Windows 10 blokuje dostęp do kolejnych stron Panelu sterowania

Windows 10 blokuje dostęp do kolejnych stron Panelu sterowania

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:40
03.11.2020
2132 wyświetlenia

Panel sterowania przez ostatnie dekady był jednym z najbardziej ikonicznych elementów Windows i zaczęło się to zmieniać dopiero w Windows 10, gdy jego składniki były początkowo kopiowane, a później przenoszone do aplikacji Ustawienia. Proces ten trwa w dalszym ciągu. Panel sterowania nie został co prawda uśmiercony, ale zmiany te dowodzą, że jego dni są policzone.

Wcześniej w tym roku znaleziono odniesienia do Hide_System_Control_Panel w kompilacjach poglądowych Windows 10, a Microsoft oficjalnie potwierdził, że strona System została usunięta z Panelu sterowania w October 2020 Update. W wersji tej (a także w nowszych) użytkownicy nie mogą uzyskać dostępu do strony System, ponieważ Microsoft zaimplementował flagę, która przekierowuje użytkowników do strony Informacje w Ustawieniach. Z jakiegoś powodu nadal można obejść to przekierowanie, niemniej jednak w ostatnich kompilacjach Insider zostały usunięte wszystkie skróty, które prowadziły do "odesłanych na emeryturę" stron. Innymi słowy, nie można kliknąć już prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze i wybrać Właściwości, aby otworzyć stronę System w Panelu sterowania.

Ustawienia

Microsoft zablokował też identyfikatory oparte na CLSID oraz zewnętrzne aplikacje. Strony System nie mogą również otworzyć Open Shell ani Classic Shell. Idąc dalej, wygląda na to, że w buildach Insider zaczęła być testowana flaga, która blokuje sekcję Programy i funkcje. Według źródeł związanych z tematem Microsoft zamierza porzucić wsparcie również innych stron Panelu sterowania.

Trudno ocenić to jednoznacznie. Z jednej strony zduplikowane bądź przeniesione sekcje bywają wygodniejsze i zapewniają więcej kontroli, ale z drugiej strony część z nich, będąc już w Ustawieniach, wydaje się wybrakowana i zanadto uproszczona. Dochodzą do tego też takie kwestie, jak przyzwyczajenia użytkowników i estetyka.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowslatest.com/2020/11/01/windows-10-kills-ability-to-access-retired-control-panel-pages/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach