. Dlatego nie ma sensu tego dalej wspierać na platformie PC.

 • PP 19:23 03.05.2015

  Szczerze, to nigdy z tego nie korzystałem.

 • Krzysiek 20:16 03.05.2015

  Również nigdy z tego nie korzystałem, ale był czas, kiedy takie oprogramowanie miało sens i było dość popularne.

 • Andrew 22:27 03.05.2015

  to miało sens kilka lat temu ale kiedy pojawiły się Smart TV to już było kompletnie bez sensu. Teraz wystarczy NAS z multimediami i Smart TV, który to odtworzy. Nie ma sensu żeby do tego celu specjalnie uruchamiać komputer.

 • EDward 11:39 05.03.2016

  Mam rozumieć że wcześniejsze komentarze są od osób co lubią spać przed ekranem. Ja się do nich nie zaliczam i wszystkich możliwości które niesie WNC (telewizja na wszystkie możliwe sposoby- szczególnie satelitarna) niestety będzie mi brakować, a konkurencja tworzy potworki które po 21 dniach użytkowania karzą zapłacić 25$ do 60$

Skomentuj

Autor