Windows 10: build 10565 łata wiele błędów, ale nie jest pozbawiony wad

Windows 10: build 10565 łata wiele błędów, ale nie jest pozbawiony wad

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:39
13.10.2015
3 komentarze
3395 wyświetleń

Wydana dziś kompilacja testowa Windows 10 oznaczona numerem 10565 wnosi do systemu wiele istotnych poprawek, a także kilka interesujących nowości. Wśród nich znalazły się tak wyczekiwane funkcje, jak podgląd zawartości kart w przeglądarce Edge, zintegrowane z systemem doświadczenie Skype, rozpoznawanie pisma odręcznego przez Cortanę czy wreszcie kosmetyczne poprawki interfejsu. Nowości te - nim trafią do "stabilnej" aktualizacji Windows 10 - będą testowane przez społeczność Insiderów.

Kompilacje z cyklu Insider Preview - a w szczególności te z Szybkiego kręgu wydawniczego - zostają wypuszczane z własnym bagażem błędów, oczekujących na dalsze poprawki. W najnowszym buildzie rozwiązano szereg błędów, pochodzących z poprzednich wersji. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych kompilacji, Microsoft dość szczegółowo poinformował nas o zmianach wprowadzonych w najnowszej testowej odsłonie 10-tki.

 • Ostrzeżenie o zmianie kręgu wydawniczego (slow ring/fast ring) nie wyświetla się już bez potrzeby w Windows Update.
 • Dźwięk w tle odtwarza się poprawnie także wtedy, gdy zminimalizujemy aplikacje, takie jak Groove.
 • Kliknięcie ikon systemowych w obszarze powiadomień mogło spowodować zablokowanie niektórych pozycji przez Windows Shell. Problem ten już nie istnieje.
 • Wielu użytkowników builda 10525 skarżyło się na zbyt duże elementy w menu kontekstowych. Zostały one zmniejszone, by zapewnić wygodę posiadaczom myszy.
 • Można już przypinać do menu Start kontakty z aplikacji o tej samej nazwie.
 • Wybrane aplikacje, gdy je przypniemy do paska zadań, nie będą już się dublować.
 • Ukrywanie ikon pulpitu z poziomu menu kontekstowego działa poprawnie.
 • Aplikacje ze Sklepu Windows powinny aktualizować się automatycznie.

Zarówno te, jak i kilka innych problemów z systemem Windows udało się w końcu wyeliminować, jednak Microsoft przyznaje, że nowa kompilacja 10565 nie jest pozbawiona wad.

Przykładowo znany jest już problem, w którym pole wyszukiwania nie przyjmuje wejścia, w przypadku gdy użytkownik korzysta z pakietu lokalizacji systemu, dla którego Cortana nie jest dostępna. Kolejny błąd dotyczy aplikacji Xbox, która potrafi konsumować całe gigabajty pamięci po dodaniu do niej jakiejkolwiek gry Win32 spoza Sklepu Windows. Z bliżej nieokreślonych powodów Microsoft wycofał z kompilacji testowych formaty kodowania wideo WebM i VP9. Po zakończeniu ich implementacji mają one wkrótce powrócić do systemu. Microsoft opublikował szczegółową listę takich scenariuszy:

 • Niedziałające pole wyszukiwania w lokalizacjach, w których Cortana nie jest dostępna. Microsoft już pracuje nad rozwiązaniem.
 • Aplikacja Xbox dla Windows 10 może konsumować kilka gigabajtów pamięci, gdy zainstalowane na PC gry Win32 (spoza Sklepu Windows) zostały skojarzone z aplikacją. Zamknięcie aplikacji Xbox zwolni przydział RAM.
 • Wsparcie dla WebM/VP9 zostało tymczasowo wyłączone w buildach poglądowych. Twórcy systemu nadal rozwijają implementację VP9 dla Windows 10. Powinniśmy się spodziewać powrotu VP9 w następnym buildzie.
 • Niewielkie urządzenia, uruchamiane w trybie wirtualnym lub obróconym (np. Dell Venue 8 Pro), mogą wyświetlać obraz większy od rozmiarów ekranu. W rezultacie możemy doświadczyć "niebieskiego ekranu śmierci" (BSOD) w trakcie instalacji builda 10565. System powróci wówczas do wcześniejszej wersji.

Powyższe listy zostały opublikowane w ramach oficjalnej dokumentacji i - z uwagi na charakter kompilacji Insider Preview - mogą być niepełne. To oczywiście na pewno nie jedyne problemy z najnowszą kompilacją Windows 10, ale z każdym kolejnym wydaniem testowym nowych wad i niedociągnięć pojawia się na szczęście coraz mniej. Świadczy to więc tym, że Windows 10 powoli dojrzewa, i już wkrótce może to być najbardziej stabilny i pozbawiony błędów system w całej historii systemów operacyjnych Microsoftu. Więcej informacji o nowościach w buildzie 10565 znajdziecie w naszym poprzednim wpisie: Nowa kompilacja Windows 10 dostępna dla Insiderów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/these-are-the-known-issues-and-stuff-that039s-been-fixed-in-windows-10-build-10565

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • jw 23:44 13.10.2015

  Niezłe Cortana nie działa. Na ch... cała ta rewolucja która od dwóch lat nie stworzyła niczego wartościowego i stabilnego. Nie można było dalej tłuc Windows 7.

 • Cicius 10:53 14.10.2015

  Sony VAIO - Aktualizacja zatrzymuje się na 44%.Ponown uruchomienie systemu powoduje powrót do poprzedniej wersji. Kilka prób z dokładnie takim samym efektem

 • jaras 23:39 15.10.2015

  Dzisiaj 15.10.2015 po aktualizacji straciłem porty USB 2.0 (na szczęście 3.0 chodzi) i bluetooth"a na IntelCentrino 1030. Ponowna instalacja sterowników nie pomaga. Nie mogę wrócić do 7 bo minęło 30 dni. Jak będę musiał reinstalować system wrócę do 7 i nigdy więcej 10 (przynajmniej na starszych komputerach).

Skomentuj

Autor