Windows 10X uruchomiony na Lumii 950 XL, MacBooku z M1 i Surface Go

Windows 10X uruchomiony na Lumii 950 XL, MacBooku z M1 i Surface Go

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:07
19.01.2021
1765 wyświetleń

Niedawno został udostępniony przedpremierowy build Windows 10X, który daje dokładny wgląd w nowe elementy systemu, takie jak menu Start, Centrum akcji czy Eksplorator plików. Domyślnie jest on przeznaczony dla deweloperów (oprogramowania), ale zaledwie kilka dni wystarczyło, by jeden z nich uruchomił go na smartfonie Lumia, Surface Go z Intel Core m3 oraz Macbooku z procesorem ARM.

Windows 10X był po raz pierwszy pokazany na Surface Neo, unikalnym tablecie z dwoma ekranami, który pierwotnie miał trafić do sprzedaży w grudniu 2020 roku. Zarówno tablet, jak i Windows 10X dla urządzeń z dwoma ekranami zostały przesunięte na 2022 rok, a na pierwszy plan wyszedł wariant dla urządzeń z jednym ekranem. Pierwsze z nich — z preinstalowanym systemem — mają trafić na rynek wiosną tego roku.

Aby nie czekać ze wszystkim na ukończenie wariantu dla dwóch ekranów, Microsoft wyciął z Windows 10X technologię VAIL, która miała mu umożliwić uruchamianie aplikacji Win32. Pozwoliło to firmie skompilować system dla procesorów ARM, takich jak Qualcomm Snapdragon i Apple M1. W efekcie system udało się uruchomić na urządzeniach oryginalnie do tego nieprzeznaczonych. Zacznijmy od dewelopera @imbushuo, który uruchomił system na Apple M1 poprzez wirtualizację QEMU, która udała się zaskakująco dobrze.

Kolej na Lumię 950XL, jeden z ulubionych telefonów do portowania innych systemów na czele z Windows 10 on ARM. Deweloperowi Gustave'owi Monce udało się na nim postawić Windows 10X, choć nie obyło się bez pewnych ograniczeń. Jak to często bywa w środowisku moderskim, zostaną one prawdopodobnie w przyszłości zniwelowane.

Jeszcze inny użytkownik Twittera, Daniel Kornev, prezentuje Windows 10X w kompilacji 20279, uruchomiony na oryginalnym Surface Go LTE. Niestety, nie działają Wi-Fi ani aparaty, brakuje kilku aplikacji, a powłoka nie jest do końca stabilna. Deweloper zapowiada, że niebawem udostępni instrukcje, jak to zrobić.

Jak widać, żadna z tych implementacji nie jest doskonała, ale takie już są uroki uruchamiania innych systemów na urządzeniach, które były projektowane do pracy tylko z jednym, preinstalowanym na nich systemem. Jest to całkiem ciekawe, ale zupełnie niepraktyczne.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowslatest.com/2021/01/19/developer-shows-off-windows-10x-on-lumia-apple-m1-surface-go/

Polecamy również w kategorii Windows 10X