Windows 10 jest coraz lepszy. To był tydzień z Microsoft 121

Windows 10 jest coraz lepszy. To był tydzień z Microsoft 121

 CentrumXP
CentrumXP
14:50
12.06.2020
2510 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft dzielimy się z Wami kolejnymi ważnymi informacjami o May 2020 Update. Znów przyglądamy się możliwym komplikacjom oraz sposobom na ich uniknięcie. Czeka też na Was podsumowanie aktualizacji Windows 10, 8.1 i 7 z tego tygodnia, a także nowości ze świata Xbox i Microsoft Teams. Nie przedłużając — zapraszamy do lektury!

Dostępność i niedostępność May 2020 Update

May 2020 Update jest dostępny dla wszystkich od dwóch tygodni, jednak aktualizacja jest oferowana przez Windows Update tylko tym komputerom, na których ryzyko problemów jest najmniejsze. Po aktualizacji Windows 10 do wersji 2004 na niektórych urządzeniach z funkcjonalnością Always On, Always Connected mogły nastąpić problemy ze zgodnością. Zostały one rozwiązane w ostatnim Patch Tuesday, niemniej jednak blokada aktualizacji została tymczasowo utrzymana. Microsoft planuje znieść ją dopiero w nadchodzących tygodniach. Dotyczy to m.in. modeli Surface Pro 7 i Surface Laptop 3.

Surface

Aby pomóc w upewnieniu się, czy konkretna maszyna może spokojnie przyjąć majowy Update, producenci Dell i Lenovo opublikowali listy komatybilnych modeli. Są to pecety, na których przetestowano proces aktualizacji ze starszej wersji do 2004 i na których nie wystąpiły problemy. Listy wspieranych urządzeń i znanych problemów można sprawdzić na stronach pomocy technicznej Dell i Lenovo. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.

Okazało się również, że May 2020 Update jest niezgodny z pamięcią Intel Optane, a dokładniej — z modelami Optane Memory H10 i Optane Memory M10. Może to się objawiać np. irytującymi powiadomieniami. Póki co nie wiadomo, kiedy problem zostanie rozwiązany na poziomie systemowym. Gdy już do tego dojdzie, Intel radzi, by w Menedżerze urządzeń odinstalować urządzenie o nazwie Intel® Pinning Shell Extensions.

Nowości dla użytkowników AMD i WSL w Windows 10 20H2

W tym tygodniu w Fast Ring ukazała się nowa kompilacją Insider o numerze 19645. Tym razem obok standardowych poprawek pojawiły się nowości funkcjonalne, z których skorzystają użytkownicy procesorów AMD, Podsystemu Windows dla systemu Linux i aplikacji Twój telefon. Wsparcie dla wirtualizacji zagnieżdżonej na procesorach AMD stało się już dostępne.

Microsoft zmienił też model serwisowania linuksowego kernela w dystrybucjach Windows Subsystem for Linux 2. Jądro zostało usunięte z obrazu Windows i zamiast tego będzie serwisowane poprzez Microsoft Update, tak samo jak sterowniki producentów zewnętrznych. Dodatkową nowością jest sterowanie odtwarzaniem muzyki i dźwięku w aplikacji Twój telefon, oddane do testów w kwietniu, a teraz ogólnodostępne — nie tylko dla Insiderów.

Pozostańmy jeszcze przy temacie Windows Insider. Z nieoficjalnego przecieku wynika, że Microsoft skompilował już pierwsze buildy Windows 10 21H1. Znana jest kompilacja o numerze 20133.1000. Jak widać, numeracja buildów Windows 10 po raz pierwszy przekroczyła liczbę 20000. Spodziewamy się, że pierwsze kompilacje trafią do Insiderów w Fast Ring w najbliższych tygodniach.

Czerwcowy Patch Tuesday. Co nowego?

W tym tygodniu wypadł drugi wtorek miesiąca, który w kalendarium Microsoftu nazywany jest Update Tuesday. Tradycyjnie aktualizacje skupione na bezpieczeństwie dotarły do większości wspieranych wersji Windows. Co ciekawe, pierwszą aktualizację zbiorczą po premierze otrzymała dostępna od blisko dwóch tygodni wersja 2004 (May 2020 Update). Rozwiązano w niej kilka problemów i dodano łatki bezpieczeństwa. Dokładną listę zmian możecie sprawdzić tutaj.

Windows 10

Na Patch Tuesday klasycznie załapały się też starsze systemy: Windows 8.1, Windows Server 2012 R2, Windows 7 SP1 oraz Windows Server 2008 R2 SP1. Tu również skupiono się na aktualizacjach zabezpieczeń. Przypomnijmy, że aby móc nadal pobierać aktualizacje, użytkownicy Siódemki muszą posiadać wsparcie ESU wykupione w takim czy innym modelu.

Własne tło w połączeniach wideo Microsoft Teams

Funkcja rozmycia tła w połączeniach wideo debiutowała w Microsoft Teams w okolicach jego pierwszych urodzin, a w okolicach trzecich wprowadzono podobne rozwiązanie — całkowitą zamianę tła na statyczny obraz. Przez pewien czas mogliśmy jedynie wybrać obraz z gotowej listy w Teams. Istniała przy tym sztuczka pozwalająca to obejść. Koniec z tym ograniczeniem! W końcu możemy wybrać własny obraz z dysku.

Teams

Długo wyczekiwana funkcjonalność jest już ogólnodostępna dla wszystkich. Oprócz gotowych obrazów możemy wybrać własne z dysku. Z naszego artykułu dowiecie się, jak to zrobić.

Nowości ze świata Xbox

Kupując Xbox w zestawie z grami, nie trzeba już wpisywać kodów! Do tej pory, gdy kupowaliśmy Xbox One w zestawie, w środku z pewnością czekały na nas pewne kody, które trzeba było wykorzystać, aby móc pobrać dołączone gry. Microsoft wprowadza nową metodę pozyskiwania gier z zestawu. Nosi nazwę Digital Direct. Zamiast przepisywać kody, będziemy mogli pobrać grę już przy pierwszej konfiguracji Xboksa. Oczywiście nie musimy tego robić, jako że istnieje opcja odłożenia decyzji na później. Digital Direct obsługuje nie tylko gry, ale też wszystkie inne treści cyfrowe, w tym subskrypcje i zawartość ekskluzywną. Są one dostarczane bezpośrednio na konsolę podczas instalacji.

Allegro potwierdziło datę premiery Xbox Series X. Na stronie portalu aukcyjnego pojawił się licznik, który miał odliczać dni do premiery Xbox Series X. Wskazywał on na 169 dni, a zatem premiera miałaby odbyć się 20 listopada tego roku. Gdy o sprawie zrobiło się głośniej, licznik został zdjęty ze strony. Microsoft, poproszony o komentarz, udzielił standardowej odpowiedzi, tj. że data premiery Xbox Series X nie została podana żadnemu z partnerów. Czy doszło do przecieku, czy może była to tylko sprytna akcja promocyjna? Tego nie wiadomo.

Xbox

Odniesienia do Xbox Lockhart zostały znalezione w plikach systemowych Windows. Mimo że zespół Xbox wszystkie siły rzucił na rozwój flagowej konsoli Xbox Series X, to wielu fanów wciąż zadaje pytanie, co z jego mniejszym i tańszym bliźniakiem — Xbox Lockhart. Ma on być najbardziej ekonomicznym sposobem na gry nowej generacji. Pierwsze wzmianki o Lockharcie pojawiły się w 2018 roku i od tamtego momentu temat co jakiś czas powraca. Xbox Lockhart pojawia się w kilku plikach zaszytych w folderze systemowym Windows 10. Widnieje tam obok Xbox Durango (oryginalny Xbox One), Xbox Scorpio (Xbox One X) i Xbox Anaconda (Xbox Series X). Można więc wnioskować, że konsola istnieje lub dopiero ma zaistnieć, jako że Microsoft szykuje dla niej miejsce wśród innych modeli Xbox współpracujących z Windows 10.

Lockhart może ostatecznie przyjąć nazwę Xbox Series S, jako że podobno owo "Series" powstało właśnie na takie okoliczności. Model X będzie najmocniejszy w tej generacji, przynajmniej przez najbliższe lata. Jako że to on ma aktualnie priorytet, nie wiadomo jeszcze, kiedy na rynek mogłyby wejść dodatkowe warianty.

Xbox

Powstaje high-endowy sprzęt audio dla Xbox Series X. Znany producent urządzeń audio klasy premium, Bang & Olufsen, nawiązał niedawno partnerstwo z Microsoft, by dla nowej konsoli stworzyć świetnie grający i pięknie wyglądający sprzęt audio. Najbardziej prawdopodobne wydają się słuchawki, ale nietrudno sobie wyobrazić logo Xbox na głośniku Beoplay czy nawet na mniejszym głośniku Bluetooth. Partnerzy nie uściślają jeszcze, jakie urządzenia wypuszczą, choć zasugerowano, że chodzi o urządzenia przenośne. W oświadczeniu przeczytamy, że propozycje będą ulokowane w high-endowym segmencie audio oraz wyposażone w funkcjonalności "Designed for Xbox", które obejmą bezproblemowe połączenie i rozszerzone doświadczenie użytkownika.

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Śledźcie nas na CentrumXP.pl oraz na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w następnym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP