Windows 10 z nową kompilacją Insider Preview 16257 (PC) i 15237 (Mobile)

Windows 10 z nową kompilacją Insider Preview 16257 (PC) i 15237 (Mobile)

Autor: A. Labuda / K. Sulikowski

Opublikowano: 8/3/2017, 2:57 PM

Liczba odsłon: 4356

Jak mogliście już przeczytać w zapowiedziach znajdujących się na naszym portalu, w godzinach nocnych pojawiły się nowe kompilacje Windows 10 Insider Preview, zarówno dla użytkowników PC, jak i dla posiadaczy smartfonów. O ile w pierwszym przypadku zaobserwować można dodanie nowych funkcjonalności, o tyle niestety Microsoft poskąpił ich mobilnej odsłonie Dziesiątki. Przejdźmy jednak już do samego omówienia zmian wprowadzonych w aktualizacjach.

Co nowego pojawiło się w buildzie 16257?

Eye Control

Najważniejszą zmianą, która zawitała do systemu Windows 10 wraz z ostatnią aktualizacją jest dodanie całkowicie nowej funkcji – Eye Control. Umożliwia ona sterowanie przy pomocy ruchu gałek ocznych praktycznie całym systemem, gdyż przy jego pomocy emulowane jest działanie klawiatury i myszy. Funkcjonalność ta nadal znajduje się w fazie beta, zaś jedynym obsługiwanym układem klawiatury jest EN-US. Ponadto, do działania wymagane jest specjalne urządzenie peryferyjne, takie jak przykładowo Tobii Eye Tracker 4C. Niestety, tych obecnie obsługiwanych jest raczej niewiele, jednakże Microsoft planuje oczywiście poszerzyć ich gamę.

Konfiguracja Eye Control:

  1. Zanim rozpoczniemy korzystanie z nowej funkcjonalności konieczne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia (jedynym obecnie w 100% kompatybilnym jest wspomniany wcześniej Tobii Eye Tracker 4C), oraz oczywiście zaktualizowanie jego sterowników do najnowszej wersji.
  2. Następnym krokiem jest sprawdzenie aktualizacji w Windows Update, powinno w nim zostać znaleziony i automatycznie zainstalowany Tobii Eye Tracker HIDClass Driver.
  3. Po upewnieniu się, że urządzenie podłączone jest do komputera należy przejść do Ustawienia > Ułatwienia dostępu > Inne opcje > Eye control.

Ustawienia systemowe Eye Control

Panel Eye Control - Po uruchomieniu Eye Control, na pulpicie pojawi się specjalny panel. Umożliwia on szybki dostęp do korzystania z głównych opcji nowej funkcjonalności: myszy, klawiatury oraz konwersji tekstu na mowę. Za pomocą ostatniej z ikon możliwa jest zmiana jego lokalizacji na pulpicie.

Panel Eye Control

Interakcja z panelem Eye Control - W celu wybrania którejś z ikon znajdujących się na panelu, należy na moment skupić na niej wzrok. Po chwili zostanie ona kliknięta, zaś procesowi temu będzie towarzyszyło zacieśniająca się wokół niej ramka.

Mysz Eye Control - Aby wybrać obsługę myszy, należy na chwilę skupić spojrzenie na odpowiedniej ikonie. Aby wybrać miejsce, w które przenieść ma się kursor, należy skupić na nim spojrzenie. Wywoła to specjalne menu, z którego wybrać możemy w analogiczny sposób działanie (kliknięcie, dwuklik, kliknięcie prawym przyciskiem myszy oraz anulowanie działania).

Sterowanie myszą Eye Control

Klawiatura Eye Control - Korzystanie z klawiatury rozpocząć należy od wybrania w omawiany wcześniej sposób odpowiedniej ikony z panelu. Pisanie następuje w podobny sposób, należy na chwilę skupić wzrok na wybranej literze. Działanie usprawniają wyświetlające się podpowiedzi słów.

Klawiatura w Eye Control

Kształtowanie tekstu Eye Control - Aby przyśpieszyć korzystanie z klawiatury w Eye Control, skorzystać można z metody kształtowania. Przy jej użyciu wystarczy przesuwać wzrokiem po pożądanych literach, celem uzyskania pożądanego wyrazu (przydatne są tu podpowiedzi słów wyświetlane na ekranie). Odpowiednią opcję znaleźć można pod przyciskiem Fn.

Szybkie pisanie w Eye Control

Konwersja tekstu na mowę w Eye Control - Przydatną opcją dla osób niemogących mówić z pewnością okaże się konwersja tekstu na mowę. Dzięki niej, po wybraniu odpowiedniej ikony z panelu i wpisaniu pożądanego tekstu zostanie on odczytany na głos. Funkcja ta korzysta ze standardowego mechanizmu konwersji, który znaleźć możemy w Ustawienia > Czas i język > Mowa > Tekst na mowę.

Konwersja tekstu

Ustawienia Eye Control - Oczywiście Eye Control posiada swój własny zestaw opcji. Możemy dzięki niemu wybrać czas aktywacji po skupieniu wzroku, jego odpowiednik podczas pisania, włączyć bądź wyłączyć pisanie z wykorzystaniem kształtowania oraz kursor (testowy, służący kalibracji).

Ustawienia Eye Control

Znane błędy i problemy:

  • Śledzenie ruchu oczy nie działa dobrze w ostrym i zmiennym oświetleniu. Z tego powodu, podczas zmiany lokalizacji urządzenia konieczna może być jego ponowna kalibracja.
  • Panel kontrolny Eye Control częściowo zasłania interfejs Tobii podczas kalibracji urządzenia. Aby obejść ten problem, należy wyłączyć tymczasowo wspomniany panel, lub też zmienić jego lokalizację na pulpicie.
  • Zdarza się, że pisanie z użyciem kształtowania tekstu zacina się. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy wyłączenie i ponowne włączenie opcji za pośrednictwem jej ikony.
  • Może się zdarzyć, że po wyjściu z konwersji tekstu na mowę ikona przenoszenia panelu samoistnie zaczyna się aktywować (tak jak poprzez skupienie wzroku).

Wsparcie sprzętowe: Obecnie funkcjonalność Eye Control obsługiwana jest (przynajmniej oficjalnie) wyłącznie przez niektóre z urządzeń marki Tobii. Microsoft dąży do tego, aby rozszerzyć kompatybilność rozwiązania również na sprzęt innych firm.

Ulepszenia Microsoft Edge
  • Microsoft Edge zyskał nowy, bardziej współczesny wygląd. Dzięki zastosowaniu połączenia Fluent Design System z Akrylem uzyskano efekt transparentnych pasków zakładek i innych elementów interfejsu. Usprawnione zostały również animacje, powinny teraz sprawiać wrażenie bardziej responsywnych.
  • Bazując na opiniach użytkowników, Microsoft zadbał o skrócenie linków kopiowanych z paska adresu o fragment http://. Dzięki temu ich edycja powinna stać się prostsza.
  • Naprawiono błąd, w wyniku którego po skopiowaniu obrazka w Edge do schowka oraz próbie jego wklejenia, zamieszczany był jedynie jego adres URL.
  • Naprawiono problem, w wyniku którego po otwarciu zakładki w trybie pełnoekranowym oraz próbie jej zamknięcia za pomocą kombinacji przycisków Ctrl + W zawartość była zamykana, lecz zakładka pozostawała otwarta w oknie.
  • Naprawiono problem, w skutek którego w przypadku dwóch odrębnych okien Edge i próbie otwarcia linku na pierwszym z nich, nowa zakładka pojawiała się na drugim.

Nowy wygląd Microsoft Edge

Usprawnienia Wiersza Poleceń

Wraz z najnowszą aktualizacją zwiększyły się możliwości dostosowania kolorów w Wierszu poleceń. Dokonano tego by prezentował się on lepiej na nowych monitorach oraz by wyglądał nowocześniej. Nowe schematy kolorów będą dostępne jedynie dla osób, które przeprowadzą instalację od podstaw.

Nowe kolory konsoli

Poprawione wprowadzanie
  • Usprawniono proces uruchamiania klawiatury dotykowej po stuknięciu jej przycisku na pasku zadań;
  • Rozwiązano problem z funkcją dyktowania (WIN + H) dla pola tekstowego w aplikacjach UWP;
  • Rozwiązano problem z wyświetlaniem podpowiedzi w japońskim IME;
  • Poprawiono rozmiary wyświetlanych znaków na klawiaturze japońskiej.
Poprawki dla Windows Defender Application Guard (WDAG)
  • Do wyskakującego przy uruchomieniu/wybudzeniu okna dialogowego (splash) dodano nowe ciągi znaków, które informują użytkownika o bieżącym stanie ładowania WDAG;
  • Zoptymalizowano przygotowywanie kontenera WDAG w tle, co przyspiesza jego czas uruchamiania;
  • Rozwiązano szereg problemów z połączeniami wewnątrz kontenera WDAG oraz z kiepskim doświadczeniem użytkownika podczas łączenia się z nim;
  • Rozwiązano problemy skutkujące wyświetleniem błędów 0x02 / 0x00 lub 0x02 / 0c;
  • Rozwiązano problem z częściowym tylko wyświetlaniem okna WDAG po uruchomieniu;
  • Dodany został nowy klucz rejestru pozwalający użytkownikom zoptymalizować czas uruchamiania WDAG podczas aktywnego przeglądania - kontener WDAG nie ulega zawieszeniu, gdy okno WDAG zostaje zamknięte. Klucz znajduje się pod adresem Computer\HKLM\Software\Microsoft\HVSI\, wartość: SuspendOnContainerClosed, dane wartości: 1. Takie ustawienie powoduje, że kontener nie przechodzi w stan pauzy i nie zwalnia pamięci.

Poprawki i inne zmiany w kompilacji 16257 dla PC

  • Wysuwane menu baterii nie powinno już wyświetlać niespodziewanych ciągów znaków (np. "%1!s!%2!s!% do pełnego naładowania");
  • Rozwiązano problem z utratą wszystkich ustawień sieciowych po uaktualnieniu komputera. Wiązało się to z automatycznym przydzielaniem przez DHCP konfiguracji statycznego IP i zmiany oznaczeń sieci z prywatnych na publiczne;
  • Jeśli w kompilacjach 16226-16237 doświadczyliście problemów z ustawieniem Zarządzaj miejscami do magazynowania, dzisiejsza kompilacja powinna je rozwiązać;
  • Rozwiązano problem z Narratorem, który zaczynał czytać od początku strony, gdy w Edge przełączyliśmy się na inną kartę i wróciliśmy do tej, którą czytał Narrator;
  • Windows Defender będzie już skanował foldery w Eksploratorze plików, których nazwa zawiera znak #;
  • Rozwiązano rzadki problem z Windows Search Service, który mógł zawiesić się podczas inicjalizacji po uaktualnieniu. W rezultacie Eksplorator plików wyświetlał komunikat "Pracujemy nad tym..." po próbie dostępu do wybranych folderów;
  • Rozwiązano problemy z zawieszaniem się niektórych gier (Wargaming World of Tanks, World of Warships, World of Warplanes) na komputerach x86;
  • Rozwiązano problem, którego doświadczali niektórzy Insiderzy, którym to nie były oferowane kompilacje wyższe niż 16241;
  • Połączenie z VPN z użyciem rozwiązania pobranego ze Sklepu Windows nie powinno już prowadzić do wysypania się systemu;

Znane błędy i problemy w kompilacji 16257 dla PC

  • Start, Centrum akcji i powiadomienia mogą czasami posiadać całkowicie (100%) przezroczyste tło. Ma to zostać rozwiązane w następnej kompilacji, jednak już teraz pomóc doraźnie może zakończenie procesu ShellExperienceHost.exe lub ponowne uruchomienie komputera;
  • Microsoft bada raporty o Centrum akcji, które wyświetla pewną liczbę powiadomień, jednak po jego otwarciu żadne się nie pokazują;
  • Proponowane aplikacje mogą wyświetlać się w menu Start, nawet gdy wyłączyliśmy ustawienie ich wyświetlania;
  • Podczas instalowania lub aktualizowania aplikacji ze Sklepu Windows możemy natknąć się na błąd 80070057. Jeśli uniemożliwia to aktualizację, możemy spróbować odinstalować daną aplikację i zainstalować jej najnowszą wersję ze Sklepu.

Poprawki i inne zmiany w mobilnej kompilacji 15237

  • Nieco poprawek i usprawnień dotarło do aplikacji Field Medic Store; Rozwiązano problem z chwilowym wyświetlaniem czarnego ekranu po uruchomieniu lub obróceniu aplikacji Aparat;
  • Rozwiązano problem z nieuzasadnionym raportowaniem przez HP Elite X3, że karta SD została usunięta;
  • Rozwiązano problem z Continuum - gdy połączony monitor został odłączony, mobilny ekran mógł się nie wyłączać, co prowadziło do drenażu baterii;
  • Rozwiązano problem ze sterownikiem NFC, który zgłaszał niewłaściwy typ karty;
  • Usprawniono wybudzanie Cortany, dzięki czemu jej umiejętność (skill) jest uwierzytelniona jeszcze zanim użytkownik dokona z nią interakcji;
  • Rozwiązano problem z zachowaniem fizycznego przycisku wyszukiwania w krajach, gdzie Cortana nie jest dostępna. W tym przypadku producent OEM zapewnia aplikację wyszukiwarki lub URI.

Znane błędy i problemy w mobilnej kompilacji 15237

  • Występuje problem z HP Elite X3, który przy podpięciu do przewodowej stacji dokującej traci ustawienie orientacji portretowej (pionowej), gdy zewnętrzny ekran zostanie odłączony i ponownie podłączony;
  • Użytkownicy, którzy mają aplikacje zapisane na karcie SD, mogą natknąć się na błąd 8007000B w trakcie aktualizacji tych aplikacji. Tymczasowym sposobem obejścia jest przeniesienie aplikacji do pamięci wbudowanej, zaktualizowanie ich i ponowne przeniesienie na kartę SD;
  • Błąd o sygnaturze 80070057 może pojawić się podczas instalowania lub aktualizowania aplikacji ze Sklepu. Podobnie jak w pulpitowym Windows 10, tymczasowo można odinstalować starszą wersję z telefonu i zainstalować zaktualizowaną wersję ze Sklepu.

Wsparcie dla 3D w aplikacjach Office

Windows Insiderzy, którzy są też Office Insiderami, będą mogli wprowadzać i manipulować obiektami 3D w programach Word, Excel i PowerPoint. Microsoft wspomina o takich funkcjach, jak wstawianie obiektów z katalogu Remix 3D, zmiana położenia i perspektywy, a także tworzenie animacji między slajdami. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym wcześniejszym wpisie: Office 2016 z opcją wstawiania i manipulowania obiektami 3D.

Umieszczanie obiektów 3D

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia