Windows 10 zadba o miejsce na dysku potrzebne na aktualizacje

Windows 10 zadba o miejsce na dysku potrzebne na aktualizacje

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/8/2019, 6:51 PM

Liczba odsłon: 2200

Wielu użytkownikom zdarza się sytuacja, w której nie mogą zainstalować aktualizacji systemu z powodu braku miejsca na dysku. Windows 10 o tym fakcie zawsze nas informuje i wyświetla porady, jak zwolnić miejsce, by aktualizacja mogła się pobrać. Nadchodzące wydanie Dziesiątki, czyli 19H1, zmieni nieco ten schemat. System sam zadba o to, by na oczekującą aktualizację znalazło się miejsce.

Funkcjonalność tę Microsoft nazywa zarezerwowanym magazynem (reserved storage). Będzie to specjalnie wydzielone miejsce na dysku do użytku aktualizacji, aplikacji, plików tymczasowych i pamięci podręcznej systemu. Jak to działa? Kiedy aplikacje i procesy systemowe tworzą pliki tymczasowe, pliki te będą automatycznie umieszczane w pamięci zarezerwowanej. Pliki te nie będą zabierały wolnego miejsca na dysku użytkownika, a jeśli okażą się dłużej nieprzydatne, Czujnik pamięci je automatycznie usunie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu ten rezerwowy obszar się zapełni, Windows zacznie umieszczać pliki tymczasowe w standardowych, dotychczasowych lokalizacjach.

19H1

Przede wszystkim chodzi jednak o to, jak zarezerwowany magazyn będzie sobie radzić z dużymi aktualizacjami. Gdy taka aktualizacja nadejdzie, obszar rezerwowy zostanie zwolniony ze zbędnych plików, a aktualizacja wykorzysta tę wolną przestrzeń. Microsoft twierdzi, że pozwoli to zainstalować aktualizacje na większości pecetów bez zwalniania przez użytkownika jakiegokolwiek miejsca na dysku. Jeśli jednak to nie wystarczy (choć powinno - pamięć zarezerwowana obejmuje więcej, niż potrzebuje typowa aktualizacja Windows 10), system pomoże nam zwolnić miejsce na dysku lub rozszerzyć jego pamięć zewnętrznie, np. za pomocą pendrive'a.

Pamięć zarezerwowana wynosić ma początkowo 7 GB i może się zmieniać w zależności od tego, jak używane jest przez nas urządzenie. Zależy to np. od składników opcjonalnych czy zainstalowanych pakietów językowych. Microsoft podaje, że nowa funkcjonalność jest już dostępna dla Insiderów, począwszy od kompilacji 18298. Do pozostałych użytkowników Dziesiątki trafi ona w zbliżającej się aktualizacji wiosennej.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia