Windows 11 i Edge czeka spory redesign. To był tydzień z Microsoft 253

Windows 11 i Edge czeka spory redesign. To był tydzień z Microsoft 253

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
10:00
28.01.2023
1184 wyświetlenia

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się więcej o aktualizacjach Windowsa 10, Edge Phoenix, widżecie Messenger na Windows 11, raporcie kwartalnym Microsoftu, nowym Eksploratorze plików, interfejsie Miksera głośności i aktywacji systemu oraz stronie ustawień grafiki, a także o dużej inwestycji Microsoftu w OpenAI i jej konsekwencjach. Zapraszamy do lektury!

Koniec aktualizacji z poprawkami dla starszych wersji Windows 10

Microsoft poinformował, że od kwietnia tego roku nie będzie dłużej udostępniał opcjonalnych, niezwiązanych z bezpieczeństwem, zapoznawczych wydań wspieranych edycji Windows 10 w wersji 20H2 i Windows 10 w wersji 21H2. Jedynie zbiorcze, miesięczne aktualizacje zabezpieczeń (znane jako wydanie "B" lub Update Tuesday) będą dostarczane dla tych wersji. Windows 10 w wersji 22H2 będzie nadal otrzymywał wydania bezpieczeństwa oraz opcjonalne.

Koniec aktualizacji z poprawkami dla starszych wersji Windows 10

Zgodnie z oficjalną dokumentacją October 2020 Update (20H2) przestał być powszechnie wspierany 10 maja 2022 roku (edycje Enterprise, Education i IoT Enterprise mają wsparcie do 9 maja 2023), natomiast November 2021 Update (21H2) zakończy cykl życia 13 czerwca 2023 roku (a w edycjach Enterprise, Education i IoT Enterprise — 11 czerwca 2024).

Edge Phoenix, czyli nowy projekt UI przeglądarki Microsoftu

Project Phoenix to wewnętrzny kryptonim, pod którym Microsoft pracuje nad przeobrażeniem swojej przeglądarki. Jednym z jego celów jest wyróżnienie Microsoft Edge na tle rywali dzięki świeżemu UI, spójnemu z resztą systemu Windows 11, unikalnym funkcjom produktywnym i głębszej integracji z Windows. Przykładową funkcją spod tego szyldu jest podział okna przeglądarki ("Microsoft Edge Split Screen"), którą Insiderzy mogą już włączyć za pomocą edytora flag.

Pojawiły się też doniesienia o pracach nad funkcjonalnością Tab Activity Center, która będzie dostarczać wglądy i analizę korzystania z przeglądarki w miarę upływu czasu. Edge Phoenix skupia się też na lepszej integracji z Windows, a niektóre z pomysłów dotyczą traktowania Edge jako menedżera haseł oraz jego konfiguracji wraz z systemem w procesie OOBE.

Messenger z oficjalnym widżetem na Windows 11

Wraz z wydaniem Windows App SDK 1.2 deweloperzy mogą tworzyć widżety dla swoich aplikacji. Użytkownicy mogą uzyskiwać do nich dostęp na tablicy widżetów w systemie Windows 11 (obecnie w kompilacjach Insider Preview w Dev Channel). Gotowi wypróbować najnowszy widżet? To nie byle jakie wydanie!

Facebook Messenger widżet na Windows 11

Jest to widżet aplikacji Messenger (Facebook/Meta), dostępny już w wersji zapoznawczej. Aby go wypróbować, udaj się do Microsoft Store i pobierz najnowszą aktualizację Messengera. Następnie otwórz tablicę widżetów i kliknij przycisk "+" w prawym górnym rogu, aby móc wybrać i dodać ten widżet. Funkcjonalność została ogłoszona wraz z wydaniem kompilacji 25284 w Dev Channel.

Raport finansowy Microsoftu za FY23 Q2

Microsoft ogłosił najnowsze wyniki finansowe za 2. kwartał roku fiskalnego 2023 (4. kwartał roku kalendarzowego 2022, zakończony 31 grudnia). Oprócz podania zarobionych sum w poszczególnych działach i zmianach w porównaniu do zeszłego roku firma podzieliła się statystykami dotyczącymi liczby subskrybentów. Oto najważniejsze dane:

  • Przychody wygenerowane przez dział Productivity and Business Processes wyniosły w ostatnim kwartale 17,0 mld USD, zaliczając wzrost rzędu 7% (rok do roku)
  • Przychody wygenerowane przez Intelligent Cloud w ostatnim kwartale wyniosły 21,5 mld USD, zaliczając wzrost o 18%.
  • Przychody z gałęzi More Personal Computing wyniosły w ostatnim kwartale 14,2 mld USD i zaliczyły spadek o 19%. Na gałąź tę składają się:
  • Liczba subskrybentów Microsoft 365 wśród konsumentów wzrosła do 63,2 mln (w porównaniu do 61,3 w poprzednim kwartale).
  • Przychód wyniósł 52,7 mld USD i wzrósł o 2% (YoY).
  • Przychód operacyjny wyniósł 20,4 mld USD i spadł o 8%.
  • Dochód netto wyniósł 16,4 mld USD i spadł o 12%.

Pierwsze spojrzenie na nowy Eksplorator plików

W pierwszej kompilacji Windows 11 Insider Preview tego roku zostały zaszyte ulepszenia Eksploratora plików. Ostatnio pojawiły się nowe, bardziej zapełnione funkcjonalnościami zrzuty ekranów. Na jednym z nich widzimy podział na sekcje głównego obszaru okna wraz z polecanymi, przypiętymi i ostatnimi plikami.

Nowy Eksplorator Plików na Windows 11

Eksplorator plików integruje nowoczesny design i funkcjonalności znane z aplikacji Microsoft 365, wliczając w to OneDrive i Outlook, a jednocześnie integruje się lepiej z tymi usługami. W przeobrażonej wersji widać nowoczesne pole katalogu plików, pole wyszukiwania i nowy przycisk Widoku głównego. Dotychczasowe przyciski nagłówka, takie jak Nowy, Kopiuj czy Wklej, zostaną przeniesione do widoku plików/folderów tuż pod nagłówkiem. Głębsza integracja z Microsoft 365 oznacza tablicę "rekomendowanych" plików z większymi miniaturami. Pliki te są podsuwane użytkownikowi np. dlatego, że ktoś je edytował, skomentował, są one powiązane z nadchodzącym spotkaniem lub użytkownik je pobrał. Informacje o tym kontekście są widoczne tuż nad miniaturą wraz z oznaczeniem czasowym danej akcji.

Nowy interfejs miksera głośności i aktywacji Windows

W Windows 11 Insider Preview pojawiły się ukryte nowości związane z interfejsem i stylem wizualnym. Mikser głośności w nowej odsłonie w końcu pozwala regulować głośność poszczególnych aplikacji, przełączać się między urządzeniami wyjścia i włączać dodatkowe funkcje, takie jak dźwięk przestrzenny.

Mikser głośności w Windows 11

Następny przeprojektowany element to okienko wprowadzania kodu produktu, aby aktywować system Windows 11. To kolejny krok w celu zapewnienia spójnego doświadczenia wizualnego we wszystkich zakamarkach systemu.

Aktywacja w Windows 11

Nowe ustawienia grafiki w Windows 11

Strona "Grafika" w Ustawieniach > Wyświetlacz doczekała się nowej odsłony. Jej styl jest teraz zgodny z zasadami designu Windows 11, dzięki czemu doświadczenie będzie bardziej spójne wizualnie. Na stronie łatwiej będzie uzyskać dostęp do opcji konfiguracji grafiki, takich jak preferowany GPU czy tryb Auto HDR. Funkcjonalność tych ustawień pozostaje niezmieniona.

Ustawienia grafiki na Windows 11

Zmiana pojawiła się w kompilacji 25281 w Dev Channel.

Technologia OpenAI trafi do produktów Microsoftu

Microsoft potwierdził, że rozszerza współpracę z twórcą ChatGPT na trzecią fazę. Całkowita suma nowej inwestycji jest nieznana, ale gigant z Redmond nazywa ją wieloletnią inwestycją o wartości wielu miliardów dolarów. Partnerstwo pozwoli obu firmom na komercjalizację powstałych w ten sposób zaawansowanych technologii AI. Oznacza to m.in.:

  • Superkomputery na dużą skalę — Microsoft zwiększy inwestycje w rozwój i wdrażanie wyspecjalizowanych systemów superkomputerowych, aby przyspieszyć przełomowe, niezależne badania OpenAI nad sztuczną inteligencją. Będzie też dalej rozbudowywał infrastrukturę Azure AI, aby pomagać klientom tworzyć i wdrażać ich aplikacje AI na skalę globalną.
  • Nowe doświadczenia napędzane przez AI — Microsoft wdroży modele OpenAI w konsumenckich i korporacyjnych produktach oraz wprowadzi nowe kategorie cyfrowych doświadczeń opartych na technologii OpenAI. Obejmuje to Microsoft Azure OpenAI Service, usługą umożliwiającą deweloperom budowanie najnowocześniejszych aplikacji AI z bezpośrednim dostępem do modeli OpenAI i zaufanym zapleczem chmury Azure z jej możliwościami oraz infrastrukturą i narzędziami zoptymalizowanymi pod kątem AI.
  • Dostarczenie chmury — jako wyłączny dostawca chmury dla OpenAI Azure będzie obsługiwać wszystkie obciążenia OpenAI w zakresie badań, produktów i usług API.

Azure OpenAI Service debiutowała w listopadzie 2021 roku, dając klientom możliwość skorzystania z mocy dużych, generatywnych modeli AI w infrastrukturze Azure. Wraz z dalszymi inwestycjami możliwości te będą jeszcze większe, a ponadto sztuczna inteligencja będzie napędzać więcej usług i produktów Microsoftu. Jednym z nich będzie najprawdopodobniej Windows 12 — pierwszy system, z którym interakcja będzie mocno oparta na AI.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, SharePoint, Windows 11, Outlook, Microsoft Teams, Microsoft 365, Office.com, stacjonarnym pakietem Office, Exchange, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP