Windows 10 Insider Preview - co nowego w buildzie 14342?

Windows 10 Insider Preview - co nowego w buildzie 14342?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:33
11.05.2016
3439 wyświetleń

Zgodnie z zapowiedziami w zeszłym tygodniu nie ukazał się żaden nowy build Insider Preview. Ostatnia wersja 14332 ukazała się 27 kwietnia, w zeszłym tygodniu także jako obraz ISO. Teraz jesteśmy 10 wersji do przodu, jako że w kręgu Fast ukazał się nowy build 14342. Tym razem ma on nieco więcej nowości funkcjonalnych, ale też i poprawek błędów. Rzućmy teraz okiem na jego zawartość.

Aktualizacje rozszerzeń w Microsoft Edge

Zamiast wypakowywać i ładować rozszerzenia z folderu lokalnego, wszystkie dostępne rozszerzenia można teraz pobierać bezpośrednio ze Sklepu Windows. Zmiana ta powoduje usunięcie zainstalowanych już rozszerzeń. By je przywrócić, należy pobrać je ze Sklepu. W przyszłych buildach zainstalowane rozszerzenia będą automatycznie pobierane ze Sklepu i instalowane. Ponadto w Sklepie pojawiły się nowe rozszerzenia: AdBlock i AdBlock Plus. Ponadto możemy pobrać Pin It Button, Mouse Gestures, Reddit Enhancement Suite, Microsoft Translator i OneNote Web Clipper.

Powiadomienia w czasie rzeczywistym w Microsoft Edge

Microsoft Edge wspiera teraz powiadomienia ze stron w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że zgodne witryny mogą za zgodą użytkownika wysyłać powiadomienia do Centrum Akcji. Przykładowo, gdy znajomy wyśle nam wiadomość w przeglądarkowym Skype, a my robimy akurat coś innego, dostaniemy standardowe powiadomienie z Centrum Akcji - tak, jak gdyby witryna stanowiła kolejną aplikację na naszym komputerze. Po kliknięciu powiadomienia zostaniemy przeniesieni na stronę, z której zostało wysłane.

Gesty przeciągania w Microsoft Edge

Od wydania Windows 10 Mobile pojawiło się sporo próśb o przywrócenie nawigacji poprzez gesty dla akcji Wstecz i Dalej. To taże jedna z 10 najważniejszych próśb dla PC. W buildzie 14342 możemy na dowolnej stronie w Edge wykonać gest przeciągnięcia, by przejść do poprzedniej strony. Funkcja trafi też do najbliższego mobilnego builda.

Poprawki dla Bash/Ubuntu

  • Dowiązania symboliczne wewnątrz Windows Subsystem for Linux są teraz funkcjonalne dla zamontowanych katalogów Windows. Zapewnia to wsparcie dla wielu scenariuszy z wykorzystaniem instalatora npm.
  • Użytkownicy z nie-łacińskimi nazwami użytkownika mogą teraz zainstalować Bash w Windows 10.
  • Więcej nowości znajdziemy w notach wydawniczych WSL.

Zaktualizowana aplikacja Skype UWP Preview

Poglądowa wersja uniwersalnego Skype otrzymała aktualizację w oparciu o feedback użytkowników. W tym wydaniu możemy włączyć ciemny schemat kolorystyczny i przełączać się między różnymi kontami Skype. W nadchodzących tygodniach możemy spodziewać się też wydania mobilnego.

Nowa ikona Windows Ink

Nowa ikona na pasku zadań jest bardziej "ekspresyjna" i lepiej dopasowana do ogólnego wyglądu Windows 10 w obszarze powiadomień. Wygląda też lepiej w szerszej skali rozmiarów.

Aktualizacja wizualna Kontroli Konta Użytkownika

Kontrola konta użytkownika (UAC) to okienko dialogowe, wyświetlane wtedy, gdy potrzebna jest zgoda użytkownika/administratora na wykonanie akcji. Teraz okno wyświetla się zgodnie z ciemną kompozycją wizualną, a pasek tytułu zmienił kolor z żółtego na niebieski.

Odrzucanie powiadomień poprzez kliknięcie pokrętłem myszy

Centrum Akcji wspiera teraz popularny model odrzucania i zamykania elementów poprzez kliknięcie środkowym przyciskiem (zwykle oznacza to pokrętło) myszy. Kliknięcie pojedynczego powiadomienia odrzuca je, zaś kliknięcie nazwy aplikacji odrzuca wszystkie związane z nią powiadomienia.

Aplikacje dla witryn internetowych

Microsoft wspominał o tym już na konferencji BUILD 2016. Wkrótce będziemy mogli przekierować wybrane strony, by otwierały się w aplikacji zamiast w przeglądarce. Obecnie żadna aplikacja tego nie wspiera, ale build 14342 zawiera już odniesienia w aplikacji Ustawienia > System > Aplikacje dla witryn. Czekamy na więcej nowości!

Usprawnione działanie Feedback Hub

Czasami trudno jest znaleźć kategorię, do której przyporządkowano nasz feedback. Teraz, gdy przesyłamy nową opinię, Feedback Hub prezentuje listę sugerowanych kategorii i podkategorii w oparciu o tytuł i treść naszego tekstu. Jeśli sugestia wydaje się trafna, wystarczy zatwierdzić ją kliknięciem.

To na razie tyle z nowości funkcjonalnych. Za moment przedstawimy Wam też zestawienie wprowadzonych poprawek i znanych błędów w buildzie 14342.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2016/05/10/announcing-windows-10-insider-preview-build-14342/

Polecamy również w kategorii Windows Insider